Ajutor!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Ajutor!

Mesaj de adiwolf » 18 Ian 2006, 19:27

Salutari si sanatate tuturor pescarilor si utilizatorilor acestui site.Sunt nou pe acest site si deaceea va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi si indrumari pt. un incepator in acest tip de pescuit.De curand fiind ziua mea de nastere mi-am facut cadou un bat de spinning(apropo am ramas surprins citind cateva topicuri de terminologia specifica pe care o folositi - habar nu am ce inseamna multe dintre ele dar sper sa invat) cu urmatoarele caracteristici : Berkley-Cherrywood Graphite-CWS802MH-8'0''-Medium Heavy Spinning-Lure 1/3 1-Trilene 6-15 8 to 25gr si o rola de fir tot Berkley-FireLine-0.15(galbiu la culoare) si binenteles primele mele 2 woblere.Recunosc ca nu am avut habar si nu am inca de ceea ce insemna alegerea unui bat si a echipamentului in general,achizitia facuta fiind mai mult dupa "ureche" si "impresie artistica".
RUGAMINTEA mea ar fi urmatoarea:sa imi spuneti si mie la ce fel de pescuit pot sa folosec acest bat si care sunt caracteristicile lui(eu pescuiesc pe raul OLT in aval si amonte de RM.Valcea si recunosc ca m-am cam "spurcat" la salau,stiuca,biban,clean) ce mulineta adecvata acestui bat imi recomandati si ce echipament imi sugerati sa achizitionez in continuare tinand cont de specificul pestilor "vizati".
Mentionez ca nu am mai pescuit niciodata in acest stil fiind pana acum un pescar static,deci nu am habar nici macar cum se leaga un wobler pe fir(apropo cum?!) si deci orice sfat,indrumare,carte recomandata,link-uri,orice imi este de un real ajutor.
In speranta ca nu v-am plictisit deocamdata si cu promisiunea ca o sa va mai "sacai" cu tot felul de intrebari pe care multi dintre voi o sa le considere stupide astept raspunsurile dumneavostra.(aveti mila de un biet incepator si nu uitati ca si voi ati fost candva la fel)

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor!

Mesaj de Dreamer » 18 Ian 2006, 20:12

adiwolf scrie:De curand fiind ziua mea de nastere mi-am facut cadou un bat de spinning(apropo am ramas surprins citind cateva topicuri de terminologia specifica pe care o folositi - habar nu am ce inseamna multe dintre ele dar sper sa invat) cu urmatoarele caracteristici : Berkley-Cherrywood Graphite-CWS802MH-8'0''-Medium Heavy Spinning-Lure 1/3 1-Trilene 6-15 8 to 25gr si o rola de fir tot Berkley-FireLine-0.15(galbiu la culoare)
In primul rand bine ai venit pe forum!
Nu am nici eu o mare experienta in spinning dar am sa incerc sa iti raspund la o parte din intrebari.
Legat de lanseta..pare o lanseta buna..berkley e firma serioasa..cherrywood care ti-ai luat-o are urmatoarele caracteristici: lungime 2.4 m, firul ce il poti folosi sa aiba o rezistenta de 6-15 lb(3-7.5 kg), greutatea nalucii ce poate fi lansate e de 10-28 g..
ar parea ca e o lanseta de stiuca si salau..deci o poti folosi f bine la astea 2 specii impreuna cu fireline-ul care l-ai cumparat
adiwolf scrie:si binenteles primele mele 2 woblere.Recunosc ca nu am avut habar si nu am inca de ceea ce insemna alegerea unui bat si a echipamentului in general,achizitia facuta fiind mai mult dupa "ureche" si "impresie artistica".
Voblerele le poti lega cu ajutorul nodului rapala..care e cel mai indicat : http://www.steelheader.net/knots/rapala_knot.htm
Daca vei avea rabdare sa mai citesti acest forum vei vedea ca vei gasi raspunsuri la multe intrebari legate de spinning
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 18 Ian 2006, 21:54

@adiwolf,

Fiind din R.Valcea ,incearca sa iei legatura cu DADY ,care in functie de timpul avut de el la dispozitie te poate invata multe despre pescuitul cu voblere sau orice fel de pescuit,deoarece nu multi stiu sa pescuiasca ca el.
Cere-i sfatul si in legatura cu mulineta ce ti-ar fii buna pt. pescuitul pe care il practici sau intentionezi sa-l practici.

Jean Scurtu

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Ajutor!

Mesaj de Teodor » 18 Ian 2006, 22:06

adiwolf scrie:... si o rola de fir tot Berkley-FireLine-0.15(galbiu la culoare)
Ca de la incepator la incepator iti fac o recomandare: nu folosi Fireline-ul din start, cind iti cumperi mulineta pune mai intii mono. Fireline-ul foloseste-l dupa ce te-ai obisnuit cu tehnica.
Cauta pe forum discutiile referitoare la firele textile pentru mai multe informatii (da cautare dupa "Fireline" si vei gasi mai multe discutii atit despre utilizare cit si despre nodurile folosite.)
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 19 Ian 2006, 10:31

adi, in primavara daca intentionezi sa cobori spre mosteni sau arcesti poate ne intalnim la un pescuit. pana atunci lasa voblerele si ia'ti o plasa de shaduri si jiguri, ca's mai cinstite pentru pestii vizati :lol:

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 20 Ian 2006, 17:51

Sal. Am avut batul si in princiu este OK, doar ca inelele nu rezista la fir textil-se taie. Asa ca foloseste doar monofilament sa nu ai surprize. Ca mulineta ceva de marimea 3000 dupa codul de la Shimano ar fi potrivita. Succes in cautarile sculelor.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Ajutor!

Mesaj de adiwolf » 20 Ian 2006, 20:59

Multumesc celor care s-au "obosit" sa imi raspunda la umila mea solicitare,dar sincer ma asteptam la mai mult ajutor.Oricum multumesc inca odata tuturor,iar ca sa rezum ce am inteles pana acum din ce m-ati sfatuit insemna ca am un bat care este potrivit pentru pestii vizati de mine(salau,stiuca,biban,clean),dar ca nu trebuie sa folosec fir textil pe el fiindca se distrug inelele :!: :?: :( .In privinta mulinetei=0,ma asteptam sincer la mai multe sfaturi gen "cumpara pe aia care costa ..x sau nu o lua pe aia ca nu face banii" se pare ca pana la urma tot dupa "impresie artistitica sau dupa ureche" voi cumpara.
Stiu ca veti spune sa caut pe topicuri ca s-a scris nu stiu cat despre acest subiect dar timpul nu imi permite acest lucru asa ca ..... :( va rog sa ma ajutati in continuare.Nu uitati si de cealalta rugaminte a mea cea cu linkuri,carti sau orice sfat pt acest gen de pescuit(cum se leaga un jig,wobler,lingura cand se pune agrafa cu vartej sau cand nu,etc lucruri pe care un novice nu le cunoaste).

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 20 Ian 2006, 23:14

adiwolf,

Daca esti inr-adevar din Ramincu Valcea asculta ce a spus Jean Scurtu si ai rezolvat problema.

De ce te superi pe toata lumea cind nu e nevoie ?

Tudor

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Ajutor!

Mesaj de adiwolf » 21 Ian 2006, 09:14

M-ati inteles gresit,chiar nu m-am suparat pe nimeni numai ca parca asteptam ceva mai mult din partea voastra.Inca odata imi cer scuze daca a-ti inteles ca m-am suparat.
In ceea ce privejte ce a zis d-ul Jean Scurtu probabil ca are dreptate dar nu pot sa intru peste un om cu cererile mele "idioate" si sa il pisez la cap daca el nu vrea asa ca Dady daca citesti cumva acest mesaj si esti dispus sa-ti dezvalui cateva mici "secrete" te rog da-mi un semn si te voi contacta eu imediat.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 21 Ian 2006, 09:52

adi. in primul rand ce buget aloci pt. mulineta? poti sa-ti iei si cu 100 dar si cu 500 RON. asa k...
la o mulineta de spin e important:
- sa aiba un minim de 3 rulmenti
- sa aseze spirele in x
- sa aiba o frana micrometrica eficienta/corecta
- sa aiba instant antirevers, ai sa invati si despre asta
- sa nu fie prea mare pt. a se echilibra cu varga

si ar mai fi...
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Scrie răspuns