Ajutor Lanseta Stiuca , rog un sfat de la meseriasi

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Marinarul
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 05 Noi 2010, 11:20

Ajutor Lanseta Stiuca , rog un sfat de la meseriasi

Mesaj de Marinarul » 05 Noi 2010, 16:10

Fiind un novice in pescuitul stiucii , dar nu in pescuit in general , am nevoie de cateva sfaturi dupa care sa ma ghidez in achizitionarea unei lansete pentru stiuca . Evident ca si bugetul are un rol decisiv in procesul de selectie insa ma intereseaza sa-mi spuneti ce este de urmarit in principal la o lanseta buna de stiuca. Bugetul se incadreaza undeva intre 150 – 300 ron.
Mentionez ca dau de pe mal in principal si cu linguri oscilante (8 – 20 grame) , rotative mai rar , voblere si mai rar (aici mai am de invatat , muncit , experimentat).
Din ce am dedus eu – nu stiu daca este corect – actiunea unei lansete de stiuca trebuie sa fie undeva pe la 15 – 40 grame sau mai mult , desi nalucile nu au aceasta greutate , dar stiuca atinge o talie mare si necesita o lanseta mai robusta . Cum se poate realiza o lanseta care sa impace aceste caracteristici ?

Multumesc anticipat si in mod deosebit celor care ma vor lamuri in aceasta problema.
Cristi , Bucuresti

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 05 Noi 2010, 16:15

15-40 este mai mult decat suficient....eu folosesc (si asa am folosit mai mereu) 10 -30 si am scos pana la 6 kg fara probleme......nu intelege gresit...nu am prins mai mare...sunt sigur ca si daca era de 10 tot o scoteam.....sa ai si o mulineta care sa te ajute.

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de kriss-wolf » 05 Noi 2010, 16:23

Eu am folosit f mult timp un beastmaste 15-40 de 2,4 m si am fost f multumit de ea, dar ce nu imi mai p[lace la ea este lipsa de senzitivitate, care in situatia cand mananca bine nu e problema , acum dau cu un kistler GRAPHITE PLUS si sunt incantat de el este mult mai senzitiv pot pescui f bine si la salau cu el.
Acum depinde si de lungime de ce ai nevoie.

Marinarul
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 05 Noi 2010, 11:20

Mesaj de Marinarul » 05 Noi 2010, 16:59

Incep sa inteleg cum se petrec lucrurile la stiuca . Pana acum am pescuit mai mult empiric si din auzite dar a fost OK , cu o lanseta de carbon model 1994 - daca stiti unele Mikado - lungime 2.70 m si actiune 10 - 30 gr am scos fara probleme stiuci de 2 kg si de 4 kg (una singura) si mai multe la 1 kg.

Dupa trei partide insa observ ca mulineta - Mossela cu 9 rulmenti - incepe sa scoata un sunet ciudat de fier pe plastic , un fel de fasait care denota o uzura care cu siguranta se va accentua. O sa-mi iau una mai hoata , corp metalic , ceva de la Shimano sau Daiwa mai entry level pe la 250 - 400 ron max. Imi sugerati si alte firme pe care sa ma bazez la mulinete ? La crap Shimano si Daiwa fac legea de ani buni fara emotii.

Lanseta de care cred ca am nevoie trebuie sa fie ca lungime de min 2.40 preferat 2.70 m ptr lanseuri mai lungi (dau de pe mal) si daca ziceti ca actiunea e ok la 10 - 30 gr o sa caut asa ceva.

Cat despre senzitivitatea lansetei aici cred ca e de discutat si are influenta mare cand stiuca mananca greu spre deloc si te ajuta sa imprimi un joc / bataie fina a nalucii prin apa ca sa o scoti din sarite pe dintoasa. Daca gresesc rog sa ma corectati. Dar finetea asta trebuie corelata cu ce stie naluca sa faca , si momentan dau numai cu linguri unde senzitivitatea as banui ca joaca un rol mai mic.
Alte linguri destepte imi recomandati dat fiind ca momentan dau cu cele de la maestrul Misu si care nu m-au dezamagait si nici nu cred ca o vor face , sunt belea mare (am o colectie de vreo 20 de bucati si vreo 12 modele) ?

Astept parerile voastre ! Numai bine !

Avatar utilizator
Sergiu1
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 09 Mar 2010, 12:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sergiu1 » 05 Noi 2010, 17:32

La stiuca ti-as recomanda un echipament nici ieftin dar nici super performant,asta bineinteles daca nu vrei sa bagi multi bani:

Shimano Nexave BX 2.40 http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... -3828.html
iti recomand si seria Beastmaster http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... -7910.html

http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... -7911.html

Mulinete : Shimano Seido 2500 , Shimano Technium , Shimano Exage sau NEXAVE 3000. dar se mai pot lua in calcul niste mulinete foarte bune care te vor tine mult : Ryobi Applause , Ryobi Zauber , Spro RedArc. modelele mai mari. de la 2000 in sus. sau echivalentul unei mulinete de 3000.

http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... -5875.html

Driscu Radu
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 09 Feb 2010, 19:21
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 05 Noi 2010, 19:49

Ia-ti un nanoflex 2,4m15-40 gr. sau un caliber 14-28 gr. lungime 2,3m, care merg si din barca si de pe mal.Ce-ti recomand eu nu depaseste 300 lei sau foarte putin.

Marinarul
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 05 Noi 2010, 11:20

Raspunsuri

Mesaj de Marinarul » 05 Noi 2010, 21:43

Va multumesc mult ptr sfaturile pe care mi le-ati dat si care sunt de mare ajutor ptr ca piata e supra aglomerata (e si normal ca e criza de supraproductie :)) de firme si modele atat de similare ca performante dar totusi cu preturi diferite , incat nu poti fi sigur ca ai ales optim si ca peste 2-3 luni cand prinzi experienta nu le schimbi.

As vrea un combo pe care sa ma bazez 2-3-4 ani de aici inainte si aici nu am de ales decat doua trei firme consacrate la mulinete : Daiwa , Shimano si poate Ryobi , iar la bete am vazut ca situatia e mult mai complexa insa nu voi intra in fineturi , ca nu e momentul , si voi merge pe ceva clasic si universal , ceva de la Shimano sa zicem.

E atat marketing la mulinetele astea , mai ceva ca la alea de crap unde ma pricep. Deja aici am gasit mulinete de 3400 ron care bat la fund si cea mai scumpa Basia de magneziu ; aici magneziul e muci , avem zaion , scuzati, cred ca am gresit apartamentul :).

Inca o data multumesc frumos celor care m-au ajutat sa fac slalom printre atatea oferte tentante si o sa mai ramana un ultim pas de facut , dar destul de greu si el , lumea voblerelor de stiuca unde parerile am vazut ca sunt si mai impartite si iar se impune o investitie de vreo 300 ron sau pe acolo ptr inceput.

Numai bine si fire mototolite !
Cristi

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de kriss-wolf » 05 Noi 2010, 23:51

Eu zic sa mai iei in considerare un lucru la batl pe care vrei sa il iei indiferent care ar fi ala: unde pescuiesti la stiuca ? pe balti , pe apa curgatoare , gen dunare olt si cele de dimensiuni mai mari.... etc , eu zic sa nu iti iei bat mai lung de 2,4si mulineta mai mare de 2500
eu dau f bine cu kistleru de 6,3 ft si mulineta de 2000 sau 2500 si pe olt la stiuca dar si pe balta cum ziceau si restu baietilo puterea nu e cazul sa depaseasca 30 hai 35 gr ( pt mine si aia e mult eu prefer pana in 21 gr )
nu te axa neaparat pe shimano sau daiwa la bete daca vrei daiwa poate faci un efort si iti iei un mike iconeli
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... -7423.html
eventual cat mai e la reducere, nu o sa iti para rau niciodata ca l-ai luat e bun si de stiuca si de salau si garantat o sa lansezi f bine cu linguri cu el , cat despre mulineta eu zic ca maxim 2500 daca nu chiar un 2000 ti-ar ajunge daca pescuiesti mai mult pe balta, sa nu uiti de fir sa iti iei unu de calitate conteaza f mult , power pro , varivas, sunline, spiderwire ai aici cateva marci care produc fire bune la pret accesibil, parerea mea maxin 15 lbs , dar e mai ok 10 lbs cum vrei.
fire intinse!

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 06 Noi 2010, 12:03


Marinarul
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 05 Noi 2010, 11:20

sfaturi lanseta si mulineta stiuca

Mesaj de Marinarul » 06 Noi 2010, 16:40

O sa tin cont de sfaturile primite cu atata bunavointa - mai rar asa - si dat fiind ca dau 90% de pe mal la balta (nu apa curgatoare) m-as indrepta mai degraba catre o lanseta cu ceva putere in ea - am eu obsesia asta , cred ca de la crap mi se trage - undeva la minim 2.40 m dar ma atrag cele de 2.70 m si ca putere undeva la 10 - 40 gr . Cred ca in plaja asta m-as simti confortabil .

Inca nu mi se reprezinta cum sa ma descurc cu o lanseta de putere mai mica sa zicem 7 - 21 gr cand am norocul sa dau peste o cumatra imbracata pe la 6 kg , nu zic mai mult. Poate sunt pretentios dar sper sa ajung si la asa o performanta. Probabil ca gresesc dar apreciez ca o lanseta cu o putere mai mica decat cea precizata de mine mi-ar da emotii mari la controlul spre mal a unei stiuci sarite de 4 kg sa zic. Mi-e teama ca se duce in toate partile in lipsa unui control ferm si o parchez in stuf , bradis sau vreun prag ceva. Sunt obisnuit la cu pescuitul la crap de ani multi si am avut experiente din astea cu crapi relativ mici 4-6 kg care odata intepati o luau la sanatoasa direct in mal si direct in stuful din lateral . Aici puterea lansetei si raportul si forta mulinetei cred ca pot face diferenta , evident ca ma astept si la exceptii cand orice ai face ramai cu ochii in soare si cu inima batand nebuneste.

Firul e un alt element important si am trecut deja de la florocarbon P-line de 0.20 mm la un textil verzui neteflonat de 0.18 mm care vad ca nu se incurca in lanseuri cu echipamentul pe care il am acum , echipament care nu exceleaza dar inca nu mi-a produs surprize rele.

O sa mai caut ceva linguri de la Berti si o sa iau legatura si cu maestrul Misu sa-mi mai completez trusa de oscilante , si o sa mai bag si ceva spinner bait-uri daca am retinut corect , chestia aia in V unde la un capat e o ancora cu fulgi si la celalalt o paleta rotativa. Mai am ceva pana sa intru pe strada voblerelor care necesita investitii , sfaturi , exemple si maiestrie dobandita. Am si mai multe jiguri cu silicoane dar mi se par ca la stiuca au rezultate controversate , fiind dedicate mai mult salaului si bibanului.

In ce priveste mulineta clar ca nu vreau ceva mai greu de 250 gr deci ma inscriu la clasa 2000 sau 2500 maxim si ea va fi noua ptr ca uzurile aici sunt importante spre deosebire de pescuitul la crap. Aici lansezi de te plictisesti intr-o zi , faci zeci sau chiar sute de aruncari si recuperari si mecanismul trebuie sa fie unul solid si proiectat ptr a face fata uzurii.

O balta cat de cat buna ptr stiuca imi puteti recomanda ? Undeva pe o raza de 100 km in jurul Buc ?

Multumiri anticipate si respectul meu pentru voi cei care v-ati rupt din timpul vostru sa-mi raspundeti.

Numai bine

Cristi

Scrie răspuns