Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
vladdracu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 22 Iun 2014, 20:57

Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de vladdracu » 06 Feb 2016, 20:07

Salut tuturor! Vreau sa imi cumpar un caiac sau canoe gonflabil pentru pescuit!
Va rog sa ma ajutati cu ceva sugestii, exemple! Am citit 3 triliarde de articolei si tot nu ma pot hotari! Unele se dezlipesc, altele iau apa si tot asa!
Multumesc!

P.S.: Caut un caiac gonflabil si nu gasesc, toate canoaiele sa apeleze la mine! :lol1:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de johnnybravo » 06 Feb 2016, 21:42

Cele gumotex le-ai studiat?

vladdracu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 22 Iun 2014, 20:57

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de vladdracu » 06 Feb 2016, 22:11

Da! Ma gandeam la un Palava, dar 620 de euro; cam scump!
Twist care e mai ieftin e facut dintr-un material mai subtire, care am citit ca dupa aprox 2 ani incepe sa piarda aer. Celelalte se apropie ca pret de Palava si deci acesta din urma ar fi cel mai bun.
Eu as vrea ceva intre 1000-1500 de lei!
Am studiat Sevylor. Bunicele dar multi se plang de faptul ca acele camere in interior sunt de proasta calitate si in scurt timp se dezlipesc sau pur si simplu scapa aer. Cele de la Decathlon, Tribord itiwit la fel arata bine, sunt rezistente, constructie asemanatoare celor de la Sevylor, nu scrie pe niciunde ca pierd aer insa foarte multi spun ca intra aer intre camere si invelisul tare; defect de constructie.
Alte optiuni nu prea sunt, ideea e ca nu vreau sa fiu ipocrit si sa vreau "ieftin si bun", pur si simplu vreau ceva care din fabrica sa fie "corecte" (cred ca e termenul potrivit).
Pur si simplu nu stiu! Mai e pe hibiscus sport un canoe de la advancedelements, 2000 lei, insa nu stiu prea multe despre producator

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de leowb » 08 Feb 2016, 13:53

Au astia de la OutCast niste chestii misto rau dar scumpe la felde rau :lol1:

vladdracu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 22 Iun 2014, 20:57

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de vladdracu » 08 Feb 2016, 19:31

M-am gandit si la un bellyboat... dar sincer nu ma atrage, desi nu sunt o persoana confortabila nu mi se pare un stilul meu, faptul ca mergi cu spatele,nu te poti ancora, spatiul mic de depozitare... Cred ca pentru muscarit da, dar eu muscaritul il practic pe rauri, nu pe lacuri sau rauri adanci! Mersi de sugestie! Stima!

lupishor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 159
Membru din: 26 Oct 2011, 15:40
Localitate: Deva

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de lupishor » 09 Feb 2016, 21:40

Salut! Te inseli cu belly boatul si anume ca te poti ancora, e usor de folosit, de carat si de unflat! Poti pune sonar pe el, suporti de lansete chiar si motor. dezevantaj ca nu e pt rauri!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de tudor » 10 Feb 2016, 09:58

lupishor scrie:Salut! Te inseli cu belly boatul si anume ca te poti ancora, e usor de folosit, de carat si de unflat! Poti pune sonar pe el, suporti de lansete chiar si motor. dezevantaj ca nu e pt rauri!
Eu folosesc pe rauri. In caz ca e curentul prea puternic ca sa te mai poti intoarce lasi o masina in aval si te lasi dus pana la ea.

vladdracu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 22 Iun 2014, 20:57

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de vladdracu » 13 Feb 2016, 22:16

Dar de stat in belly boat cum e?! De lansat? Trebuie waders obligatoriu ma gandesc.... intrebarea corecta ar fi: E eficient si daca da va rog sa argumentati! Stima!

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Ajutor caiac/canoe gonflabil pescuit!

Mesaj de leowb » 14 Feb 2016, 22:21

De stat depinde mult de fima alesa ,eu am avut Giudeline si stai ca in Fotoliu doar ca poti sa pescuiesti cum vrei cu ce vrei la spining la fly etc .Da trebui waders neaparat ...daca nu e vara nu se poate cu altceva ...Belly boatul e foarte bun pe lacuri mici unde nu trebui sa te deplasezi prea mult ,pe rau merge stas dar fara ancora nu e treaba 5 kg e de ajuns ,foarte bun pt locuri greu accesibile ,pe lacurile de munte unde se varsa vre un parau ceva e foarte util ,te asezi cum trebui .Are muuuulte avantaje dar cand vine vorba de suprafete mari e munca dracului , si chiar daca ii schimbi labele nu faci nimic . Caiacul e mult mai util pt deplasari la distante ,doar ca nu domenniul la care sa ti pot da mai multe detalii

Scrie răspuns