Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de costica_fishing » 23 Dec 2014, 18:48

In perspectiva unei partide la stiuca de duminca trecuta, la indemnul altor colegi de suferinta, m-a pus dracu sa-mi cumpar un astfel de acumulator:

http://www.decathlon.ro/baterie-dl-110- ... 44761.html

Pe la concursurile din toamna am bagat de seama ca lumea le apreciaza in mod deosebit. Eu il uram inainte de a-l fi cumparat, doar pentru faptul ca are 30 de kg. Caratul bateriilor este, de departe, cel mai de rahat aspect al pescuitului.

Am verificat toate magazinele Decathlon si dupa ce am colindat pe la doua, am cumparat singurul astfel de acumulator care a fost disponibil, din magazinul din Paladdy.

A doua zi dupa ce l-am cumparat m-am dat cu barca. A tinut destul de ok. La intoarcere insa, la o frana mai brusca, s-a intamplat sa mi se rastoarne in portbagaj. N-am bagat de seama decat la destinatie.

Daca va uitati pe site-ul lor scrie: "Etans in totalitate. Nu necesita intretinere" VRAJEALA!
A curs din lichidul cu pricina cred ca vreo jumatate de litru in portbagajul meu. Imi pare ca a facut o gaura in mocheta si de acolo s-a scurs...dracu' sa-l ia pe unde. Am lasat la spalat mocheta si ....o sa vedem care sunt pagubele.

Pentru ca bateria o luasem de la Decathlon din Buc, pe ultima disponibila si acum eram in C-ta, am cautat o solutie si pentru salvarea bateriei (desi imi venea s-o las pe trotuar).

Cu ocazia asta am dat peste cei de la Sorgeti.ro, cei din Constanta, de pe Bd. I C Bratianu (oarecum vizavis de Lidl)
Astia au fost singurii care mi-au zis "vino cu ea incoace si vedem ce putem face".

Cand ajung cu bateria mea ....super-speciala pentru motor electric, omuletii cu pricina imi arata ca au si ei fix la fel, doar ca....are alt abtibild si pe stoc nu au decat varianta de 100 Ah. Pot insa aduce si din cea de 110 Ah.

http://www.sorgeti.ro/baterii-auto/185- ... ndard.html

430 lei la Sorgeti fata de cei 550 lei la Decathlon (ce-i drept, ultima cu 10 Ah si cateva kg mai mult).


Pana ce, tot imi vine sa le-o dau in cap alora de unde am luat-o, pentru ca:

- o baterie cu acid nu trebuie sa se comporte ca un ... pet cu capacul pus in sila. Daca nu scria "etansa bla bla" poate ca o desfaceam ca sa-i verific nivelul electrolitului si-i strangeam mai bine capacele, dar, evident, m-am gandit ca nu e nevoie.
- mi-au vandut o baterie ... ordinara, dar de capacitate mare (din cauza capacitatii face bine fata efortului) cu titlu de baterie "speciala" "marina"....rahat. Practic are putere din cauza ca ...ne rupe noua spatele.

Mai precizez ca am mai avut baterii Zap Marine si dupa cam 1 an ....erau bune de reciclat.

Mie imi pare cam ....teapa. Dar poate sunt eu subiectiv.

Sarbatori fericite tuturor!
near the beer

Avatar utilizator
bogdan29
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 29 Oct 2009, 23:26
Localitate: Craiova

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de bogdan29 » 23 Dec 2014, 20:33

Cei mai indicati acumulatori sunt cei cu gel. Sunt un pic mai scumpi dar justificat:
- rezista mult mai mult la ciclul incarcare/descarcare
- odata incarcat, isi mentine tensiunea mult mai mult decat unul cu acid (in caz ca nu-l folosesti imediat dupa incarcare)
Si ca o remarca personala, parca sunt mai usori... Nu i-am cantarit dar asa mi s-a parut :lol:
Craciun Fericit tuturor!!! :respekt:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de tudor » 23 Dec 2014, 21:20

Nu-s mai usori. Am de ambele feluri. :wink:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de costica_fishing » 23 Dec 2014, 23:01

Parerea mea e ca decat ....monstrul asta de 30 de kg, si prost inchis, mai bine optati pentru niste acumulatori de 80-90 Ah, cu gel, chiar daca sunt mai scumpi.

Decat un acumulator de 30 de kg, care se incarca in 24 de ore, mai bine doua de 20 kg. Sunt si mai ....uman de carat, se incarca si mai repede (evident cu 2 redresoare) si, impreuna sigur genereaza mai multa autonomie.

In fine, am simtit nevoia sa scriu asta ca sa nu se mai ...inchine cineva la acumulatorii de la Decathlon. Tin bine doar fiindca sunt foarte mari si grei. In rest, calitatea lasa de dorit. Cel putin a celui care mi s-a varsat prin portbagaj :)
near the beer

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de vipificator III » 28 Dec 2014, 21:21

Privind bateriile acumulatori trebuie sa iei de la producatori consacrati consacrati (Optima Varta Sunlight Sonnenschein Bosch Haze etc) nu te lua dupa faptul ca scrie Minnkota MotorGuide Baracuda Energoteam (minnkota face bune motoare si ancore atat, restul e umplutura care mege cat merge). La fel si incarcatoarele ia tot unul profesional (ex Ctek modelele MXS10 sau MXS25)si nu mai ai treaba cu bateria. In general in functie de producator la 100Ah masa unei baterii cu gel este in jur la 30kg +/-4kg (cat masa unui motor de 15cp in 2 timpi) deci nu ai ce face cari cu spatele sau iti faci un carucior pliabil. Daca vrei ceva super bun si mai exclusivist iei baterie torqeedo (exorbitant de infernal de scump). Pt a te descongestiona de carat mai e posibilitatea sa iei doua de 60 - 75 (cca max 25 kg) si le legi in paralel si ai cca 120 - 150Ah (umblii de-ti vine rau :) ). Pt conexiuni utilizezi conductori de aceeasi sectiune recomandat min 50mm2 (cabluri sudura), de aceeasi lungime, conectorii trebuie sa-i sertizezi cu papuci speciali pe capete, bornele este bine sa fie prinse cu surub pt a avea sectiune de contact mare intre ele si conductorii de legatura. La fel trebuie si la conductorii motorului e sa-i sertizezi cu papuci speciali ce se preteaza la insurubat pe borne (Clestii sunt povesti cu feti frumosi uita de ei clasa amatori). Tot in acest sens am vazut undva pe apa la pescuit un banc comercializat de Optima pt acumulatorii lor care continea 3 astfel de acumulatori legati in paral deci a aveai cca 225Ah suficient pt un sfarsit se saptamana. Ce ti-am expus este din experienta mea, eu asa folosesc acum tu alegi ce-ti convine mai mult. O seara buna! An nou fericit!

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de vipificator III » 28 Dec 2014, 21:45

Am uitat sa-ti spun la legarea motorului conectarea cablurilor la baterii se face pe + de la un acumulator si - de la celalalt!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de costica_fishing » 29 Dec 2014, 18:02

http://www.ctek.com/gb/en/chargers/MXS% ... D%20CHARGE

Asta cu redresoarele Ctek mi se pare o sugestie foarte buna.
Vad ca modelul asta MSX 5.0 e in jur de 320 lei si pare ok pt ce ne trebuie noua.

MSX 25 parca e vreo 1000 lei, care, dupa mine nu sunt justificati.

Bateria Torqueedo cred ca e in jur de 3000 EUR :shock:

Acum, daca am luat-o pe asta, o sa trag de ea pana moare. Sau pana ma omoara pe mine alea 30 de kg.... :D
near the beer

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de vipificator III » 29 Dec 2014, 19:03

Colegu mergi in magazinele astea mari gen Praktiker Baumax Dedeman etc si cauta un carucior pliabil de transport genul acelora cum bunicile de la oras mergeau la piata si te-ai scos cu caratul! :)

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de costica_fishing » 29 Dec 2014, 19:35

Si ce sa fac cu respectivul carucior pe scari?

Apropos de Torqueedo, sunt curios daca seria asta mai noua e la fel de putin fiabila ca prima....
near the beer

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Acumulatori Minn Kota prin Decathlon - un mare fas

Mesaj de SF » 29 Dec 2014, 21:09

costica_fishing scrie:Si ce sa fac cu respectivul carucior pe scari?...
Mai , n-am zis nimic cand am vazut ca 30 de kile cantareste , desi .....
Da sa nu le poti duce cu un carut pe scari , la deal sau la vale , ar insemna sa nu ai nici un dram de putere , scuze , da-s cam uimit :shock:

Sant carucioare din aluminiu , le folosesc cei care duc marfa , de obicei la restaurante , cu unu din ala (il poti face si desface )urca baietii pe scari butoaie si lazi care fac dublu cat bateria aia , desi 30 de kile ii greutate pentru o mana , fara sa fie cineva antrenat .

Scrie răspuns