Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de johnnybravo » 16 Noi 2020, 08:44

Salutare,

Tehnologia evolueaza asa ca bateriile LiFePO4 par alternative foarte atragatoare datorita ciclului de descarcare superior celor conventionale pe Pb-acid.

Foloseste careva LiFePO4 pt sonar si/sau motorul electric? Ce capacitate/ce brand/model?

Foloseste careva asa ceva? https://www.foxint.com/home/product/hal ... ccessories

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de sosoktm » 16 Noi 2020, 09:17

Salut,
eu folosesc rebelcell de 24v100Ah pentru electric si rebelcell 12v50Ah pentru termic (2t ce incarca bateria extrem de putin in mers) +sonar. Ambele baterii au 12-14 luni si pana acum nu am avut probleme.
Intre timp, au mai aparut alternative. Daca pentru sonar cred ca se poate merge pe branduri mai slabute, pentru alimentarea electricului nu m-as hazarda sa cumpar ceva neconsacrat.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de vali stratonov » 16 Noi 2020, 10:59

E plin Alixepress de baterii li ion si lifepo4.....la preturi mai mult decit decente asi zice eu...
Am o baterie de 80 Ah lifepo4 de 5 luni pe care o folosesc pt motorul de bot si pot spune ca nu am nici o problema cu ea,
Ca atare saptamina trecuta am comandat inca una de 100 Ah ca sa alimentez sonarul si pompa santina.
Singurul incovenient ar fi ca trebuie sa astepti intre 2si 3 luni sa ajunga la tine...in rest nici o problema .
Chiar si competitori din lrs au inceput sa isi ia baterii neconsacrate in dauna celor cu "nume"... :respekt:

Cit despre bateriile "consacrate" vindute la noi cu preturi duble si capacitati injumatatite , sunt si ele produse prin tari exotice fiti fara grija....asa incit nu consider ca merita 3000 lei o baterie de 50 Ah vinduta in Ro fata de una de 100 Ah vinduta cam la jumate pret.
Dar cum fiecare are dreptul sa aleaga ceea ce crede ca e mai ok pt el....

P.S Bateriile de Li io sunt si mai ieftine decit lifepo4... :D
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de johnnybravo » 16 Noi 2020, 19:45

sosoktm scrie:
16 Noi 2020, 09:17
Salut,
eu folosesc rebelcell de 24v100Ah pentru electric si rebelcell 12v50Ah pentru termic (2t ce incarca bateria extrem de putin in mers) +sonar. Ambele baterii au 12-14 luni si pana acum nu am avut probleme.
Intre timp, au mai aparut alternative. Daca pentru sonar cred ca se poate merge pe branduri mai slabute, pentru alimentarea electricului nu m-as hazarda sa cumpar ceva neconsacrat.
eu nu vad la ei in gama de baterii ceva pe LiFePO4, doar Li-ion si mai sunt si IP54 nu IP65...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de johnnybravo » 16 Noi 2020, 19:49

vali stratonov scrie:
16 Noi 2020, 10:59
E plin Alixepress de baterii li ion si lifepo4.....la preturi mai mult decit decente asi zice eu...
Am o baterie de 80 Ah lifepo4 de 5 luni pe care o folosesc pt motorul de bot si pot spune ca nu am nici o problema cu ea,
Ca atare saptamina trecuta am comandat inca una de 100 Ah ca sa alimentez sonarul si pompa santina.
Singurul incovenient ar fi ca trebuie sa astepti intre 2si 3 luni sa ajunga la tine...in rest nici o problema .
Chiar si competitori din lrs au inceput sa isi ia baterii neconsacrate in dauna celor cu "nume"... :respekt:

Cit despre bateriile "consacrate" vindute la noi cu preturi duble si capacitati injumatatite , sunt si ele produse prin tari exotice fiti fara grija....asa incit nu consider ca merita 3000 lei o baterie de 50 Ah vinduta in Ro fata de una de 100 Ah vinduta cam la jumate pret.
Dar cum fiecare are dreptul sa aleaga ceea ce crede ca e mai ok pt el....

P.S Bateriile de Li io sunt si mai ieftine decit lifepo4... :D
Problema gadget-urilor de pe Aliexpress e de calitate, de a respecta specificatiile si de fiabilitate, dai un link cu ce ai si ce ti-ai comandat?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de vali stratonov » 16 Noi 2020, 19:56

Nu trebuie neaparat un link...
Da cautare pe ali baterie lifepo4 si vor aparea mai multe firme cu multe optiuni de bateri si preturi...
La marea majoritate sunt rew de la clienti...si te poti orienta daca produsele firmei sunt ok sau nu...
Eu am cautat cumparat produsul GTK....zice lumea ca sunt cei mai buni.
Spor.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sebyftl
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2020, 18:54

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de sebyftl » 17 Noi 2020, 16:50

Acumulator/Baterie LiFePo4 Deep Cycle 12v 70ah cu o greutate de numai 6,5kg
Detine 2 porturi USB, Lanterna iluminat si incarcare auto, afisaj LED indicator capacitate incarcare, incarcator dedicat acumulatorilor LiFePo4

o sa o recantaresc , e posibil sa aiba 100-200gr in plus.

[editat de jb]

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de vali stratonov » 17 Noi 2020, 17:26

pikeman scrie:
17 Noi 2020, 15:44
cred ca ai gresit amperajul bateriei, sau greutatea, sau pretul :shock: zic si eu, e o baterie care vine cu incarcator inclus?
Frate aici multi NU "gresesc" ...o fac dinadins. :wallbash:
In mare parte bateriile astea de pe aliexpres vin cu incarcator inclus , iar daca chiar nu are un incarcator de 10 Ah costa doar 20 dolari ...adica 93lei :roll:

In 11.11 am platit o baterie lifepo4 100 Ah cu totul inclus , adica baterie si transport la doar 345 dolari....fa socoteala cam cum iese :lol1: :lol1: :lol1: :lol1:
Spor .
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Duckfin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Ian 2017, 11:51

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de Duckfin » 17 Noi 2020, 17:41

Nea Vali,pune o poză cu acumulatorul la
0768292141
Mersi
multa lume...putini oameni

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: St.Croix Avid AVS86HM2 + Acumulator LiFePo4

Mesaj de vali stratonov » 17 Noi 2020, 17:50

Fratilor toti vreti "mura in gura".)))
Pe aliexpres da cautare gtk lifepo4 si o sa gasesti o gramada ...
Vezi te rog rew clientilor ca sa te poti orienta care vinzator e mai ok...
Spor.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns