Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de sosoktm » 18 Noi 2020, 09:45

@johnny ...Vezi ca si Zoran are ceva baterii pe site, lifepo4 si ip65. Liotron vad ca sunt la preturi similare, insa , cel putin cf site, au garantie 5 ani versus 2 ani restul, respectiv pu.la si caciula pe Ali. Pentru mine primeaza sa stiu ca produsul pe care dau banii beneficiaza de garantie reala si de un standard al fabricatiei corect. In rest, "electronice" sunt toate....

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de vali stratonov » 18 Noi 2020, 10:27

Dada, vesnica teorie a garantiei ....spune te rog unde e produs rebcell si unde faci garantia in Ro?
Si cam cit iti ia sa rezolvi aceasta problema de min 3000 lei dati pe 50Ah...
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de vali stratonov » 18 Noi 2020, 11:47

Apropo , am vazut bat si preturile de la Zoran de pe sit...sunt la fel de prohibitive ca si Rebcell...
Asi fi curios sa aflu unde sunt facute si unde se face garantia just in case...
Puteti sa ne dati un raspuns cei care sunt fani baterii prohibite??? :lol1: :lol1: :lol1:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de sosoktm » 20 Noi 2020, 14:42

@stratonov...avand in vedere ca o baterie de la rebelcell a ajuns moarta la mine si ca nu au existat probleme sa fie inlocuita (achizitia am facut-o prin intermediul lui Zoran) , cred ca e potrivit sa iti vezi de realitatea ta, fara sa o dai in copilarii proaste. Ma scuzi, insa ma deranjeaza sa vad atata inversunare in a combate neargumentat opinii diferite de ale tale. Ca idee, a durat 2 saptamani sa primesc de la rebelcell olanda bateria inlocuitoare, ce a plecat spre mine chiar inainte ca cea defecta sa ajunga la ei, via Zoran. Am si un amic ce a remediat aici un incarcator cu probleme, achizitionat de la relax spinning impreuna cu alt model de rebelcell. Deci "dada, vesnica teorie a garantiei", pentru care EU sunt dispus sa achit un pret mai mare la cumpararea unui produs. Legat de locul productiei acumulatorilor in cauza, nu il cunosc, dar sunt constient ca e foarte probabil ca cel putin celulele din el sa fie produse in china. Diferenta pe care probabil nu vrei sa o accepti este de standardul de calitate/CTC, ce sunt in mod cert diferite. Deci, te rog sa incheiem disputa, ori sa o continuam pe informatii reale, daca iti poti fi impartial si obiectiv in analiza optiunilor. Nu promovez un brand ci doar am oferit informatii privind alegerea pe care am facut-o.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de vali stratonov » 20 Noi 2020, 15:53

Colegu nu e nici o disputa stai linistit...aveam si eu o alta parere daca imi dai voie...
E fix treaba ta daca iti cumperi doar lucruri "consacrate", desi vad ca recunosti cu jumate de gura ca celulele sunt china, poate si cutia sau incarcatorul... defapt totul e china :lol1: :lol1:

Eu am informat colegii de forum ca sunt alte alternative mai ieftine si poate la fel de ok ca si "consacratele"..nu am nimic importiva principiului tau ca tot ce e scump e si bun....poate sunt altii pe aici care pot folosi ceea ce am scris eu ..tot pt informarea populatiei. :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de sosoktm » 20 Noi 2020, 16:14

Nu, tu ai facut mai mult decat sa iti spui parerea privind ce folosesti tu, ai concluzionat ca nu merita sa ai garantie si ca "deja niste participanti lrs trec la no-name". Trec, dar de la baterii clasice ;). Si cand incarcatorul tau de ali o sa aiba radiator monobloc din aluminiu sau o sa incarce mai mult de 10 amperi pe 12V , toate astea in 10 dolari....deja o sa mancam aripioare de porc. Cred ca nu are rost sa spun de specificatiile tehnice verificate. Eu abia astept teste reale pe astfel de baterii, pentru a putea cumpara ieftin si bun, indiferent unde e fabricat produsul.
As putea sa spun si eu ca tu...tot asa, cu juma de gura, ai admis ca ce ai tu e "poate" la fel de bun precum consacratele, dar ar fi doar o carcoteala de kko. De curiozitate, sonar tot HuaXiaoMei ceva folosesti?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de vali stratonov » 20 Noi 2020, 16:32

" De curiozitate, sonar tot HuaXiaoMei ceva folosesti?|

Colegu din tm ,stiam ca banatenii sunt caposi dar se pare ca unii sunt chiar prosti :lol1: :lol1: :lol1:
Ca sa nu mori "prost" de tot afla ca sunt colegi care au batery lifepo4 pe barca de 3 ani si totul e ok, personal am una de 5 luni tot China si sunt fff multumit de ea....adevarat ca nu au incarcatoarele radiator de aluminiun dar ce sa zic pot dormi bine noaptea ..., de aceea costa 20 dolari nu 115 euro.
Ce iti spun e chiar din teste reale ...
P.S Mai lasa vrajeala asta cu ce ai tu si nu am eu....cine stie poate am pe barca ceea ce tu nici macar nu visezi... :lol1: :lol1:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de sosoktm » 20 Noi 2020, 20:56

Ma baiatule, de ce o dai in jigniri? Daca ti-ai terminat argumentele, taci putin, ca am inteles ce poti. Nu ma cunosti dar vrei sa nu mor prost? Versi frustrari ca ai si n-am, sau cum? Conteaza ce barca am sau la ce barca visez? Miezulica, nu faci bine ce faci, ca nu e frumos nici baieteste ;)
P.s. ce barca ai?:)))

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de johnnybravo » 20 Noi 2020, 21:14

Dar putem discuta fara jigniri si relaxati? :)
Legat de CTC, sunt cativa baieti talentati pe youtube care fac teste, dau cateva exemple de videos (Inca studiez si eu variante):

O baterie ce o aveam pe lista din care sa ma decid ce sa aleg:


Multe teste:
https://www.youtube.com/c/WillProwse/featured

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Acumulatori (baterii) LiFePO4 (LFP)

Mesaj de vali stratonov » 20 Noi 2020, 23:10

Bateria Kanavaro e pe situl Aliexpres ...deci facuta in China , nu are garantie in Europa si nu costa nici 800 euro
Te incurajez sa studiezi bine si sa alegi ce crezi ca e mai bine pt tine...
Spor.
[editat de jb]
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns