achizitionare echipamente

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

strapazanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 16 Iul 2004, 11:07
Localitate: Bucuresti

achizitionare echipamente

Mesaj de strapazanu » 16 Iul 2004, 11:15

Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine cum pot achizitiona scule de pe site-uri de afara (in special Cabelas si Bass Pro Shops).
De pe cabelas stiu ca un anume domn Bogdan din Cluj aducea , dar nu am mai gasit nimic pe net referitor la date de contact , tarife , etc.
De la Bass stiu ca intr-un timp aducea Val Pangica daracum nu mai gasesc nimic pe site-ul vanatorul.
Mai erau unii la www.pescarclub.ro parca da am impresia ca au dat niste tepe, si oricum nu mai au site-ul.
Daca poate sa ma ajute cineva cu informatii as fi recunoscator.
Stiu ca s-a mai discutat ceva asemanator pe net dar nu mai gasesc nici o referinta.

BTW, a comandat cineva personal cu carte de credit ?

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 16 Iul 2004, 11:46

Eu mi-am achizitionat de curind 2 mulinete si niste woblere si tocmai eram pe Cabelas pt. ca vreau sa-mi iau un bat de spinning.Desi eu sint tot din Cluj, nu ma numesc Bogdan si nu am pretentia ca sint credibl :D .Ce vrei sa cumperi?
Eu cumpar cu Taifun de la Bank Post.
Ultima oară modificat 16 Iul 2004, 12:01 de către horacleus, modificat 1 dată în total.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Iul 2004, 12:01

salut.

ai dreptate, subiectul asta s-a tot discutat si inca este neclar.

din cate stiu, card-urile emise de bancile din ro sunt in realitate carduri de debit, nu de credit, cum le-au botezat ei. altfel spus, chiar daca ei se dau rotunzi ca le poti folosi pe net, in realitate nu se poate face asta. poti sa le folosesti afara din tara, fizic, nu insa si prin internet, motivul fiind lipsa de infrastructura. s-ar putea sa ma insel totusi si sa se fi schimbat ceva in ultimul timp. cert e ca nu cunosc pe nimeni care sa comande direct si sa plateasca direct cu cardul din dotare.

de ce nu mergi sa intrebi la banci? auzisem ceva de un anume card taifun emis de banc post. te sfatuiesc sa nu te limitezi la a citi pe net pe site-urile lor oficiale, mai bine mergi direct la sediu si discuta problema direct. bancile au o infrastructura obosita si comunicarea nu e tocmai partea la care exceleaza.

ca alternative, mai exista serviciile postei romane si western union, ambele fiind variante de plata acceptate de cele doua magazine care te intereseaza pe tine. poate ca si asta e o solutie.

cat despre intermediarii de care ai auzit si tu, nu te pot ajuta concret cu datele lor de contact. eu imi comand direct dar nu platesc cu un card, am un prieten care are un prieten, ceva de genul asta. :)

totusi, sunt insa niste baieti aici pe forum care fac comanda prin intermediari destul de frecvent si nu vad de ce nu te-ar ajuta. probabil dupa ce trece weekend-ul asta.

oricum, indiferent de varianta aleasa, te felicit pentru idee si te sfatuiesc sa nu te dai batut. pana la urma vei gasi o solutie si sigur nu o sa-ti para rau.

weekend placut!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Iul 2004, 12:03

deci taifun-ul ala chiar functioneaza???

excelent!

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 16 Iul 2004, 12:09

Cum spuneam si mai sus, eu imi achizitionez direct ce am nevoie fara alti intermediari.Totusi, inainte de a face o comnda trebuie sa iei in calcul costurile- de transport(intre 15 si 35 $) si vama(undeva la 25% din valoarea facturii).De aceea, pe mine m-ar interesa sa ma asociez in achizitii, macar costul transportului sa-l 'diluam'.

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 16 Iul 2004, 15:30

Salut tuturor.
Ma bucur ca sa abordat acest subiect, eu tot incercand sa aflu detalii de la cineva care chiar a cumparat cu carte de credit. Personal am facut comanda la bass pro shop si am comunicat tipul de card-Visa, emis de Banca Transilvania si am primit confirmarea pe e-mail cu un nr. de inregistrare a comenzii. Deci se pare ca a fost acceptat. Dar nu stiam cum se desfasoara mai departe toata povestea. De ex. cum esti anuntat sa faci plata(daca nu ai permanent bani pe card), in cat timp ajunge coletul, cum se calculeaza taxele vamale. Ei nu solicita card de credit neaparat, cred ca doar trebuie sa ai bani pe card chiar daca este de debit. Am intrebat la banca si au confirmat ca se pot face plati si ptr. cumparaturile pe net, dar ca ei nu incurajeaza acest tip de comert avand in vedere desele tepe ce se dau-vezi cazurile din Valcea unde sunt cei mai multi pacalici prin internet. Cu aceste tipuri de carduri, chiar de debit se pot face plati si in afara tarii la cursul de schimb al BNR din acea zi, deci acelasi principiu cred ca se aplica si la acest tip de cumparaturi.
@horacleus- tu spui ca ai cumparat direct. Da mai multe detalii daca esti dispus.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 16 Iul 2004, 16:38

In principiu, orice card VISA sau Master Card, emis de bancile din Romania, POATE fi folosit la plati online si este acceptat de Cabela's si Bass Shop Pro, cu ACORDUL bancii emitente. Trebuie sa sunati la banca si sa discutati cu ofiterul de credit, care se ocupa de contul dumneavoastra de card.

Pt. Horacleus:

Cum sa "diluezi" costul transportului cind, la Cabela's cel putin, pretul transportului este o valoare procentuala (20 sau 40%) din valoarea marfii comandate?!

strapazanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 16 Iul 2004, 11:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de strapazanu » 16 Iul 2004, 19:17

horacleus scrie:Eu mi-am achizitionat de curind 2 mulinete si niste woblere si tocmai eram pe Cabelas pt. ca vreau sa-mi iau un bat de spinning.Desi eu sint tot din Cluj, nu ma numesc Bogdan si nu am pretentia ca sint credibl :D .Ce vrei sa cumperi?
Eu cumpar cu Taifun de la Bank Post.
Ar fi util sa-mi spui cat de rpd au ajuns, cati bani e transportul, cat e vama , ...etc. Am si eu card Taifun (de fapt frate-miu) dar vreau sa stiu exact la cat te "duce" cu totul.Vreau sa-mi iau 2 lansete una de stiuca una de biban si o mulinta tot pt stiuca.

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 17 Iul 2004, 11:29

Merge cu Taifunul de la Bank Post.Nu trebuie vorbit cu ofiterul de cont,ei au lansat acest produs tocmai pt. a putea fi folosit pe net.de fapt, la emiterea cardului am primit 2, unul taifun normal si unul "virtual" -cu cel virtual urmind a se face platile pe net.Cind vroiai sa cumperi ceva, transferai de pe taifun pe T. virtual suma dorita si nu avea batai de cap ca-ti poate fura cineva banii.De 2 saptamini au renuntat la virtual, nu stiu de ce.
Intr-adevar, faza cu reducerea taxelor de transport nu merge-sint deabea la a 2-a cumparare :) .
Mie, cu international surface, mi-a ajuns coletul in 2 luni jumatate :x .
Am platit vama 25% din valoarea facturii-atentie si a transportului.Lucratorul vamal mi-a spus ca nu se plateste vama daca factura nu depaseste 45 eur.
Eu va recomand sa nu tineti prea multi bani pe cardurile cu care faceti cumparaturi pe net;si sa nu raspundet mail-urilor care le primiti, pt. ca sint tepe clare :wink: .Eu am primit pina acum cam 4 :twisted:

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 19 Iul 2004, 09:18

@horacleus-tocmai am primit un e-mail prin care cineva de la Cabelas (cel putin asa sustine) imi solicita adresa unde vine extrasul de cont al cartii de credit si un nr. de fax ptr. a primi un formular pe care sa il semnez. Ai primit si tu asa ceva? Este tzeapa sau asa se procedeaza?
Eu am citit in formularele venite cu revista de la cabelas ca plata coletului se face la ridicarea produselor, deci poti sa pui banii pe card atunci. Altfel nu vad cum sa platesti de pe card, cand codul pin nu il stie nimeni.

Scrie răspuns