Achizitionare acumulator

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kzoli » 10 Iul 2012, 09:03

Prohibitia scrie:Pana la urma am achizitionat un exide gel 60 Am. O sa va rog sa-mi recomandati un redresor potrivit acestui acumulator. Daca se poate si un link ar fi perfect.
Multumesc
Salut,
Vezi la fortec, eu de acolo am luat ... azi comanzi maine o ai :) ...

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kingofbeasts » 10 Iul 2012, 09:07

Zoli, nu stiu exact consumul motorului ET44 intruca n-am aavut ocazia si motivatia necesara sa caut specificatiile tehnice ale acestui motor. Pot sa-ti spun insa ca , in general la motoarele electice raportul consum de curent/ forta de impingere este de un amper per livra (1A/1lbs) .Asta inseamna ca ET 44 ar trebui sa consume aproximativ 44A .Practic acest motor are consumul de 1,5 ori mai mare decat Minn Kota de 30lbs care consuma doar 30A.
Mai trebuie luat in calcul si faptul ca autonomia unei barci cu motor electric e infuentata in buna masura de incarcatura si hidrodinamica + aerodinamica barcii . Din acest motiv in conditii de navigare pe vant , cu incarcatura mare sau cu o barca cu prorietati slabe din punct de vedere hidrodinamic, autonomia medie se calculeaza (functie de severitatea acestor factori) astfel incat sa fie mai mare sau cel putin egala cu autonomia data de acea treapta de putere care ofera minim 50% din forta motorului. In cazul motorului de 30 lbs dupa cum se vede cei 50% din forta se obtin in treapta 4. Deci in conditii severe , Autonomia medie nu va mai fi (trepata 1+ trepta 5)/2 ci treapta 4 sau mai rau, (trepta 4+treapta5)/2.
Din punctul asta de vedre sunt si unele trucuri ce pot prelungi autonomia unei barci daca acest lucru e important la un moment dat (ca sa nu faci cativa km la vasle de exemplu). Astfel se poate redistribui greutatea in barca, reduce profilul aerodinamic prin adoptarea unei poziti de navigat incentrul barcii nu pe bancuta si nu pe balon, deplasarea in pauzele dintre rafalele de vant, folosirea malurilor cu un curent mai mic de apa sau cu acei curenti de intoarcere , folosirea zonei cu cele mai mici valuri de pe luciul apei (daca bineinteles nu presupune ocol mare) etc.

Prohibitia
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 08 Mar 2011, 09:42

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de Prohibitia » 10 Iul 2012, 14:48

Am vorbit cu cei de la fortec si mi-au raspuns foarte urat. Iam intrebat cat costa un exide gel de 80 Am si mi-au dat un pret de 1200 lei in conditiile in care pe un alt site il gasisem la 860. Le-am spus lucrul asta si mi-au raspuns ca de nu imi convine aceasta oferta, imi ofera exide 80 la 2000 lei si cel de 60 la 1500 lei. Se vede ca au un management bine pus la punct si un mare mistocar angajat pe postul consultanta clienti. Sa-si vada de treaba lor...Clar...nu recomand.... :censored: :censored: :censored:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kzoli » 10 Iul 2012, 15:11

Prohibitia scrie:Am vorbit cu cei de la fortec si mi-au raspuns foarte urat. Iam intrebat cat costa un exide gel de 80 Am si mi-au dat un pret de 1200 lei in conditiile in care pe un alt site il gasisem la 860. Le-am spus lucrul asta si mi-au raspuns ca de nu imi convine aceasta oferta, imi ofera exide 80 la 2000 lei si cel de 60 la 1500 lei. Se vede ca au un management bine pus la punct si un mare mistocar angajat pe postul consultanta clienti. Sa-si vada de treaba lor...Clar...nu recomand.... :censored: :censored: :censored:
:oops: imi pare rau, eu cand am comunicat cu ei, era acu 3 ani si erau foarte amabili ba chiar si incarcator au recomandat la un pret mai mult decat convenabil...
... baterie vezi si aici pe site parca kingofbest are de vanzare una de 100Ah.... mai era cineva care aducea AGM la preturi foarte bune....scormoneste prin postari si o sa gasesti, posibil sa fie "Crysst" dar nu sunt sigur...

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kingofbeasts » 10 Iul 2012, 18:31

kzoli scrie:.
... baterie vezi si aici pe site parca kingofbest are de vanzare una de 100Ah....
a mea e ca si data asa ca iasa din calcul (mai ramane doar sa ma hotarasc care dintre ofertanti o va avea). :roll:

Prohibitia
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 08 Mar 2011, 09:42

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de Prohibitia » 10 Iul 2012, 20:55

Am spus...aumulator achizitonat...exide 60 Am....redresor recomandat pt baterii pe gel, asta doresc.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de danone » 11 Iul 2012, 12:05

Eu pe asta il am. http://www.electroniq.net/power-supply/ ... oject.html
Merge excelent.In loc de circuitul LM350 am pus LM338 care merege la 5A. In momentul in care incarcarea este maxima se decupleaza automat pentru evitarea supraincarcarii. La intrare se monteaza o sursa de curent continuu de minim 18V si minim 5A. Componentele se pot gasi la Adelaida la un pret mai mult decat convenabil.

Prohibitia
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 08 Mar 2011, 09:42

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de Prohibitia » 12 Iul 2012, 10:54

Achizitionate si piesele pt redresor....acu montajul si sper sa fie totul ok. Multumesc tuturor pentru sfaturi. :respekt:

clenutzu
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 27 Apr 2011, 21:01
Localitate: Oradea

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de clenutzu » 02 Noi 2012, 20:05

Eu am un Rombat temprst de 70 sa 72a nu stiu exact. Cu Minkota 30 tine foarte mult, nu am stat niciodata sa contorizez, dar a factut fata la iesiri de o zi intreaga pe Belis, cu reprize de pescuit la trena (ca ne mai apuca lenea cateodata :) ). Sunt foarte multumit de el si il recomand. La pret a fost undeva in jur la 300 lei.


Scrie răspuns