Achizitionare acumulator

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kzoli » 09 Iul 2012, 19:12

attilaf scrie:Eu am de 2 ani deja un Exide Gel de 60Ah, de care sunt foarte multumit. Costa mai scump decat altele, dar isi merita fiecare banut.
Buna,
Scuze pentru deranj, tocmai m-am ales printr-o combinatie cu un minkotta de 30 lbs, ai idee cam cat timp merge cu o baterie de 60-60 Ah exide gel ?

Multumesc

Zoli

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kingofbeasts » 09 Iul 2012, 19:46

kzoli scrie:Buna,
Scuze pentru deranj, tocmai m-am ales printr-o combinatie cu un minkotta de 30 lbs, ai idee cam cat timp merge cu o baterie de 60-60 Ah exide gel ?

Multumesc

Zoli
Daca vorbim de Minn Kota Endura 30 (30lbs thrust)
datele sunt urmatoarele:
Treapta de viteza , consumul in amperi, forta de impingere

1, 8A, 4lbs

2, 10A, 6lbs

3, 14A, 10lbs

4, 20A, 15lbs

5, 30A, 30lbs

cifrele au fost luate indirect de la producator. detalii aici:

http://forums.iboats.com/showthread.php?t=530291

Un exide-gel de 60 A are daca nu ma insel rezerva de 10% din capacitate ceea ce inseamna ca poti consuma maxim 54 A din ea fara sa o distrugi.

Asta inseamna ca autonomia ta este maxim urmatoarea :

in treapta 5 de viteza ai 1,8 ore
in treapta 4 de viteza ai 2,7 ore
in treapta 3 de viteza ai 3,85 ore
in treapta 2 de viteza ai 5,4 ore
in treapta 1 de viteza ai 6,75 ore.
Deci autonomia variaza intre minim 1,8 ore si maxim 6,75 ore in functie de treapta de viteza folosita.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kingofbeasts » 09 Iul 2012, 19:57

ps. interesant raportul consum-putere la acest motor vizibil mai ales la treptele 3 si 4.

practic in treapta 3 am 50% din consum pentru doar o treime din putere iar, in treapta 4 am 2 treimi din consum pentru 50%din putere :shock: . acest raport ma face sa ma intreb la ce se refera Minn Kota in cazul motoarelor cu variatie continua la care etajarea treptelor de viteza e data in procente . Mai exact atunci cand maneta imi indica faptul ca motorul functioneaza la 50% inseamna ca merge la 50% din putere sau la 50% din consum? ca dupa cum se vede nu-i tot dracu' ala :twisted:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kzoli » 09 Iul 2012, 20:11

Multumesc pentru detalii, teoretic e asa, insa practic cat rezista ?
Eu am un Exide de 80 ah cam de 3 ani dar practic nefolosit, adica doar de vre-o 4-5 ori( cu un Et de 44 lbs) si am pus pe o barca de aluminiu de 3,30 m lat de 1,25m o folosesc doar sa mentina directia in deriva pe mures, pe lac fara curent si fara vant scot 5,6-5,8 km masurat cu gps... bateria inca nu s-a descarcat desi am folosit 2 zile la rand, cei drept dor pentru mentinerea directiei...

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kingofbeasts » 09 Iul 2012, 20:14

ps2. la motorul de30 lbs pomenit mai sus , pentru eficienta , deplasarea in regim de croaziera e preferabil sa se faca in treapta 4 de viteza( mai ales pe ape curgatoare contra curent sau pe ape statatoare impotriva vantului ) :wink:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kzoli » 09 Iul 2012, 20:35

Multumesc pentru informatii detaliate... daca o sa am timp o sa fac si niste "teste", cat tine bateria si ce forta de impingere are in fiecare treapta... doar timp sa am :( ...

Am pus acelasi motor pe un caiac mic si e super, atinge la vale si 10-12 km/ ora in conditia in care apa curge cu doar 0.3-0.5 km/ora... la urcare nu stiu, m-am deplasat cu masina :) ...

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de attilaf » 09 Iul 2012, 22:05

Zoli
Sincer, nu mi-am pus niciodata problema cat tine Exide Gel 60 Ah cu un MInkota 30 lbs, la modul cate ore de functionare continua rezita. Pana acum, am mers pe ideea: cat ma tine in conditii de pescuit, si am observat ca, in conditii de pescuit: viteza 1 -oprit-viteza 1-oprit-si tot asa...plus ceva 1-2-3-4-5 pentru deplasari intre anumite locatii, ma tine cam 15 -20 de km, in functie si de vant. Probabil ca rezultatele obtinute in urma testelor vor confirma cele spuse si de kingofbeasts. Chiar as fi curios de ce rezultate obtii :D.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kingofbeasts » 10 Iul 2012, 00:08

kzoli scrie:Multumesc pentru detalii, teoretic e asa, insa practic cat rezista ?
"practica ne omoara " dupa cum se zice si, in practica, un acumulator de tipul mentionat tine deopotriva si mai mult dar si mai putin decat valorile calculate teoretic.
Sa ma explic.
1. Valori mai mici decat cele calculate . Valorile calculate sunt pentru o baterie noua-nouta (fara pic de uzura) si folosita in conditii optime de utilizare (temperatura de 25 grade celsius, mediu uscat si ferit de radiatii, etc.) in realitate bateria sigur va avea si ceva uzura, si mediul nu va oferi conditiile ideale (40 de grade la nivelul bateriei, umiditate crescuta, posibile contacte iperfecte la borne , etc.). Din acest punct de vedere pentru o aproximare mai realista a performantelor bateriei in conditii reale de utilizare , valorile rezultate din calcule se pot diminua fara probleme cu circa 15-20% . Astfel in loc de 1,8 ore in treapta 5 in realitate (diminuare cu 20%) vei avea 1,44 ore de functionare .
2. Autonomie mai mare decat cea calculata. Aici e vorba in principiu de o iluzie de perceptie de fapt. Practic, utilizarea unei baterii in conditii de pescuit difera de utilizarea in conditii de navigare. Astfel in timpul pescuitului nu vei merge niciodata cu o singura treapta de viteza ci le vei folosi pe toate "amestecat" perioade diferite de timp . Asta inseamna ca autonomia unei baterii la pescuit va fi data mai mult sau mai putin de media dintre autonomia minim calculata (in treapta cea mai mare de viteza) si autonomia maxim calculata (treapta cea mai mica de viteza). la exemplu nostru avem (1,8+6,75)/2= 4,27 ore.
Avand in vedere faptul ca la pescuit cam 3/4 din timpul petrecut pe apa pescuiesti si doar maxim 1/4 navighezi rezulta ca pentru a epuiza bateria trebuie sa petreci pe apa circa 4,27 ore x 4= aproximativ 17 ore. Cum o partida de pescuit de asemenea lungime e cam greu de facut dintr-o bucata (avand in vedere faptul ca e mai mult decat 2 zile de munca) cel mai probabil pentru a petrece atat timp pe apa sunt necesare 2 zile sau chiar un weekend intreg (tinad cont de faptul ca mai si mananci, mai si dormi si probasbil mai sunt si alte activitati care rapesc timp).
UIte asa o autonomie aparent mica (doar 4 ore) reprezinta de fapt 2-3 zile pline de pescuit.
Cele de mai sus le-am verificat prin teste repetate si sau confirmat in general.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de kzoli » 10 Iul 2012, 07:41

Multumesc pentru explicatii detaliate...
In general o partida de pescuit dureaza cam 5-6 ore pentru mine dimineata si cam tot atat seara ( in conditii normale , insa in majoritatea timpului doar 2-3 ore am liber mai ales dimineata)navigarea intradevar e doar o treime sau si mai putin din timpul alocat pescuitului si electricul o folosesc doar pentru mentinerea directiei la coborare in timp ce lansez spre mal in cautarea rapitorilor...
Cu ET 44 am patit de mai multe ori ca in plina partida de pescuit trebuia sa dau la vasle ca bateria era pe rosu dupa numai "cateva ore de pescuit"
Un timp am folosit si bateria de la dacia cu succes,( tot cu et 44) doar trebuia sa parchez in panta in caz ca... ( si pana ajungeam acasa se incarca aproape la maxim) apoi am luat si exide gel cu incarcator special dar nici cu aceasta nu mergea mult mai mult ...asta din urma cu minkotta de 30 deocamdata pare mai economic desi la putere e mai slaba insa initial am luat pentru caiac si acolo e mai mult decat suficient...

Prohibitia
junior
junior
Mesaje: 75
Membru din: 08 Mar 2011, 09:42

Re: Achizitionare acumulator

Mesaj de Prohibitia » 10 Iul 2012, 08:53

Pana la urma am achizitionat un exide gel 60 Am. O sa va rog sa-mi recomandati un redresor potrivit acestui acumulator. Daca se poate si un link ar fi perfect.
Multumesc

Scrie răspuns