Abu Garcia Cardinal...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Abu Garcia Cardinal...

Mesaj de legio1083 » 18 Iun 2004, 14:41

Salut!
Vreau "sa fac" o Delta In curand si n-am mulineta de spinning! Cum banii nu sunt niciodata deajuns atunci cand ai nevoie sunt constrans sa optez pt un produs mai ieftin... Si uite asa m-am trezit in magazinul Gipo din Iasi cu o mulineta Abu in mana! La 1 mil lei nu stiu sigur ce sa mai cred... Vanzatorul o ridica in slavi, eu ma uit cu jind la Stradic-ul din raft si visez la Capricorn... (apropo, nu faceti greseala sa luati Okuma , ca eu am aruncat de la balcon un Metaloid care mi-a dat gaura-n buget, si otrava in suflet cand m-am trezit cu mulineta in garantie si cu refuz de service pe motiv ca as fi defectat-o intentionat...)

Acuma treaba e chiar serioasa! Am nevoie de o "rasnita" pt stiuca si avat, si-mi sta mintea-n loc pt ca nu stiu ce sa aleg. Mai e Lexusyl care are o reputatie curatica, dar nu prea inspira incredere, si ar mai fi Banax-ul Raiders (in caz ca gasesc un model 20-30 cu frana pe fata...) si in fine ABU GARCIA Cardinal asta care arata ca poleit cu aur ,dar o simpla marca lipita pe tambur nu prea cred ca face minuni pe malul apei...

Vio ce parere aveti?

Stress in fire!---------------------------------------------<* )))><
Costi
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Iun 2004, 14:56

sugestie: cauta-ti Rainbow 820 sau 830 / 8 rulementi.
Eu o am pe aia mai mica (820). Vine cu doi tamburi. Am dat pe ea 850.000 lei anul trecut in vara.
Am chinuit-o in fel si chip si se comporta mai bine decat Daiwa la pret dublu.

Sfatul meu!

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Rainbow...

Mesaj de legio1083 » 18 Iun 2004, 15:01

Si eu am pescuit cu asa ceva , sau macar asemanator, adusa din afara... Dar in Iasi n-am prea vazut din astea. La Gipo nu au decat mari pt crap. Sau n-ai luat-o de acolo... Pe la Energofish mai trec , (au scule bune) dar Rainbow n-am vazut.
Despre ce model de Daiwa vorbesti?
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Iun 2004, 15:08

Daiwa (nu stiu cum)1500 7i

Boghy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Iun 2004, 17:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 18 Iun 2004, 15:30

Costica eu cred ca tu ai o Daiwa Samurai 7i.Eu cred ca oricum nu prea ai la ce sa te astepti la banii care i-ai dat pe ea.Si eu mi-am luat acum 2 ani o mulineta Baracuda si am dat 1 milion pe ea dar m-a tinut doar 3 partide de pescuit.Am luat tzeapa mare pentru ca in loc sa aleg altceva am ales rulmenti multi(10 rulmenti).Asta e,din greseli inveti.
Legio in legatura cu mulineta Abu Garcia ce sa-ti zic:daca ti-o iei sa nu te astepti la cine stie ce ,o sa te tina 1 an,2 daca ai noroc dar cam atat.Performanta se plateste cum zice si Eugen.Parerea mea e urmatoarea:in caz ca mai poti sa astepti sa mai strangi bani i-ati o mulineta adevarata chiar daca dai mai multi bani(nu o sa-ti para rau).Te asigur ca merita investitia.
Cu respect Boghy.
In cautare de aventura!Fir intins!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Iun 2004, 15:42

Adevar grait-ai!

La anu' mai ridic pretentiile.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 18 Iun 2004, 17:17

Abu Garcia Cardinal 500 (cel mai ieftin model)=39,99 USD (la Cabela's)
Abu Garcia Cardinal ??? = 1.000.000 lei la GIPO!

As zice ca exista trei variante:

1. GIPO a cumparat un lot de minim 10.000 de bucati si au primit un discount de 50%.
2. Cursul de schimb leu=dolar pt cei de la GIPO este de 1 USD=15.000 lei
3. GIPO comercializeaza un model special: Abu Garcia Cardinal "Facatura"

Voi pentru care votati?

Boghy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Iun 2004, 17:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 18 Iun 2004, 23:08

Eu votez pentru varianta numarul 3.Au avut la Senzor in Crangasi Abu Garcia 500 cu 2.300.000 lei deci la Gipo care este un magazin cu adaosuri mari nu are cum sa fie aceeasi mulineta 1.000.000lei.
Respect.
In cautare de aventura!Fir intins!

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Cardinal

Mesaj de legio1083 » 20 Iun 2004, 09:07

Asta inseamna ca ori ma duc sa-mi iau un Banax cinstit fara pretentii, de mare agregat dar care ma tine cel putin 3 ani, ori mai strang din dinti un pic si pun mana pe o scula adeva... Dar beleaua e ca in 2 sapt vine Delta... In afara de Banax Raiders care e o mulineta rezistenta ce alte oportunitati as mai avea? Decat Lexus mai bine as incerca panarama asta de Abu... Macar sa stiu ca am avut in posesie asa ceva fara sa fie din bazar...

Numa' bine si mai astept pareri, daca mai are cineva ceva de spus...

Stress in fire!------------------------------------------<*)))><
Costi
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Boghy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Iun 2004, 17:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 20 Iun 2004, 19:10

Pentru Legio:

Hai sa o luam usor:tu in 2 saptamani pleci in Delta si vrei o mulineta de spinning.Dar nu ai spus cam ce buget ai avea.Presupunand ca nu ai un buget mare eu ti-as da urmatoarele indicatii:Banax Si700,Sert Talium sau Banax Saint.Eu daca ar fi sa aleg as alege Banax Saint-ul(cel mai mic model)-mentionez ca as face alegerea asta numai daca as fi in criza de timp ca tine si nu as putea sa astept comanda din afara.
Hai sa iti dau si cateva informatii despre Banax Saint 700:5 rulmenti(4+1),raport de recuperare 5,5:1,capacitate fir 100m/0,30mm,greutate 310 grame.
Este o alegere foarte buna in locul Banax-ului Raiders de a carui calitate ma indoiesc.Sper sa iti fie de folos informatiile mele.
Cu respect Boghy.
In cautare de aventura!Fir intins!

Scrie răspuns