Abu Garcia Cardinal...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Okuma

Mesaj de legio1083 » 11 Iul 2004, 15:35

Nu stiu exact ce model era... Incapeau ceva mai mult de 100m de 0.30...Ar trebui sa mai am cutia pe undeva, si presupun ca scrie pe ea.

La faza cu Cabela's, nu neaga nimeni ca nu ar fi scule de top. Probabil ca am nimerit eu un specimen cu ciroza la angrenaje... Am fost deosebit de incantat cand am primit-o ca atat mai mult cu cat arata a bijuterie! Asta i-a fost soarta , sa-i vina damblaua in mana unuia care sta mai prost cu rabdarea si sa aiba parte si de niste furnizori cu obrazul gros...
Daca as mai primi cadou insa una sunt convins ca n-as refuza-o dar eu personal am ramas cu un gust amar si n-as mai da nici 5000 lei pe un produs Okoma. LA fel am patit si cu LineaEffe. Tot de la Arrow. Firele nu rezistau la nod si plesneau la niste pesti rusinos de mici iar lansetutele erau mai proaste decat cele din Bazar. Cu lacul plesnit la mufari, inele desprinse si mandrine care se intepenesc. Un prieten de-al meu a ramas masca cand i-a plesnit al doilea tronson de la varf la aruncarea cu plumb de 30-35 g cand pe lanseta era inscris 20-40g...
Astea sunt patite de mine si de cunostinte apropiate ... Poate ca alte persoane au avut mai multa sansa... De ex am vazut la mare un tip cu o LineaEffe de 60' pt pescuit marin pe care o folosea intens de mai bine de un an si n-a uns-o nici o data... E ca la loterie...

Eu unul am gasit cateva bete no name de bazar care inafara de inelele ceramice nu am ce le reprosa nimic, si am preferat sa iau mulinete mai bune, pt ca personal cred ca ele au mai multa inportanta decat daca pe lanseta scrie Dam de Vapor cau Sert. Tot frana si angrenajele au mai mult stress decat blankul. Incet -incet o sa-mi iau si eu ceva extra select pt ca sunt convins ca asa nu poate dura la nesfarsit...

Maine ma car la Galati si am auzit ca e in apropiere de oras un gropan full de avat mofturos si supradimensonat si abia astept sa le dau peste bot! Pe miercuri va anunt daca le-am venit de hac!

Numa' bine si stress in fire!----------------------------------------------------<*))))><
Costi
Ultima oară modificat 11 Iul 2004, 15:50 de către legio1083, modificat 1 dată în total.
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Pt Michael...

Mesaj de legio1083 » 11 Iul 2004, 15:47

Michael, fratioare, le ai cu reperatul mulinetelor?
Am un Delfin 10 de pe vremea lu' tataie la care tin enorm dar care are pik-up-ul distrus complet si as fi in stare sa dau cat pe o mul. noua ca sa-l pun pe picioare! Are "galetul intepenit de rugina si arcul care trimite "sarma" la locul ei rupt... I-ar cam trebui un sistem complet pik-up de la un alt Delfin 10 sau manufacturat la un atelier de macanica fina cum se facea pe vremea lu' Ceasca... Ai putea sa ma ajuti cu problema asta?

Aveles bahtalo!
Costi
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Pt Michael...

Mesaj de paul » 11 Iul 2004, 17:06

legio1083 scrie:Am un Delfin 10 de pe vremea lu' tataie la care tin enorm .....
Tocmai am facut ieri o curatenie radicala si am aruncat printre altele un delfin 10 fara picior de prindere, o mulineta avat si una meteor, amandoua defecte. Daca stiam ca mai are cineva nevoie de componente macar, le pastram. :(

Sa le mai caut pe unde le-am pus? Ca nu le-am pus in ghena... ma gandeam ca poate are cineva rabdare sa le repare. Oricum, vorba lui "legio1083" erau de pe vremea lui tataia

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: Pt Michael...

Mesaj de Michael » 12 Iul 2004, 06:06

legio1083 scrie:Michael, fratioare, le ai cu reperatul mulinetelor?
Am un Delfin 10 de pe vremea lu' tataie la care tin enorm dar care are pik-up-ul distrus complet si as fi in stare sa dau cat pe o mul. noua ca sa-l pun pe picioare! Are "galetul intepenit de rugina si arcul care trimite "sarma" la locul ei rupt... I-ar cam trebui un sistem complet pik-up de la un alt Delfin 10 sau manufacturat la un atelier de macanica fina cum se facea pe vremea lu' Ceasca... Ai putea sa ma ajuti cu problema asta?

Aveles bahtalo!
Costi
Din pacate pentru tine si din fericire pentru mine,inca nu mi s-a stricat nici o mulineta.Probabil nu a fost intretinuta corespunzator.Problema la tine ar fi doar gasirea ansamblului pick-up,incearca prin ziare sau pietele de vechituri,cine stie,poate vreun batranel are un Delfin pe masa.In rest am inteles ca rugina iti creaza probleme.Incearca pe la un magazin care comercializeaza marca Loctite,au o gama variata de spray-uri,pe baza de ulei,care dizolva foarte bine rugina.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta doar cu sfaturi,dar eu zic ca,cu putina vointa si tu o poti reconditiona foarte bine.
Toate cele bune!

Scrie răspuns