Abu Garcia Cardinal...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: Abu Garcia Cardinal...

Mesaj de Michael » 01 Iul 2004, 20:36

[quote="legio1083"](apropo, nu faceti greseala sa luati Okuma , ca eu am aruncat de la balcon un Metaloid care mi-a dat gaura-n buget, si otrava in suflet cand m-am trezit cu mulineta in garantie si cu refuz de service pe motiv ca as fi defectat-o intentionat...)

Salutare tuturor.
legio1083,daca tu ai avut norocul la o Okuma care a dat kiks,ghinion.Si mai mare ghinion,care probabil ti-a pus capac,a fost nerespectarea termenilor garantiei de catre firma care ti-a vandut-o.Eu,de 1 an,dau la "rasnita" tot la o Okuma Avenger,care are doar 6 rulmenti,rasnesc destul de des la ea,si merge struna,deocamdata.Adevarat ca fiind inca in garantie,am desfacut-o si am gresat-o corespunzator cu o vaselina de calitate,pe baza de ulei sintetic.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 02 Iul 2004, 20:35

Okuma... La aproape 3 mil sa-ti blocheze oscilatia axului in timpul drilului si fara sa fi folosita mai mult de 5 partide, nu stiu ce poate insemna... Acum e oale si ulcele! In prezent am inceput o rata la un Banax SI 700 care stiu sigur ca nu-mi va face figuri! Plus 3 ani garantie si service post garantie. La Banax am primit service gratis chiar daca a fort vina mea. A luat'o crapul si a dus-o in Dunare si asa a umplut-o de nisip. Chiar in conditiile alea a facut fata excelent crapului de 14 kg din Oct 2003. Marca se respecta!
Urmatoarea oprire va fi un Capricorn de la Daiwa, dar mai este pana acolo...

Numai bine tuturor!
Costi
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Iul 2004, 20:57

legio 1083:
Macar ai reusit sa finalizezi drill-ul cand ti s-a blocat Okuma?Ce era?Pacat ca ai avut ghinionul de a se strica Metaloid-ul,arata bine.Sper ca e un caz singular.Ce pret are Bannax-ul?Este anume pentru crap sau este si pentru spinning?
Toate cele bune!

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 05 Iul 2004, 22:21

Am si eu o okuma avenger de vreun an jumate si merge destul de bine pot sa zic. Incepe sa cam faca zgomot cand pescuiesc pe ploaie si intra apa in ea, dar dupa ce o ung dispare zgomotul. Sunt multumit de ea la banii care i-am dat pe ea.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Iul 2004, 07:56

ia-ti okuma avenger. Eu acum am venit din Delta. Am scos cu piticania de Av 15, cu fir de 0.14, multe zeci de avati pe ora, de tot felul de dimensiuni. N-am avut nici cea mai mica problema (o am de aproape un an) si nu am rupt firul niciodata. Normal ca orice mulineta are limite de care treuie sa tinem cont. Daca as pune pe Av 15 un fir de 0.40 si as trage cu ea de un crap de 20 kg, cu siguranta s-ar strica, si nu din vina producatorului.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 06 Iul 2004, 12:14

pentru legio:

Daca ai 1 milon si vrei sa-ti cumperi o mulineta iti recomand Okuma Avenger . Eu am un AV 30 de doi ani si l-am ''rasnitzat ''rau de tot la stiuca si doar cu fire textile . Merge inca foarte bine si sincer la banii astia sunt placut surprins de cum functioneaza .
Decat sa iti iei o facatura pe care sigur arunci banii....
Daca mai pui inca atatia bani iti poti lua Banax Saint pe care l-am incercat si mi se pare o mulineta solida si bine facuta pentru banii ei.
Iar pentru momentul cand vrei sa iti iei o mulineta adevarata iti recomand de la Bass Pro Johnny Morris Signature .Dai un ban da stai in fatza!!

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Banax Si 700

Mesaj de legio1083 » 07 Iul 2004, 17:31

Dadeam la stiuca , daca nu ma-nsel... cu fir de 30... MUscatura , intepare , 3 secunde drill, frana blocata, fir rupt , angrenaje sudate! Nici o miscare! Revenire din Delta, reclamatie la magazin, umulinta si comportament ca la usa cortului, revenire spre casa cu escala la o terasa pt scaderea temperaturii cerebrale in urma scandalului iscat de refuz. La aprox doua zile incerc s-o repar singur dar cand mi-au picat piesele ca din sac am si aruncat-o de pe balcon!
Acum am o noua relatie amoroasa cu o frumoasa , fidela si de incredere Banax SI 700 cu toate piesele din metal, cu 3 ani garantie chiar daca ar tranti-o de pereti(Doamne fereste!) si service nelimitat post garantie! Inca ceva. O iau si in RATE pt ca sunt client fidel!... LA 200.000 in plus fata de Saint am "ful-metal" si dim. redusa... durabilitate...
Alo? Energofish? Vreau remuneratia pt reclama!!!

Pana ajunge la mine in brate fac saptamana viitoare o pescuiala la Galati pe Dunare ( la avat, ca sa mai testez mustele "magice") cu o Crocodile Deluxe 20' Made in Feribott via Bazar... Noroc de avat ca e sub apa si nu vede cu ce pescuiesc... Daca se strica si asta in drill o fac scafandru, pe cuvantul meu!!!

Apropo , e timpul avatului!!!
Nu vrea cineva niste muste?

Stress in fire!------------------------------------------------<*)))><
Costi
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Abu

Mesaj de pupu » 07 Iul 2004, 18:33

eu am din intamplare -am primit- o inspira si o folosesc in draci ,asa ca nu cred ca Okuma a intrat degeaba in Cabelas , e drept ca nu se compara nici pe departe cu Laguna dar eu sunt multumitde ea ,dar poate o conta ca eu am primito din state asa ca trageti voi concluziile.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: Banax Si 700

Mesaj de Michael » 08 Iul 2004, 06:31

legio1083 scrie:La aprox doua zile incerc s-o repar singur dar cand mi-au picat piesele ca din sac am si aruncat-o de pe balcon!

Stress in fire!------------------------------------------------<*)))><
Costi
Costi baiatule,mai bine aruncai Metaloidul incoace.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Iul 2004, 07:53

Costi, de curiozitate: ce model de la Okuma Metaloid ai avut?

Scrie răspuns