5cp vs 6 cp diferenta?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de crapmaniacul » 17 Sep 2013, 20:02

liviu68 scrie:Dintre modelele de 5Cp sau 6 CP care ar fi mai usoare si silentioase? Sunt cele de 2T mult mai zgomotoase?
M-ar interesa si pe mine un motor pentru un Zodiac zoom 310.
Din experienta mea limitata in ale motoarelor, cred ca e putin exagerata treaba cu zgomotul la cele in 2T, mai ales daca e si un motor bi-cilindric nu are vibratii aproape deloc, toarce ca un motan langa soba iarna. Inclin sa cred ca cele monocilindrice fac mult zgomot si de aici li s-a dus vestea, insa sunt motoare fara moarte, mi-au spus mai multi.
Eu m-am dat cu un Tohatsu din 1996 (!) si dat fiind batranetea lui eram sceptic in privinta zgomotului, puterii, fiabilitatii etc, dar fiind bine intretinut si made in japan, toate calculele mele au fost date peste cap. Tragea bine, o lua la prima sfoara de fiecare data, mergea rotund si nu facea un zgomot exagerat in sarcina, la ralanti mai deloc . Ceea ce ptr mine nu e zgomotos, ptr altu este, si tot asa, de aceea recomand sa-l incerci direct pe barca ta daca poti inainte de a-l plati. Asta de care povestesc azi l-am pus pe cantarul electronic si arata fix 26 kg si nu e chiar usor, dar merge carat de la masina la barca pe distanta mica 20-30m.
Pe barca ta de 310 nu cred sa glisezi fara un minim de 6 cp si nu cu multe bagaje si doar singur, dar trebuie sa faci un test, e singurul in masura sa te lamureasca, de preferat un 8 cp zic si eu ca sa nu-l tii turat mereu maxim in glisaj, dar atentie mare la greutatea motorului ca te rupe de mijloc si totul devine din placere chin. Sau daca il poti tine permanent pe barca si barca undeva sub paza, asta e alta problema, dar daca locuiesti la bloc ca sa faci ture de la portbagaj sus sau la boxa si tot asa, nu e smecherie cu un motor mai mare de 6cp, care sare de 30 kg. Eu pusesem ochii pe un Yamaha de 9.9 cp in 4T si cand am vazut greutatea mi-a trecut brusc si instantaneu 39 kg ... adica la revedere. Iti recomand asadar un 2T de minim 6-7 cp, iar ca marca, nu pot sa te ajut, si nu pot generaliza, starea motorului e mai importanta decat marca uneori.

iulian_cioclin
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 24 Feb 2012, 17:27
Localitate: Onesti - Bacau
Contact:

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de iulian_cioclin » 22 Oct 2013, 21:42

Referitor la zgomot 2 T vs. 4 T

Am comparat motorul meu de 6 cp in 2 T in 2 pistoane (2008) cu unul tot mercury 6 cp din 2013, 1 piston, cel de 4 T scoatea un zgomot cred ca dublu ca si decibeli in coparatie cu al meu (la relanti vorbesc)

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de grama v » 23 Oct 2013, 19:06

da, dar e o mica diferenta , ala al tau era made in japan parca :wink:

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de liviu68 » 23 Oct 2013, 19:23

iulian_cioclin scrie:Referitor la zgomot 2 T vs. 4 T

Am comparat motorul meu de 6 cp in 2 T in 2 pistoane (2008) cu unul tot mercury 6 cp din 2013, 1 piston, cel de 4 T scoatea un zgomot cred ca dublu ca si decibeli in coparatie cu al meu (la relanti vorbesc)
Motorul cu 2 pistoane era mai greu decat cel cu 1 piston?

iulian_cioclin
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 24 Feb 2012, 17:27
Localitate: Onesti - Bacau
Contact:

Re: 5cp vs 6 cp diferenta?

Mesaj de iulian_cioclin » 24 Oct 2013, 03:31

Da, cel cu 2 pistoane in 2 t avea 28 kg si cel cu 1 piston 4 timpi 25 kg

Scrie răspuns