Victoria… „peștelui împuțit“!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de kingofbeasts » 13 Mar 2014, 22:18


Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de kingofbeasts » 14 Mar 2014, 12:32

Poate ca nu m-as fi gandit atat la poluare daca, nu m-ar fi ros curiozitatea vis-a -vis de barajul de la Arpas care e singurul baraj pe care nu exista salau din bazinul Oltului superior.
In plus e singurul baraj pe care in unele perioade mirosul te scoate de pe balta .
Ca si cum compusii chimici de la Purolite n-ar fi fost de ajuns iata ca vis-a-vis, adica pe celalalt mal al Oltului, la Feldioara, avem 2 uzine care au ca obiect de activitate prelucrarea minireului de Uraniu . Mai exact un risc major de poluare cu metale grele (asta daca am fi fost o tara occidentala dar, cum la noi de obicei riscul e aproape certitudine ...) :censored: :fluch

http://newsbv.ro/2013/09/17/bine-fabric ... u-extinde/


Daca mai sunt si altii care au informatii mai proaspete sau mai bogate ii rog sa posteze

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de kingofbeasts » 14 Mar 2014, 12:51

Se pare ca am incurcat borcanele cu Feldioara din pricina unei coincidente de denumire. :oops: :oops:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de pikeman » 14 Mar 2014, 13:13

kingofbeasts scrie:Se pare ca am incurcat borcanele cu Feldioara din pricina unei coincidente de denumire. :oops: :oops:
Da Feldioara aia ii pe la Brasov, dar aia nu prea mai polueaza
Oltul e in revenire dupa ce combinatele de la Fagaras s-au inchis
salau e si la Arpasu doar ca mai rarut/marunt...in rest iese deo ciuca si un somotel :lol: mutanti
Dpmdv sa fie mult peste si imputit :lol: sa il pot prinde si sa stiu ca nu il mai ia lumea acasa
ultimele stiri - pe Scorei erau plase de nu puteau fi date afara de cat peste aveau si in alta parte 9 somni/150kg :shock: :( tot la plasa

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de SVF » 14 Mar 2014, 13:18

Ma astept sa apara poze cu ei langa o lanseta sau in brate la vreun pescar.Cunoastem cazuri :)

diesel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 227
Membru din: 18 Dec 2010, 17:09
Localitate: victoria brasov

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de diesel » 19 Mar 2014, 13:56

Da se pare ca este adevarat pestele de pe barajul Arpas este toxic in urma poluari .Din cauza nivelului mic al apei in ultimi doi ani apele reziduale deversate nu au m-ai fost diluate si nivelul toxicitati apei a crescut.

diesel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 227
Membru din: 18 Dec 2010, 17:09
Localitate: victoria brasov

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de diesel » 19 Mar 2014, 14:02

Poluarea se pare ca vine de la Purolite o fabrica chimica unde se lucreaza cu multe substante periculoase dintre care amintesc aminele care sunt cancerigene si care din cate stiu eu nu se pot neutraliza .

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de kingofbeasts » 19 Mar 2014, 15:42

diesel scrie:Da se pare ca este adevarat pestele de pe barajul Arpas este toxic in urma poluari .Din cauza nivelului mic al apei in ultimi doi ani apele reziduale deversate nu au m-ai fost diluate si nivelul toxicitati apei a crescut.
ai idee de vreun studiu care sa confirme treaba asta sau ceva "de pe surse" ca sa zic asa unde s-au facut constatari negru pe alb ? sau oricum ceva detalii ori cercetari facute de vreo institutie de stat sau de vreun organism independent (gen ONG)?

diesel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 227
Membru din: 18 Dec 2010, 17:09
Localitate: victoria brasov

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de diesel » 19 Mar 2014, 18:35

Incerc sa fac rost de la cineva care a facut teste pentru o lucrare de licienta de date despre nivelul poluari pentru ca nu cred ca de la mediu o sa zica cineva ceva interesele sunt mult prea mari.

diesel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 227
Membru din: 18 Dec 2010, 17:09
Localitate: victoria brasov

Re: Victoria… „peștelui împuțit“!

Mesaj de diesel » 19 Mar 2014, 18:48

Lucrarea de master este despre poluarea pe Olt si au fost recoltate 30 de probe pe zona Fagaras pana dincolo de Arpas si din cate am inteles poluarea este destul de puternica acum astept un e-mail si dupa ce o citesc m-ai vorbim.

Scrie răspuns