Valea Rea si Cernat Zona Nuscoara

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
amidamar_u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Aug 2007, 16:24
Localitate: Pitesti

Valea Rea si Cernat Zona Nuscoara

Mesaj de amidamar_u » 29 Apr 2009, 09:56

Am deschis acest topic pt ca as dori ca sambata 2 mai sa merg p aceste rauri si as vrea sa stiu daca misca ceva pe ele deoarece este prima data cand merg acolo.
As vrea sa m-ai stiu daca cu permisul ANPA se poate pescui in aceasta zona sau trebuia sa trec p la ocolul silvic pt autorizatie.

amidamar_u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Aug 2007, 16:24
Localitate: Pitesti

Mesaj de amidamar_u » 29 Apr 2009, 14:36

chiar nu a pescuit nimeni in aceasta zona? :(

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 29 Apr 2009, 15:11

Salut! Am fost eu anul trecut. De la Nucsoara in amonte pana la baraj Baciu era ceva pastrav, dar mic si amestecat cu clenut, mrenuta etc. Cernatul era inchis. In amonte de baraj, pe Valea Rea si Zarna, nu am dat de nimic, insa de fiecare data am nimerit dupa ploi torentiale - apa tulbure si f. crescuta si n-aveam la mine decat sculele de musca.
Conform legii, permisul ANPA ar fi suficient, Romsilva nu mai are dreptul sa elibereze autorizatii.
Grija mare ca se bracona la greu, localnicii pescuiesc numai cu naturale (rama, scorobete, verdete-boistean), sau, cei mai simandicosi, cu un fel de musca cu scorobete tras pe carlig, opresc si pastravul ca bricheta si incep activitatea devreme de tot, asa incat la 6-7 dimineata ai sanse sa gasesti toate vadurile curatate. Probabil merge mai bine dupa-amiaza, cand isi mai revine pestele ramas (if any).

amidamar_u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Aug 2007, 16:24
Localitate: Pitesti

Mesaj de amidamar_u » 29 Apr 2009, 15:51

mersi de raspuns , chiar daca nu prind nimic sper sa fie vremea frumoasa oricum la intoarcere spre pitesti ziceam sa ma opresc putin si pe domnesti sa incerc
pe domnesti ati dat?

Scrie răspuns