Unde se mai braconeaza azi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Unde se mai braconeaza azi

Mesaj de andriipopa75 » 24 Sep 2011, 08:42

pe Olt, barajul Draganesti (Farcasele) sute de pescari prind cu sacii pui de salau (10-20cm);

tot pe Olt, acumularea Ipotesti dialog :
eu - ce peste mai mananca pe aici?
el - nu stiu domne, eu nu sunt pescar, eu dau doar la "fustita"(parasuta)
se pare ca a aparut un nou sport, practicat de 95% din cei ce populeaza malurile barajului, caci pescari nu lse considera.

poate aud si cei de la Olt prin intermediul vostru si mai fac ceva bani la buget

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Mesaj de grizzly » 24 Sep 2011, 12:06

azi dimineata, pe Olt, barajul Slatioara, pe partea stanga a apei, de la Prooroci pana la Ipotesti (cam 12 km), 9 "echipaje" de localnici cu plasele, la prins de caras si puiet de crap. si treaba asta se produce in fiecare dimineata.
partea proasta e ca toata lumea stie, de la "filiala" la jandarmerie, dar nu e nimeni dispus sa faca nimic.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 24 Sep 2011, 12:09

Eu zic sa ne facem cat mai multi permise. Prin puterea exemplului se pot schimba multe. Nu uitati sa semnati si petitia!

In alta ordine de idei in Constanta se braconeaza pe Tabacarie. Cu setca. La iarna cu ancora.

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Mesaj de grizzly » 24 Sep 2011, 12:13

eu am. dar nu ma ajuta cu nimic. nici pescarul de spin din zona nu a parut impresionat de efortul de a scoate un pet din apa. era curios ce fac cu el...
P.S. nevasta-mea e din Ct. am vazut ce jale e si pe acolo.

Avatar utilizator
draculetz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 23 Apr 2011, 19:23
Localitate: Tg-Jiu

Mesaj de draculetz » 25 Oct 2011, 20:13

partea proasta, apropo de "parasute", mai nou si pe jiu este un "sport natzional"
de la cel mai mic la cel mai mare, de la petrosani la craiova, s-a umplut de "pescari parasutisti"

oricum, indiferent ce am vorbii noi aici tot nu se schimba nimik
ar trebui sa mai si facem ceva... dar ce, ca daca vrei sa suni la politzie nu te sustzine nimeni si a doua oara cand mergi la pescuit in locul cu pricicna ai surpriza sa gasesti vreo roata taiata la masina......

daca autoritatzile nu fac nimik impotriva acestui "sport", noi nici atat

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 25 Oct 2011, 20:48

Topicul trebuia intitulat:"Unde nu se mai braconeaza azi"!

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Mesaj de andriipopa75 » 25 Oct 2011, 22:01

eu stiu ca nu vom schimba mentalitati dar macar sa ajutam "organele"...., in cazul in care se prefac ca lucreaza

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 26 Oct 2011, 12:14

trebuie filmat si dat laTV ca si asa nu au astia stiri si tot o lungesc cu huidu :)
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 26 Oct 2011, 12:34

grecu scrie:trebuie filmat si dat laTV ca si asa nu au astia stiri si tot o lungesc cu huidu :)
:lol: Da, cam asta ar fi singura solutie, fotografii, filmari cat mai clare si cat mai multe, trimise la ziare, reviste, canale Tv, poate se calmeaza dupa ce devin "vedete"...

Avatar utilizator
TAVY
junior
junior
Mesaje: 80
Membru din: 16 Oct 2011, 22:59
Localitate: targoviste

Mesaj de TAVY » 26 Oct 2011, 23:29

nasolu scrie:Topicul trebuia intitulat:"Unde nu se mai braconeaza azi"!
Excelent topicul asta! :respekt: Peste tot se braconeaza. Stiu ca sunt probleme si in baltile private. Atunci ce sa mai vorbim de apele naturale care teoretic apartin ,,filialelor" dar practic sunt ale nimanui ? :evil: Cred, ca indiferent ce demersuri se vor face, in final se va ajunge la o trista resemnare pentru ca aici e vorba de a schimba moduri de gandire ceea ce e foarte greu.....din pacate.

Scrie răspuns