Un parazit despre care se stie foarte putin!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Truia
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 31 Oct 2006, 16:42

Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de Truia » 10 Noi 2010, 20:54

Vreau sa deschid aici un subiect care pe mine ma framanta de cativa ani buni. Si vreau sa ma ajutati care cu ce informatie aveti ca sa incercam sa elucidam problema asta. As vrea sa facem asta cat se poate de documentat ! De ce ? Pentru ca problema este destul dezbatuta pe forumurile dedicate pescarilor si de cele mai multe ori discutia este sterila..as zice chiar debila !!.. fiecare face spirite de genul ‘ da-i cu o tuica si trece!” si alte tampenii de genul asta..toata lumea vorbeste din auzite…mai nimeni nu are vre-un suport stiintific!
Eu personal am intrebat o gramada de medici veterinari sau parazitologi si nimeni (chiard aca au fost si cativa pescari printre ei !!) nu avea habar !!
Ce este mai surprinzator este ca nici pe plan international nu se discuta !!..singurii care mai spun cate ceva sunt americanii si asta tot intr-un mod ezitant si echivoc : "s-ar putea".."destul de rar".. "se cunosc putine cazuri"..etc…
Trebuie sa recunosc ca, citind in continuare veti vedea si de ce, problema afecteaza mai mult pescarii de rapitor decat pe cei de stationar…
Este vorba despre un parazit numit popular « viermele sarma ».. vierme aparut in Romania acum vreo 20 de ani in regiunea Delta-Complexul Razelm dar care in prezent s-a extins practic in toata tara afectand cvasitotalitatea apelor statatoare si ceva mai putin (dar in crestere evidenta !!) apele curgatoare…
Acest parazit..vierme cilindric ( ca si limbricul si trichinela) face parte din increngatura Nematoda ( viermi cilindrici) , clasa Adenophorea, ordinul Enoplida, Familia Dioctophymatidae genul Eustrongylides.

Se cunosc 3 specii:
Eustrongylides ignotus
Eustrongylides tubifex
Eustrongylides excisus

Prima specie se intalneste numai in lumea noua ( America, Australia, Oceania)
A doua se intalneste in Lumea Noua dar, desi mai rar, s-a gasit si in Europa.
Cea de-a treia reprezinta problema noastra si cu ea ne confruntam. Despre specia asta, daca si cum afecteaza omul, un se stie absolut NIMIC.
Ciclul reproductiv al acestui vierme este foarte complex si il voi detalia mai jos!... Cum se prezinta: niste viermi de un rosu foarte intens, lungi de 4-10 cm, subtiri ca un ac de cusut fin. La pesti se gasesc in cavitatea abdominala (nu in intestine!!!) sau incolaciti in muschii intercostali, in imediata apropiere a coloanei vertebrale, in mai toata zona cavitatii abdominale…eu am gasit si in sacii de icre!..
Speciile care au fost gasite inféctate cu acest parazit sunt (in ordinea frecventei!) urmatoarele:
Bibanul, Stiuca, Somnul, Avatul, Salaul, Rosioara, Babusca, Caras, Oblete…dar s-a gasit si in Crap, Amur, Fitofag.
Uitati mai jos cateva poze ..cei mai multi poate sunt familiari cu ele…ca deh : pescari suntem…unii mai prind si peste..altii mai si mananca ceea ce prind !!!..ce vreau sa spun este ca in cvasitotalitatea pestilor rapitori pe care i-am prins in delta am gasit acest parazit..si mai nou in majoritatea pestilor prinsi in limanurile Dunarii din zona Oltenia. Bibanii sunt plini..cei mai afectati..am gasit si cate 10-15 viermi intr.-un singur peste !

Imagine

Imagine

Imagine

Viermele are ca si gazda principala pasarile acvatice si anume : Starcii si Egretele (Ardeidae), Berzele (Ciconiidae), Lopatarii, Ibisii si Tiganusul (Threskiornithidae sau Plataleidae), Pelicanii (Pelicanidae), Corcodeii (Podicipedidae), Fundacii (Gavidae) si Cormoranii (Phalacrocoracidae)..in general pasarile ihtiofage.
In pasari ajunge la stadiul de adult, migreaza in masa musculara sapand galerii si se reproduce…
Marea majoritate a pasarilor cu infestare masiva mor..in special puii…
Ia uitati niste poze de pasari disecate!!!

Imagine

Imagine

Oule parazitului se elimina prin fecale in ape (pot rezista pana la 3 ani!)… acestea sunt descompuse si máncate de microrganismele din plancton care la randul lor sunt máncate de anumiti viermi acvatici (oligochaete). In acesti viermi parazitul se dezvolta si ajunge in stare larvara . Poate trai in acest stadiu mai bine de un an. Viermii sunt practic prima gazda intermediara a parazitului. Acesta este primul stadiu de dezvoltare.

Mai departe, respectivii viermi (oligochaete) sunt mancati de pestii marunti si puietul de peste din balti… Acesta este al doilea stadiu.

Acesti pestisori (plevusca) sunt mancati de catre pesti rapitori (asta explica de ce bibanul este cel mai infectat!!..ca este cel mai mare consumator de pesti marunti!!!..ceilalti: stiuca , somnul se infesteaza practic mancand biban!!) sau de batracieni (broaste) sau de divesre specii de serpi acvatici!!!... Acesta este al treilea stadiu de dezvoltare.

La randul lor pestii, broastele si serpii sunt mancati de pasarile acvatice, gazda finala a parazitului. In pasari parazitul atinge stadiul de adult!! Acesta este stadiul patru si ultimul.

Un lucru absolut senzational: pestii, broastele sau serpii infestati prezinta abnormalitati comportamentale sau de control al motricitatii..se pare ca in urma unor hormoni secretati de parazit… ca sa transforme respectivele animale in victime sigure ale pasarilor..adica ca sa fie sigur máncate de pasari si deci parazitul sa ajunga in gazda finala!!!... s-au gasit chiar modificari de ADN la únele animale parazitate!!!!..mai exact daca broastele se infecteaza in stadiul de mormoloci, metamorfoza este perturbata..si broastele adulte au mai multe picioare..sau picioare nefunctionale..ca sa fie victime sigure!!!

Desi foarte rare, s-au gasit totusi cazuri de infestare la oameni. Boala se numeste Eustrongylidoza (Eustrongylidosis in engleza).. si sunt documentate cateva zeci de cazuri.
Singura explicatie data de mediile savante: oamenii au consumat peste care un era pregatit corespunzator!!!..ce drac’ inseamna asta un stiu…
Nu exista tratament…parazitul trebuie extras bucata cu bucata prin metode chirurgicale!!!... nici asta un stiu ce poate sa insemne…

Humans who have consumed raw or undercooked xxx that
carry the larval stages of the parasite have experienced gastritis
or inflammation of the stomach and intestinal perforation
requiring surgical removal of worms.


Asta este textual tot ce am reusit sa gasesc!!!

Cica exista un caz de pescari care s-au infectat toti dupa ce au mancat pestisorii pe care ii aveau pentru momeala!!!..Ce tampiti !!..auzi : sa dea la peste viu !!??..ma rog..dar sa-l si manance daca nu trage stiuca!!!

Cand am vazut pozele cu transeele alea sapate in muschii pasarilor m-am gandit ca nu tre’ sa fie prea placut..si tare as vrea sa nu am de-a face cu asa ceva…
Cica parazitul nu-si poate termina evolutia si atinge deci starea de adult numai in pasari !!..ma doare undeva daca ala care-mi sapa transee prin burta e adult sau larva!!!

Pana una alta toata lumea mananca pestele respectiv ( unii in cunostinta de cauza..altii ignorand problema cu totul!..si fiecare vine cu metodele lui…nici una verificata sau atestata stiintific..
Uitati mai jos un link cu o dezbatere pe tema asta …
http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=19&t=137

Ce vreau eu sa stiu:
Cum se poate consuma in siguranta carnea de peste?
Se pot consuma icrele?..Cum? ..Congelate mai intai?..Tinute la sare?... ca icrele nu prea se gatesc dupa cate stiu eu !!!..... si parca viata fara icre de stiuca un mai are nici un farmec
!


Hai sa ne ajutam unii pe altii!

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 10 Noi 2010, 21:04

Fain subiect. Prima oara am gasit parazitul asta in rapitori (in special la bibani) in zona Holbina si Razelm. Ulterior i-am gasit prin toata Delta si apoi in sus pe Dunare (Capidava, Calarasi) la stiuca si salau. Sunt oarece zvonuri ca si stiuca din Seaca ar fi infestata cunemernicia asta.
Despre acest subiect s-a scris mult pe pescuitul.ro si cea mai valabila postare ii apartine lui prof.dr.Burian Petru.

Eu stiu ca in icrele de stiuca nu se gaseste parazitul acesta, ci oua de tenie sau chiar larve care sunt distruse prin sarare.
Bucuresti

Avatar utilizator
costin_s
veteran
veteran
Mesaje: 1668
Membru din: 17 Ian 2010, 12:46
Localitate: pitesti
Contact:

Mesaj de costin_s » 10 Noi 2010, 21:17

Am gasit acest parazit la salaii de pe Olt. Mai rar, ce-i drept, dar i-am gasit. Chestia interesanta este ca o data ce pestele a murit, parazitul paraseste gazda, astfel am gasit dupa ce am ajuns acasa viermii astia nenorociti colcaind prin geanta de pescuit. Inclusiv dupa ce am eviscerat salaii si i-am tinut in frigider cateva ore am mai gasit nenorociri din astea iesite din pesti..

Avatar utilizator
danielcocea
veteran
veteran
Mesaje: 1311
Membru din: 16 Noi 2009, 19:14
Localitate: la peste----<*))))><-Buc.

Mesaj de danielcocea » 10 Noi 2010, 23:38

Din cate stiu eu , am si intrebat doctori veterinari , acest vierme (parazit) nu este patogen omului ...adica pe intelesul tuturor nu patesti nimic daca mananci chestia respectiva...ideea este ca respectivul parazit nu se gaseste decat in masa viscerala si musculatura pestelui din zona respectiva....iar ca sa scapi de el eu de exemplu , filetez salaul (despre salau vorbesc) , si bucata de la burta pestelui pana inspre ceafa si coada se taie si o arunc....biban nu mananc ca ala chiar e plin...am prins exemplare care pareau ca nu au , si dupa ce l am dat cu sare si l am lasat 2,3 ore sa prinda sare , era efectiv plin de acesti paraziti in cavitatea viscerala....de la sare au iesit afara si erau chiar scarbosi...bleah...se mai gasesc si in stiuca , biban , avat ...mai rar chiar si in cyprinide....cam atat...deci in alta ordine de idei ...filetati pestele fara bucata de la burta...eu asa fac....

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 11 Noi 2010, 01:25

un subiect interesant, dar fara iz de scandal se pare ca nu atrage.
un lucru normal in societatea romaneasca de astazi :?

am gasit acest parazit in bibanii si salaii de pe Olt in aval de Mamura_Sterejesti pana la varsarea in Dunare(bibanii chiar sunt plini)
in Delta nu am dat de acest parazit la biban - bibanul pescuit in bratul Stipoc si la confluente.
am renuntat imediat la a mai retine pesti infestati, pur si simplu sunt scarbosi :(

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 11 Noi 2010, 02:07

nu cumva este acelasi vierme care se gaseste si in zona operculilor de la obleti, sunt niste chesti asemanatoare cu cele din pozele postate.
Se pozitioneaza exact intre placa osoasa si tesut
Se vad cu ochiu liber.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 11 Noi 2010, 08:41

Truia, m-ai spart cu topicul ,parca ai facut referat la microunde ;daca aveai si ADN -ul era de sesiune nationala .
daca gasesc topicul asta cu consum de icre de stiuc, fundamentalistii c&r o sa te infulece .
parerea mea e ca sare+timp omoara tot .am aflat ca un tip din neamt ,si-a facut sushi din bib de bicaz si a avut problem .
la icrele de stiuca prima problema e tenia .
asa ca uita-te atent ce bagi sub nas ca sa nu ajungi cu jonctiunea in regim de tunelare :twisted:

alea groase rau, elibereaza-le :!:
walleye

eve
junior
junior
Mesaje: 81
Membru din: 15 Oct 2008, 19:54
Localitate: timisoara

Mesaj de eve » 11 Noi 2010, 08:56

Era o stire la tv in care se spunea ca unui pescar i sa extras din ochi un asemenea vierme.....

Avatar utilizator
informer
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 02 Oct 2005, 22:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de informer » 11 Noi 2010, 09:34

eve scrie:Era o stire la tv in care se spunea ca unui pescar i sa extras din ochi un asemenea vierme.....
Brrrrr.... ma fratilor, pana acu` mai mancam cate-un salau sau cate-o stiuca din cand in cand da` cre` ca de acu` inainte o sa practic C&R 100% ... cre` ca asta-i o foarte eficienta propaganda in acest sens :lol: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 12 Noi 2010, 15:31

ati bagat dracii si in mine, mai ales ca la fiica-mea de 3 ani ii place la nebunie pestele, cred ca de acum ii dau numai din comert.

in zona Baia Mare nu am auzit de asemenea chestii, iar cei mai multi pesti din care am retinut anul asta este cleanul si nu am gasit asa ceva prin el. Am prins avat si somn si nici astia nu aveau viermi. Sa nu fi ajuns (inca) in partile astea mai nordice ?
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Scrie răspuns