Un parazit despre care se stie foarte putin!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescarbr
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 19 Oct 2012, 12:17
Localitate: Braila

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de pescarbr » 10 Sep 2014, 20:47

Paraziteaza si guvizii, de la care au ajuns inclusiv in organismul serpilor de apa.
Eu pestii infestati nu-i consum. Chiar daca printr-o curatare si preparare corespunzatoare teoretic, dar nu stiu cat de real, dispare riscul infestarii, imi este totusi scarba sa mananc pestii respectivi. Mai bine fac o salata din rame :lol:
Cat despre informatii venite direct din zona medicala cu privire la acesti paraziti si posibile efecte asupra organismului uman, personal nu am gasit nimic.
NIHIL SINE DEO

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de johnnybravo » 10 Sep 2014, 21:30

ppscslv123 scrie:Inainte sa panicati lumea aiurea documentati-va corespunzator (omul e imun la parazitul asta, iar cele cateva cazuri f rare pe Glob sunt tratabile inclusiv fara interventie chirurgicala, doar cu Albendazol, care e f ieftin):

"For the worm, humans are a dead-end host. Anisakis and Pseudoterranova larvae cannot survive in humans, and will eventually die. In some cases, the infection will resolve with only symptomatic treatment. In other cases, however, infection can lead to small bowel obstruction, which may require surgery, although treatment with albendazole alone (avoiding surgery) has been reported to be successful. Intestinal perforation (an emergency) is also possible."

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Anisakis

Doamneeeee, unde-i gasesti atat de multi pe entelectualii astia?...
Eustrongylides, da un gooogle si revino

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de Adelin » 26 Sep 2014, 22:59

Când vezi viermii inchistati in carnea pestelui parca nu iti vine sa il mai pui pe grătar. Totusi e un vierme si pe lângă asta mai e si urat...sa-l mănânci benevol e o prostie. Mai bine fac foamea, sau mananc altceva.
...dar asa e educat românul să nu arunce nimic, vorba aia:" De cat bucate pradate mai bine mate sparte!" :lol1:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de SF » 27 Sep 2014, 00:56

Anisakis asta ii la moda si pe aici , ii ceva similar cu asta de care vorbiti . Nu-i mare pericol insa .Congelat minim 2 zile si prelucrat termic peste 70 de grade , personal mananc si crud , sarat , deocamdata nimic.

Aia de la tropic au chestii serioase , ciguatera vine de la o toxina , aia nu se vede si pestele nu-i afectat , mananci si ai 5% sanse sa dai ortu popii .Nu dispare nici congelat , nici prelucrat termic , aia ii distractie .

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de George1985 » 02 Oct 2014, 21:23

Adelin scrie:Când vezi viermii inchistati in carnea pestelui parca nu iti vine sa il mai pui pe grătar. Totusi e un vierme si pe lângă asta mai e si urat...sa-l mănânci benevol e o prostie. Mai bine fac foamea, sau mananc altceva.
...dar asa e educat românul să nu arunce nimic, vorba aia:" De cat bucate pradate mai bine mate sparte!" :lol1:
Sa ne gandim ce avem prin mezeluri intai...si altele
Viermii aceia se pot inlatura macar :!:

Avatar utilizator
bogdan29
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 29 Oct 2009, 23:26
Localitate: Craiova

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de bogdan29 » 08 Noi 2014, 21:01

Uitati-va cu atentie unde stau "dositi" :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de RYOBI » 09 Noi 2014, 00:56

Salau de pe Dunare e tot infestat cu viermi astia fara exceptie la fel cred ca si in delta, probabil si alti rapitori dar nu prea ajunge inapoi in apa dupa ce e prins.Eu zic ca asta-i un motiv bun de C&R, eu decat sa mananc pesti cu viermi mai bine fac foamea.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de Adelin » 21 Noi 2014, 20:54

George1985 scrie:
Adelin scrie:Când vezi viermii inchistati in carnea pestelui parca nu iti vine sa il mai pui pe grătar. Totusi e un vierme si pe lângă asta mai e si urat...sa-l mănânci benevol e o prostie. Mai bine fac foamea, sau mananc altceva.
...dar asa e educat românul să nu arunce nimic, vorba aia:" De cat bucate pradate mai bine mate sparte!" :lol1:
Sa ne gandim ce avem prin mezeluri intai...si altele
Viermii aceia se pot inlatura macar :!:
De mezeluri nu are rost sa vorbim. Ar trebui facut un topic nou despre ce tmpenii mancam si culmea, chiar ne place. :-(
Nu as manca pestele nici dupa asa zisa înlăturare a vermelui. Ce bagam pe gat e important, desi foarte multi nu dau doi bani pe asta.
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
bogdan29
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 29 Oct 2009, 23:26
Localitate: Craiova

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de bogdan29 » 23 Noi 2014, 18:41

Degeaba ne batem noi cu pumnul in piept pe aici! Unu' mananca, altu' nu mananca cu acei viermisori! Este irelevant! Relevant ar fi daca s-ar publica undeva, in mass-media... Pana una alta, galantarele pescariilor sunt ticsite de pesti cu astfel de probleme si nu numai. Va dati seama ce dezastru financiar s-ar crea pentru unii? Sanepidul, protectia consumatorului, pescarii inchise, amenzi la greu, braconieri fara "serviciu", peste doldora in apa etc. Doar din zona Oltului( Farcasele, Babiciu, Rusanesti si Izbiceni) pleaca zilnic sute de kg de peste catre marile puncte de "desfacere". Majoritatea bibanusi si ministrapi din care bibanii sunt infestati 99%. De strapi nu stiu ce sa zic dar am auzit ca ar avea si ei...
Poate ca ar trebui inceput cu o petitie: tu sti ce bagi in gura?, acum, cat mai este "calda" ....
Fire intinse!

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de DEM » 24 Noi 2014, 10:30

Pofta buna :lol1:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Scrie răspuns