Un parazit despre care se stie foarte putin!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
peavey
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 15 Aug 2012, 19:22

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de peavey » 22 Iul 2013, 09:39

Salve...Vine babacu bucuros din Obor cu vre-o 7 buc de biban numa bun pt saramura...Curatat de mate,spalat bine etc...L-am lasat putin la sare inainte de al pune pe gratar...Ufff...Mare scarbosenie viermele asta...Atentie! Nu erau in burta,m-am uitat special cand le-am scos matele...Absolut toti erau localizati in muschii de pe langa coloana...Ieseau de acolo cu zecile,m-am crucit efectiv cand razbateau spre exterior...Babacu i-a mai lasat putin la sarat si i-a pus pe jar...a mai cules vre-o trei-patru ceea ce ma indeamna sa cred ca baietii o iau la sanatoasa cand gazda a decedat...Am desfacut special bibanii dupa procesul de gatire sa vad daca mai au viermi/chisturi si carnea era perfect curata...Totusi,au fost(din pacate) aruncati datorita repulsiei produsa anterior...Anul trecut in Delta n-am gasit in niciun peste prins asa ceva...Sper ca si anul asta sa fie la fel... :|
Doua lucruri ma alina si ma vindeca de boala
Damigeana cand e plina si mandruta cand e goala...

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de George1985 » 22 Iul 2013, 22:20

Bun, la pesti de apa dulce exista acest parazit, dar la cei de apa sarata?
Eu n-am reusit sa prind si sa verific pesti din mare :?

simcat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 09 Aug 2012, 13:37

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de simcat » 23 Iul 2013, 07:22

Bun, la pesti de apa dulce exista acest parazit, dar la cei de apa sarata?
Eu n-am reusit sa prind si sa verific pesti din mare
Si eu ma intrebam acelasi lucru, poate gasesc pe net ceva!

Se pare ca tot poluarea sta la baza cresterii infestarii pestilor cu acesti paraziti:
http://www.natgeo.ro/natura/animale/857 ... ?showall=1

Avatar utilizator
boje
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 09 Sep 2009, 18:12

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de boje » 23 Iul 2013, 09:08

Sunt si la cei oceanici.
Am cumparat Merlucius proaspat de la Auchan si era plin.
Sunt periculosi ingerati vii, am auzit caz de o persoana careia i s-a urcat la ganditor si a cheltui banii de-o casa ca sa scape de el. :shock: Asa ca nu mancati sushi facut de voi. :D Prajiti sau preparati termic pestele!
"There Is a Battle Of Two Wolves Inside Us All.
One is evil, anger, jelousy, greed, resentment, lies, inferiority, ego.
The other is good, joy, peace, love, hope, humility, kindness, empathy, truth.
The wolf that wins? The one you feed! "

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de George1985 » 23 Iul 2013, 19:08

Acum serios vorbind,pana la urma ce pesti se pot manca fara frica?
Eu sunt fan preparate peste...
:headbash:

marian32
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iul 2013, 21:07

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de marian32 » 30 Iul 2013, 21:47

Intr-adevar s-a descoperit in urma a numeroase cercetari facute de biologi si parazitologi ca in intestinele, ficatul, plamanii si inima foarte multor specii de pesti si a numeroase mamifere domestice(caini si pisici) traiesc o serie de paraziti, printre care cei mai raspanditi sunt viermii, viermi inelati de toate culorile si genurile, de la trichina, tenie, oxiuri, helminti(popular se numesc limbrici), pana la protozoare, amibe etc, asa numitii viermi sarma, cei mai raspanditi in ficatul pastravilor, pestilor cod, stiucilor, bibanilor, heringilor si merluciului etc., viermi banda, adica viermi cu corpul gros si scurt etc, lista e lunga. In mediul de viata in care traiesc acesti pesti sau cu care iau contact animalele dvs. de acasa s-au descoperit oua de viermi cardiaci, care culmea, sunt transmisibili la om, deci pot provoca boli serioase, Nu cum se credea la inceputul secolului 20., bacterii precum lysteria si e-coli care, daca ai ghinionul sa le devii gazde unor forme agresive, mutante, pot cauza leziuni permanente la nivel gastro-intestinal sau pulmonar. In cazul in sunteti suspiciosi, daca aveti caini sau pisici, duceti animalele la control veterinar periodic, faceti-va si dvs. controale frecvente ale sangelui, urinei si materiilor fecale. Nu va jucati, nu este de gluma cu sistemul sanitar pregatit super slab din lumea intreaga, si mai ales cu sistemele de diagnosticare si analiza si mai ales cu nepasarea personalului medical dintr-o tara precum Romania, unde daca te imbolnavesti, risti sa te agravezi decat sa te faci bine. Acesti paraziti, organisme monocelulare sau pluricelulare parazite si bacterii pot provoca si leziuni permanente la nivel cerebral , daca penetreaza sistemul imunitar si ajung in sistemul nervos central. S-a descoperit ca o variatate de viermi inelati si bacterii pluricelulare pot face chestia asta si pot avea consecinte grave fara tratament de specialitate si fara monitorizare corespunzatoare sau tratament la timp. Legumele si fructele sa fie spalate foarte bine cu apa rece, la fel ustensilele si instrumentele de gatit, aveti grija la schimbari de comportament ale animalelor dvs., fierbeti, gatiti si prajiti foarte bine preparatele din carne de vaca, oaie, porc sau peste. M-am uitat peste niste articole adunate aici, care ar trebui sa va dea de gandit: http://vikingi.ro/norvegia-exporta-peste-cu-viermi/ ; http://www.adoptiicaini.ro/infestarea-c ... -cardiaci/ ; http://forum.softpedia.com/topic/847421 ... e-fantana/ - In cazul lui fie este vorba de viermi inelati, probabil din cauza faptului ca apa s-a contaminat cu resturi sau organe de peste, fie e vorba de alti paraziti din organismele unor animale care au decedat in acea apa si s-au descompus, sau sunt bacterii si protozoare(amibe).

Avatar utilizator
dumanelutu
senior
senior
Mesaje: 465
Membru din: 30 Dec 2010, 16:38
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de dumanelutu » 31 Iul 2013, 05:38

prepara-i termic si mananca cu incredere
eu sotia si multi altii, mancam mancam de multi ani si nu avem nici pe dracu
dar trebuie preparati termic

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de George1985 » 04 Aug 2013, 21:51

Cu un ochi la forum si unul la saramura de salau am comis-o... :mrgreen: uite ca n-am murit :headbash:

nairda
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 23 Mar 2012, 11:18
Localitate: Braila

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de nairda » 10 Aug 2013, 08:18

Curatat si gatit cu atentie nu ve-ti avea probleme.
Eu n-am vazut nici o "baba", care dupa ce a consumat peste in zilele specificate in calendarul ortodox, sa dea din cap sau sa mearga anapoda. Eu am observat c-am ce peste cumpara generatia a-III-a. Nu fac diferenta intre un peste proaspat si unul "spalat", totul se rezuma la pret, cat mai mult cu bani putini, ca de trebuie sa si imparta o farfurie cu pomana nu stiu cui.
Dar sa nu-i punem cap de afis pe parintii nostri si sa nu-i uitam pe cei care nu imbratiseaza acest hobby cu noi, care sunt la fel de naivi cand cumpara asa ceva, ce-i drept mai rar.
Impartasiti prietenilor din cunostintele voastre referitoare la acest parazit.
Consumati peste, este un aliment sanatos.
Depinde de voi sa fie un aliment sanatos.
Rosia din gradina ta este mai buna ca cea din piata. La fel si pestele. Oare? Totu-i pe psihic.
O zi buna.

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de ppscslv123 » 04 Sep 2014, 09:41

Inainte sa panicati lumea aiurea documentati-va corespunzator (omul e imun la parazitul asta, iar cele cateva cazuri f rare pe Glob sunt tratabile inclusiv fara interventie chirurgicala, doar cu Albendazol, care e f ieftin):

"For the worm, humans are a dead-end host. Anisakis and Pseudoterranova larvae cannot survive in humans, and will eventually die. In some cases, the infection will resolve with only symptomatic treatment. In other cases, however, infection can lead to small bowel obstruction, which may require surgery, although treatment with albendazole alone (avoiding surgery) has been reported to be successful. Intestinal perforation (an emergency) is also possible."

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Anisakis

Doamneeeee, unde-i gasesti atat de multi pe entelectualii astia?...
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Scrie răspuns