Un parazit despre care se stie foarte putin!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fish4funn
veteran
veteran
Mesaje: 3236
Membru din: 27 Sep 2013, 21:36

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de fish4funn » 25 Noi 2016, 20:08

Prima data am vazut asa ceva in 1986 la o partida de pescuit pe bratul Sfantu Gheorghe in zona actualului complex Cormoran. Pescarii din zona dadeau vina pe crescatoriile de peste din care se popula si Dunarea ( crap/chinezi ) . In perioada aceea gaseam frecvent acest parazit in crap si caras.
In 1988 am gasit acesti viermi in cega pescuita pe Funare in zona Ghighera in apropiere de nunul din cele mai mari(fost) complexe piscicole din tara adica Bistretz/Dunareni/ Carna.

Apoi prin 1999 am gasit pentru prima data viermii in bibanii pesciti pe Dunare in zona golfurilor Bahna, Ilovita,Mraconia,Ogradena.

In ultimii 5-6 ani am inceput sa gasesc in diferite rauri de munte viermi asemanatori care erau transportati de curentul apei si pe care i-am observat datorita claritatzii/transparentei apei. I-am "pescuit cu o cate o grengutza si i-am studiat. Desi par destul de firavi in realitate sunt destul de rezistenti si a trebuit sa-i presez/apas destul de tare ca sa-i pot strivi.
Se pare ca aceasta este o faza intermediara in care parazitul se lasa purtat de apa in acest timp facand miscari "contorsioniste"/scuzatzi utilizarea acestui cuvant pentru a provoca gazdele sa-i inghita.
Viermii gasiti pe rauri au acelasi aspect,marime cu ceilalti dar erau transparenti/semiopaci probabil fiindca nu erau hraniti cu sange/carne. Raurile de munte pe care am vazut/gasit acesti viermi sunt Cerna ( Gorj,Caras-Severin) , Bistrita( Gorj) , Teleajen ( Prahova ) , Buzau ( Brasov , Covasna , Buzau ).

Scrie răspuns