Un parazit despre care se stie foarte putin!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de adrianc » 17 Ian 2016, 20:01

Am luat si eu de vreo 2 ori salau din Obor, avea maxim 10 viermi d-astia dar erau palizi si morti de mult, cred ca n-au facut fata refrigerarii :)
Cu rabdare si niste lumina buna ii scoti unul cate unul din fileurile de salau.

Salau din balti nu am consumat, in primul rand fiindca nu am prins cine stie ce :)). O singura data din Ciorogarla, iar ala era curat ca lacrima.
Interesanta confiscarea pestilor cu viermele. Asta plus salaii subdimensionati de pe tarabe ar insemna end of business pentru Obor.

Avatar utilizator
DragosP
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 189
Membru din: 23 Apr 2014, 19:37
Localitate: Bucuresti, sect 2
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de DragosP » 15 Feb 2016, 15:23

Am gasit viermele asta in stiuca, biban , guvid, avat prins la Dunare in zona Zimnicea-Teleorman.
Cand am curatat pestele, am reusit sa scot din ei , erau situati si pe la innotatoare dar intercostal majoritatea. Am scos cat de multi am putut cand am curatat pestele , apoi am pus pestele la frigider pentru o perioada scurta de timp , timp in care au mai iesit cativa pe care nu-i vazusem la curatare, apoi am pus pestele la uscat cu sare pentru o perioada de timp dupa care s-a "executat" un rasol la cuptor. "Evenimentul" s-a intamplat acum vreo 2 ani si n-am avut nici un fel de problema . Initial si eu am avut o retinere in a consuma acel peste dar mi-a trecut cand l-am vazut gatit :)). Cred ca daca este preparat corespunzator nu are ce sa ti se intample.
Viata e grea, noroc ca trece!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de razvan m. » 15 Feb 2016, 16:26

Important e ca nu se arunca mancarea ! :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de RYOBI » 15 Feb 2016, 16:56

Gogol scrie:Exact! Buna comparatie. La fel cum imi place sa mananc salaul la fel imi plac ciresele. Cu viermi sau fara...
Dar stim f bine ca 99% din cirese au viermi insa procentul de viermi din salau este considerabil mai mic. Si daca sunt inofensivi pt om....
Din pacate nu sunt inofensivi pt om, tu poti sa manaci orice esti liber dar nu mai dezinforma pe aici in literatura de specialitate sunt putine cazuri de infestare umana cu parazitul asta dar exista asa ca daca i mancati mare atentie cum ii preparati e mai bine sa prevenim decat sa tratam, doar faptul ca au fost retrasi din lanturile de magazine de la vanzare pesti infestati ar trebui sa ne faca sa tragem niste concluzii.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

wurger
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 18 Mar 2015, 13:33
Localitate: Bucuresti

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de wurger » 10 Mar 2016, 10:52

Organismele parazite se adapteaza in timp. Nu trebuie sa ne bazam pe faptul ca intr-o carte din '95 scrie ca nu se ia la om.
Prin anii '90 imi spunea un veterinar ca purecii nu pot trai mai mult de o zi in absenta gazdei. Recent in 2012 am vazut invazie de purici care stateau bine mersi pe sol, fara ca in zona respectiva sa umble animale.
Paraziti au existat tot timpul in pesti, si unii cu incidenta mare la om. Daca-i prepari cum trebuie (tratament termic - prajeala, deh) exista sanse sa distrugi si ouale ;)
Cu privire la conditiile in care e crescut pangasius..... Nu e mare diferenta fata de somnul de Giurgiu sau Oltenita, sau fata de puii de la supermarket.

Mihai 77
senior
senior
Mesaje: 331
Membru din: 06 Feb 2014, 17:36

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de Mihai 77 » 07 Aug 2016, 11:17

Va salut . De curand , am avut si eu exact aceeasi problema . La ultima partida de spinning , am retinut un salau , un clean si doi bibani . Surpriza (soc, mai bine spus) a fost sa gasesc astfel de viermi atat in clean cat si in bibani in timp ce salaul era perfect. De biban si de salau am mai citit pe forum ca ar putea fi gazda viermelui sarma dar la clean nu am vazut pana acum.Eu pescuiesc doar pe Siret in zona Pascani si va intreb :oare a fost un accident sau chiar toate speciile sunt infestate ??A-ti gasit viermi sarma si in cleni ??

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de tdum » 09 Aug 2016, 10:09

Salut tuturor.
Sunt pescar de rapitor si pescuiesc pe Dunare la intrarea acesteia in tara. De ani buni scot filee din pestii de Dunare. Cel mai infestat cu acesti viermi in zona aceasta este salaul. Apoi bibanul, stiuca, somnul, avatul si am gasit viermi chiar si intr-un crap pe care l-am cumparat de la pescarii la plase. Indepartez viermii si consum carnea gatita. Nu cred ca sunt un pericol atat de mare. E mult mai mare sansa sa faci trichineloza decat eustronghilidoza.
Nu recomand insa nimanui sa consume nici o parte a pestelui cruda, nici macar icrele. Sanatate. Rew.

alex.b
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 17 Oct 2014, 09:22

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de alex.b » 09 Sep 2016, 07:42

Eu nu as manca peste nici platit daca ar avea orice fel de vierme.....

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de Adelin » 31 Oct 2016, 20:05

...de unde si vorba: "cand ti-e foame manci si ciulini..." :-) ))))
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

sorinM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 128
Membru din: 18 Oct 2014, 08:15
Localitate: TM

Re: Un parazit despre care se stie foarte putin!

Mesaj de sorinM » 09 Noi 2016, 12:13

Mihai 77 scrie:A-ti gasit viermi sarma si in cleni ??
Clean si stiuca -raul Timis
Pofta mare ! Pentru cine poate....

Imagine

Scrie răspuns