TVR si victor tarus !!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
qwe1qwe
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 29 Ian 2011, 13:13

TVR si victor tarus !!!

Mesaj de qwe1qwe » 21 Ian 2012, 11:25

Cu permisiunea voastra incerc sa deschid acest nou topic.
Nu stiu daca sant in asentimentul tuturor dar eu unul simt ca nu mai incape nici o picatura in ceea ce priveste personajul din titlu ( al carui nume nu merita scris cu majuscule ).
Mai intai sa va prezint faptele :
L-am intalnit la o expozitie de vanatoare si pescuit ( unde a venit si el sa-si faca reclama la fituica ) si l-am intrebat de ce in emisiunea lui de la TVR ( post public ) nu se vorbeste decat de pescuitul crapului (cand sant concursuri ) iar in rest sant doar escapade pe banii statului ( ai nostrii ) in delta cu sefii lui.
Unde, fie vorba intre noi, este un personaj blond care daca vezi cum tine lanseta in mana cand arunca si in drill i-ti vine sa te lasi de pesciut.
Dupa cum spuneam l-am intrebat de ce nu se fac emisiuni si despre pescuitul la clean, biban, mreana, avat, platica, somn, jambla, lin, etc. si aici ma refer nu doar la a filma o partida de pescuit ci si la prezentarea echipamentului, firelor, monturilor, nadelor folosite samd.
Personajul mi-a raspuns ca trebuie si el sa-si ia banii de undeva si ca noi am fi de vina pentru acest lucru, ca nu facem ceva in acest sens.
Si ma gandeam acum ca daca tot santem la capitolul proteste sa incepem unul mic si pe forum, asta daca sant si altii care i-mi impartasesc punctul de vedere.
Sant de acord ca pescuitul la crap este cel mai profitabil pentru comercianti dar mai sant pescari care pescuiesc si la alte specii de pesti care doresc sa afle informatii suplimentare despre pestele tinta ( si nu refer la crap ).
Si mai sant de parere ca pe banii nostrii "joaca el dupa cum ii cantam noi".
Ca si incheiere "Fir intins tuturor ".

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 21 Ian 2012, 11:42

I-am trimis odata un articol pentru revista cu poze cu tot.L-aulicat,dar au aparut alte poze cu alt pescar la articolul meu.Nici macar numele nu mi-l scrisese corect in pagina.Apoi cand i-am trimis un mail sa-l intreb cum de s-a intamplat asa ceva, stiu ca mi-a dat un raspuns mai mult decat penibil,ba mai mult cumva ma si certa ca nu-s multumit..Deci stai linistit,n-are rost.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 21 Ian 2012, 11:56

Eu am renuntat de mult sa ma mai chinui sa-i urmaresc emisiunea. Am vazut odata un episod filmat in delta in care elibera stiucile prinse aruncandu-le in apa ca pe niste lemne. Sa nu mai zic de insotitorul sau Robu care ma dispera cand il vad cum tine in mana lanseta de capatul ei. Iar nu in ultimul rand fiecare partida a sa se incheie dupa pofta matului cu cate "o prajeala". Mai bine ma uit pe PV-TV (care se transmite online si pe net) de unde are fiecare ce invata cateceva oricat de expert ar considera ca e. Apropo intrbati la ANPA daca in baza lor de date figureaza individul cu un permis de pescuit pe numele sau.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 21 Ian 2012, 12:51

@qwe1qwe, nu stiu ce intentii ai cu aceasta postare si cum poti sa faci o "catalogare" a unei persoane, dintr-o intilnire de cateva minute la o expozitie, sau urmarind cateva emisiuni. Eu personal m-as abtine sa fac asemenea caracterizari ... Dar fiecare cu parerea lui :wink: .
Totul se limiteaza la fonduri disponibile, sponsorizari si bartere, nu cred ca VT ar refuza o invitatie in Canada sau in Mexic, si facea emisiuni acolo, dar cum deocamdata are posibilitati foarte limitate aceasta e. Din anumite surse stiu ca excursiile sale in delta sunt sponsorizate de o pensiune anume care face reclama in revista lui si nu in ultimul rand e si bun prieten cu proprietarul pensiunii si a incintelor din zona, nu stiu in ce proportii sunt din banii nostrii sau a statului. Cat despre crapari emisiuni cu ei poti sa faci uneori mult "mai simplu" si mult mai comod decat pe apa in cautarea rapitoriilor. Cat despre PVTV sa nu uitam este un canal dedicat pescuitului si vanatorii, fiind un canal de profil si comparatia lui cu o simpla emisiune e cam ciudata. Poate daca s-ar vinde PM intr-un numar mai mare ar fi suficiente fonduri pentru a pregati materiale si emisiuni mai de "calitate". Oricum este singura publicatie de profil, care a rezistat pe piata din 1991. Multe publicatii au aparut intre timp ca un luceafar si unele au disparut pe cum au aparut.
Ps. Eu nu am nimic personal nici cu Tine, nici cu VT, am incercat sa prezint lucrurile dintr-un alt unghi, ... in spatele filmariilor sau a publicatiei se afla multe ore de lucru si un lucru facut, trebuie apreciat, chiar daca nu e pe placul tuturor.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 21 Ian 2012, 13:02

:lol:
kzoli esti putin haios, nu stiu de ce dar asa mi se pare :P (p.s nu's bat)
ideea e ca aceasta emisiune e dea dreptul lugubra, inteleg perfect ce spui dar fi serios, sa promovezi un C&R sau sa iti arati dragostea pentru pescuit, pesti, natura, nu tine de logistica ci de obraz. Ca sa nu mai spunem ca e vorba de televiziunea nationala, si pentru ca ai facut comparatia cu rezistenta din 1991 desi tind sa cred ca am evoluat intre timp, emisiunea are caracteristicile uneia din 1991 cu iz comunist...sa fi trecut vro 20 de ani de atunci? :cry: :lol: :lol: :lol:
P.S. si formatul revistei parca e compus de sefii AJVPS :lol:
imi scapa ceva? .... cred ca e mai degraba lipsa de adaptare si gandirea invechita decat lipsa logisticii

ceva ma face sa cred ca VT e si ingamfat si nu prea accepta sfaturi de la cei care si-au deschis orizonturi catre diversitatea nalucilor si echipamentelor de pescuit. cumva cred ca si-a adoptat un statut de pescar experimentat si crede ca sti el ce face, si face bine - poate ma insel, desi ma insel sa nu fie asa :lol: :lol: :lol:

dumitrescu sorin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 30 Sep 2011, 18:44

Mesaj de dumitrescu sorin » 21 Ian 2012, 13:22

Sunt de acord cu pikeman, VT este un cornel dinu al pescuitului,vorbeste de rosioare ca de dumnezeu ,plus ca emisiunile lui au loc numai si numai pe balti consacrate Sarulesti si incinta Cormoran din delta.Adica sa vad si eu un VT care se crede cel putin buricul pescuitului sa se chinuie putin pe portiuni mai salbatice ale unor rauri, locuri noi de pescuit ,tehnici multiple.....el ca orice persoane cu bani se duce pe Sarulesti invarte de 2-3x guma prin apa si prinde strapu`. Refuz sa urmaresc emisiunea Pescar Hoinar , m-i se pare un pamflet si trebuie luat ca atare!!! cu respect Vlad

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 21 Ian 2012, 13:22

Ma uit in continuare la emisiune pentru ca e cu pescuit si nu ma pot abtine, dar sunt perfect de acord ca emisiunea e jalnica si domnul care nu stie sa tina o lanseta de spinning in mana chiar nu are ce cauta in ea. Adica e in emisiunea asta de atatia ani incat si un idiot invata pana acum sa pescuiasca cel putin rezonabil.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 21 Ian 2012, 13:29

:lol: da pikeman ai dreptate... ideea insa era alta, fara sa iau apararea cuiva sau sa supar pe cineva... daca nu iti place, ignori si gata ... nu vad rostul publicitatii negative... si probabil oamenii de la o anumita varsta nu vor noutati :lol: daca e ceva ce merge, cum merge, o lasa asa si nu cauta alternative ...

Desanchi
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 27 Aug 2011, 23:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Desanchi » 21 Ian 2012, 13:45

Nu prea e valabila treaba cu ignoratu'sau sa schimbi canalu'
Nenea VT ia bani de la TVR care functioneaza din banii mei ,din abonamentul pe care sunt OBLIGAT sa-l platesc.
Si ca maxim tupeu facea reclama mascata la Baracuda,nu cu un tricou sau geaca,mai intelegeam asta,le-a cumparat omul ,erau hainele lui,dar tupeistu' avea o insigna cu numele firmei.

qwe1qwe
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 29 Ian 2011, 13:13

Mesaj de qwe1qwe » 21 Ian 2012, 14:34

kzoli nu am facut eu comparatia cu PV-TV, nici nu ma gandeam la asa ceva.
In ceea ce priveste fituica lui, santem intr-o economie de piasa asadar daca fituica ar fi ceva de capul ei s-ar vinde bine si ar avea bani sa se duca unde vrea sa faca reportaje.
Cred ca in marea majoritate a reportajelor daca nu prinde peste scoate varga si da la babusca, altceva nu stie.
Scz. am uitat de pescuitul la pastrav, a fost odata campion dar in timp si ce stia a uitat mai mult ca sigur.
Ideea este alta, omul viziteaza doar baltile private si le prinde in emisiunile lui doar pentru bani + cazare + masa + sprit, etc. altminteri nici nu te baga in seama.
Si mai este un aspect, gandeste-te ca nu toti au cablu astfel incat sa vada PV-TV asa ca se chinuie urmarind o emisiune, platita din banii publici, care nu transmite absolut nimic.
Cat despre intalnirea cu persoana nu am relatat 100% ce sa discutat atunci dar pot sa-ti spun urmatorul lucru si anume :
Ddin momentul in care l-am salutat si pana in momentul in care am inceput sa ii cer explicatii a fost numai lapte si miere, dar pe urma sa transformat radical devenind coleric, mitocan si agresiv in exprimare.
Vorba cea intr-o sotietate fara printipuri si unde nu exista carevasazica nu le are ,).

Scrie răspuns