Terie (6 ani) a fost atacat de stiuca

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Terie (6 ani) a fost atacat de stiuca

Mesaj de Borealis Fly » 02 Aug 2004, 09:55

Grimstad: Terie Heia (6) a vazut o umbra in apa lacului Reresanden. Dintr-o data a simtit o muscatura in zona pulpei. Strigand a fugit pe mal dupa ce a fost muscat de o stiuca.

Mama Ranghild Heia a vazut urmele pe pulpa copilului sau si banuiala ca ele ar fi cauza unei muscaturi de sarpe i s-a ingiripat in suflet. A sunat imediat dupa salvare intre timp ce pulpa juniorului se umfla vazand cu ochii.
- Un scenariu de film de groaza, spune mama ziarului Agdeposten.

Nu a fost un sarpe
Personalul salvarii sosit la fata locului a presupus ca Terie a fost muscat de un sarpe, cu toate ca urmele muscaturii erau suspecte pentru a fi de sarpe. Dar nefiind in masura sa nege posibilitatea ca a fost un sarpe au internat copilul pentru al tine sub observatie. Cu aceasta ocazie, rana a fost curatata si s-a putu stabili cu siguranta ca nu a fost un sarpe ci o stiuca de dimensiune medie ce a „gustat� din piciorul pustiului de sase ani.
- Ne-am simtit usurati ca nu a fost un sarpe cum banuisem la inceput. Fiind o stiuca, este un caz special. Nu am auzit pana acum ca cineva sa fi fost muscat de o stiuca in lacul Roresanden, spune mama Ragnhild.

A facut baie din nou
Terie a trecut peste socul intalnirii cu dintii stiuci. A si facut baie deja pe acelasi loc. Mama a fost sfatuita de personalul spitalului sa procedeze in acest fel.
- Ei se refereau la faptul ca ar fi bine sa mergem din nou exact pe acelasi loc pentru ca pustiului sa nu-i fie frica in viitor de a face baie. Cand am ajuns din nou pe acelasi loc, sambata dupa masa, nu pot spune ca era inghesuiala pe plaja. Majoritatea plecasera dupa ce noi am fost luati de salvare.
Afland ca juniorul a fost muscat de ceva in apa, intersul de a face baie a scazut marcant.
- Persoana cu care venisem impreuna in dimineaza aceleasi zile, mi-a confirmat ca multi au disparut de pe plaja. Din acest motiv este important sa se stie ca Terie nu a fost muscat de un sarpe, ci de un peste, concluzioneaza mama.

17 kilograme
Ieri cand reporterul ziarului Agdeposten sa reantors la fata locuui, a constat ca in ciuda intamplarii de sambata erau destui de multi prezenti atat pe plaje cat si in apa. Cei cu care am stat de vorba ne-au confirmat ca exista multe stiuci in apa lacului.
- Stau la panda in zona dintre mal si partea mai abrupt adanca a lacului. Le-am vazut pe ecolod, ne spune unul dintre ei.
- Ce mai mare stiuca prinsa a fost de 17 kg, marturiseste un altul.
Terie spune ca el a crezut ca umbra, vrea sa se joace cu el, cand a descoperit ca aceasta il urmarea. Copilul nu poate preciza dimensiuena dar spune ca „era lunga si ingusta�.
- Era o chestie acolo jos in apa. Ma muscat. Eu nu am mai vazut nimic, ... povesteste singur personajul principal al acestei intamplari iestite din comun.
- Nu este usor pentru un baietel de sase ani sa specifice dimensiunea dupa groaza intalnirii cu dintii stiucii. Ea inca mai persista in mintea lui. Dar dupa cum vedeti, din fericire, el se comporta normal si nu-i este frica sa intre in apa, incheie mama Ragnhild.

http://www.agderposten.no/apps/pbcs.dll ... rintpicart

Eu ma abtin sa comentez aceasta stire, dar cei ce inca se mai indoiesc ca ea este veridica, ii invit sa intre in legatura cu reporterul si redactia ziarului pentru confirmare. ( via e-mail sau telefon: - 00 Norvegia 47 + nr. telefon afisat)

Ce parerea aveti? :)
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 19:13

Si crezi ca reporterul sau redactia stie ce anume a fost?Asa cum bine ai scris in topic,chiar si cei de la ambulanta "au presupus" ca era vorba de o stiuca.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 02 Aug 2004, 19:35

Eu ma abtin sa comentez aceasta stire, dar cei ce inca se mai indoiesc ca ea este veridica, ii invit sa intre in legatura cu reporterul si redactia ziarului pentru confirmare.
Eu ma refeream nu la faptul daca a fost sau nu o stiuca, ci la patania in sine.
Personalul ambulantei a "presupus" ca ar fi un sarpe, ... dar s-a constat la spital (urgenta) ca dupa toate probabilitatile este o stiuca. Si din relatarea saraca a copilului reise pentru cei ce vor sa creada, ca este vorba de o stiuca. Este caracteristic stiucii sa urmareasca prada si ataca pe neasteptate.

Cat despre dimensiunea prazii ... va spun doar atat, ca am vazut exemple cand stiuca a atacat niste voblere "facaturi", de 30-40 cm lungime si stiuca era de aceeasi lungime cu voblerul. Incredibil dar adevarat. Am pe undeva si un articol scris cu multi ani in urma de un suedez. Cu acest articol ca inspiratie un cunoscut si-a facut niste voblere identice si a pescuit cu ele o vara intreaga. A prins de la "pixuri" la "monstri" de 15-16 kg.

Am vazut mihaltz de 3-4 kg mort, cu o stiuca ce si ea era moarta de 0,5-1 kg, ce incercase sa inghita mihaltzul. (era o poza) Tot asa cu o anghila ce era de trei ori mai lunga decat stiuca. Asa ca eu nu ma mai mir de agresivitatea stiucilor.

Sceptismul vostru incepe sa ma distreze. Eu nu incerc sa va conving, chiar daca asa s-ar parea. Eu prezint doar niste fapte.
:lol: :lol:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Aug 2004, 20:24

Petru,eu cred ca stiuca este foarte lacoma.Chiar am avut capturi ce erau cu 1-2 cm mai mari decat voblerul la care au rapit.Dar sa sara la oameni... :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Aug 2004, 20:25

da, chiar
unde mai pui ca nordica fiind, ar trebui sa fie mai calculata si mai plina de bun simt :lol:

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 03 Aug 2004, 01:11

Da ... exact Dane ... mai cool 8)
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 03 Aug 2004, 08:18

Michael:

Cei ce se indoiesc si de data asta si nu pot sa creada ca stirea este adevarata, ... nu vor crede nici daca poza ar arata o stiuca infipta in talia unei persoane, nu doar muscatura.

Defapt cu noua tehnica de foto digitala si PS, se poate obtine ori ce in poza.

Problema este urmatoarea Michael. Te rog sa te gandesti ce ar avea de castigat persoanele implicate in stirea prezentata de mine.
Deci:
- nu este pentru prima data ca acest gen de stiri apar in presa de aici. Aspectul de exclusivitate este de mult epuizat.
- prin caracterul ei stirea are o nota de senzatie, doar pentru cei ce inca nu au auzit de asa ceva. Daca era o senzatie ce prezenta o valoare publicistica, te asigur ca ea nu era prezentata doar de un ziar local si doar in limba autohtona.
- cu exceptia catorva locuri stiute ca fiind de stiuca de calibru ... si atunci ma refer la stiuci de la 15 kg in sus, nimeni ... cel putin in Norvegia de loc, nu are interes sa faca reclama stiucilor. Dupa cum spuneam ele sunt prezente peste tot, de la nordul Scandinaviei dincolo de cercul polar de nord pana in sud. Ele sunt prezente si in apa sarata din marea Baltica. (salinitatea este scazuta dar apa este sarata)
- ce interes ar avea mama si copilul sa "inventeze" o asemnea stire. Ce au de castigat? Absolut nimic. Aici nu este USA unde toata lumea vrea sa ajunga la Hollywood.
- foarte multi din cetatenii tarilor nordice, au vazut live, prinzandu-se cu scule de pescuit sportiv, o stiuca si deci au habar cum arata si cam ce conformatie are dantura acestui peste. Mai ales norvegienii isi petrec peste 75% din timpul liber in mijlocul naturii. Atat vara cat si iarna.

Ca se poate discuta la nesfarsit pe tema asta sunt de acord ... dar eu cum am spus-o deja, nu am interesul sa va conving ci pur si simplu am prezentat stirea ca o curiozitate, ce ar putea sprijini cat de cat ceea ce am spus anterior ca Scandinavia ar trebuii considerata paradisul stiucarilor. Un gand ce mi-a trecut prin cap de cand cu aceasta discutie pro contra, stirilor prezentate de mine este ca aceste atacuri ar putea sa aibe o cauza cat de cat logica.

Fiind intr-un numar atat de mare doar cele mai agresive supravietuiesc si deci aceste atacuri asupra unor "prazi imposibile" ar putea fi o cauza a unei perturbatii genetice din nastere. Pur si simplu o anomalie pentru noi, dar o evolutie necesara perpetuarii speciei.

Va asigur ca cel putin la jumatate din stiucile prinse am observat cicatrici mai vechi sau mai noi. Ce la inceput mi s-au parut o curiozitate acum o remarc dar nu o notez ca fiind iesita din comun.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 03 Aug 2004, 14:33

Bine Petru,sa le lasam sa evolueze cum vor ele,numai sa perpetueze cum trebuie. :P
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns