suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

suntem si Sibieni ?

Mesaj de nickydarnico » 07 Apr 2006, 20:26

Sper sa fim pe acest forum si cativa sibieni sa pot si eu schimba cateva idei despre apele noastre si sa fim toti la "curent" cu ce si unde se lasa pestele prins :lol:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

ccc
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 23 Ian 2006, 10:42
Localitate: medias

Mesaj de ccc » 07 Apr 2006, 20:54

salut :wink:

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 07 Apr 2006, 21:00

esti sibian ?
de unde esti si ce stil preferi ?(de pescuit)
daca da , zi-mi si mie pe unde ai fost la peste si da-mi un pont pt maine
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

ccc
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 23 Ian 2006, 10:42
Localitate: medias

Mesaj de ccc » 07 Apr 2006, 21:29

salut
sunt din Medias
luni merg la Zau(Mures),incerc la salau :D

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 07 Apr 2006, 22:56

Sal , sunt din Cisnadie si maine vreau sa fac un pescuit la biban pe niste balti din aproprierea oltului sau poate m-a duc pe bratul mort la Avrig.
Iti urez fir intins si astept sa imi spui ce ai facut .
Pe maine seara ! :P
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

ccc
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 23 Ian 2006, 10:42
Localitate: medias

Mesaj de ccc » 08 Apr 2006, 08:21

fir intins, te astept cu ceva noutati :wink:
eu nu pot sa merg in week asta :cry:
poate afli ceva noutati despre balta de la Colun

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 08 Apr 2006, 11:26

despre balta de la Colun iti pot spune ca se vb de bine , chiar socru-meu ii stabilit de vreo 4 ani in Colun si ma tot bate la cap sa mergem inpreuna la o stiuca pe balta respectiva. Zice ca ar merge beton dar sti tu cum ii prinde cineva o zi buna si dupa aceea " ba frate balta de la Colun , nota 10 , a-m fost si a-m dres" eu personal nu cred in baltile private. Atata timp cat este Olt si afluenti eu nu dau bani la "banditii care prin relati si pacaleli au pus mana pe " ceva ", ce dupa parerea mea nu se poate congestiona sau vinde.
Daca ai fost si tu pe balta la Colun , te rog sa fi sincer si sa-mi spui ce rezultate ai avut si cat costa pe zi . Nu ca ma-s duce , dar sunt curios .
Sper sa nu te deranjeze atitudinea mea , dar am avut in urma cu 5 sau 6 ani un unchi , care a lucrat paznic pe balta vechie de la Scorei si nu vreau sa intru in amanunte dar daca ar fi dupa asa zisii patroni , in Ro. ar lua fiinta un nou sport "braconajul vitaza" in scopul autopopularii .
Si tot despre "minunatele balti private" iti pot spune ce a-m patit la o iesire la crap (tarat de un prieten) , undeva in jurul Sebesu-lui .
A-m ajuns la prima ora pe balta ,sperante uriase, (prima iesire pe o satfel de balta si ultima ) ne-am instalat toate sculele , a-m incercat toate momelile din dotare , dar orele treceau nepasatoare .
Pana la sfarsitul zilei am reusit sa prindem un singur salau si acela de 7-8 cm .
Oricum faza tare acuma vine : cica vine brigadierul , si ne intreaba ce am prins ca trebuie sa aiba evidenta la cat s-a scos (in vederea popularii, ceva de genul daca s-a scos 100 de kg , se repopuleaza cu acelasi nr. de kg in noaptea urmatoare)
Ii spunem ca nu a-m prins nimic , la care el spune " hai ba ,zice-ti si voi 10-15 kg ca sunte-ti pescari si vreti sa aiba balta peste "
Iti dai seama ca ma-m simtit ca un idiot.
Hai sa termin cu "mizerile" astea ca deja ma aprind si nu cred ca as gata prea curand la cat de suparat sunt pe tema asta.
De balta de la Colun daca mai aud ceva sau aflu ceva eu te anunt imediat.
Te salut !
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

ccc
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 23 Ian 2006, 10:42
Localitate: medias

Mesaj de ccc » 08 Apr 2006, 12:24

multam
ultima oara am fost in noi.05 rezultat 0,dar in vara am prins stiuca(2kg),este mult avat care face spectacol la suprafata,dar nu se lasa pacalit.(am vazut si somn prins la lingurita )
si eu prefer oltul dar acum este mare,in plus de asta intram si in prohibitie
si nu vreau sa am probleme,asa ca mai mergem si la o balta.

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 08 Apr 2006, 13:04

Referitor la " regele "avat ,socru-meu vorbeste de cineva (un localnic) care pe timp bun in vara ,ar prinde in fiecare zi dis-de-dimineata ,intre 2-4 avati la dimensiuni considerabile in apropiere de balta de la Colun, dar pe Olt. Cu wobler de 6 cm , ceva apropriat de modelele Cosma . A-m incercat si eu dar nu prea mult ca daca nu sti locul , ii nasol.
Oricum , am prins eu avat sub centrala de la Scorei si crede-ma ca merita sa blincaresti sub centrale. Si cred ca (adica stiu) ca sunt mai multi si mai mari , pesti pe Olt.
Salut si sa ma ti si pe mine la "curent " cu iesirile tale!
Apropo sti daca ii liber in prohibitie pescuitul , pe putinele balti ramase in administratia filielei.?
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 11 Apr 2006, 12:29

salut. :D singura care e deschisa in fiecare an ii Sopa asa iti spun cei de la filiala stiu asta sigur ca de 5 ani tot asta imi spun.Si eu sunt ars cu Colun si alte balti private numai sa iti ia bani tot ii mai bine pe Olt.Anul trecut pe vremea asta mergea bine pe bratzul mort de la Avrig, anu asta nu stiu cas plecat din tara, dar am fost in decembrie la Sebes-Olt si am luat scobar dar ce iti pot spune de la prieteni mei e ca merge bine pe Cibin la Mohu dinjos de podul nou construit de aia care cara pamant.A fost acolo un prieten si a luat scobar si clean la ''marma'' cam tot timpul se tot ia si unde se varsa Hartibaciul in Cibin asta e tot ce iti pot spune.Apropo sunt si eu din Cisnadie.
Fir intins :wink:

Scrie răspuns