suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
4Spinning
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 01 Feb 2022, 21:01

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de 4Spinning » 01 Feb 2022, 21:02

Salutare!
Da cineva “din casa” 1-2 locuri bune pentru spinning la salau de pe mal?
Nu am pescuit in zona Sibiului pana acum, deci nu stiu locuri :(

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 02 Feb 2022, 21:13

4Spinning scrie:
01 Feb 2022, 21:02
Salutare!
Da cineva “din casa” 1-2 locuri bune pentru spinning la salau de pe mal?
Nu am pescuit in zona Sibiului pana acum, deci nu stiu locuri :(
Cred că mai repede găsești un rinichi :lol:
Eu ți-aș zice,dar chiar nu știu....îl găsesc greu si vara :lol: ,apai acum.Pe langa asta posibil Oltul sa fie in mare parte și înghețat,cel puțin Cibinul acum câteva zile era bocnă la ieșirea din oraș.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 13 Feb 2022, 15:53

Pentru sibieni:
In 22.01 am comandat de pe tackle.24 rășina asta,folosita la construcția unei lansete.Am folosit o mica parte și restul ar fi păcat să se piardă.
https://www.tackle24.de/index.php?a=476
Daca e cineva interesat de ea,să-mi trimită mp și putem discuta în privința prețului.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 11 Iun 2022, 16:45

Odata cu deschiderea noului sezon,am aflat de la doi băieți din Brașov,că la Sărata,insula mare din fața de la balastiera lui Iony va dispărea.Nici ei nu știau exact care e scopul acestei operațiuni,dar presupuneau că va fi exploatată tot de firma lui Iony.Se mai plângeau acești băieți că li-i s-ar fi interzis accesul la râul Olt, de catre paznicul
balastierei.Stie cineva exact care mai e situația pe zona respectiva și ce e adevărat din toată povestea asta?
ps:Înțeleg că s-a desființat malul Oltului și s-a construit un dig care a închis (într-un final) balta.Ms anticipat de info,chiar și de la băieții care au un statut special și pot pescui pe balta.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 12 Iun 2022, 14:02

OldSVF scrie:
11 Iun 2022, 16:45
Odata cu deschiderea noului sezon,am aflat de la doi băieți din Brașov,că la Sărata,insula mare din fața de la balastiera lui Iony va dispărea.Nici ei nu știau exact care e scopul acestei operațiuni,dar presupuneau că va fi exploatată tot de firma lui Iony.Se mai plângeau acești băieți că li-i s-ar fi interzis accesul la râul Olt, de catre paznicul
balastierei.Stie cineva exact care mai e situația pe zona respectiva și ce e adevărat din toată povestea asta?
ps:Înțeleg că s-a desființat malul Oltului și s-a construit un dig care a închis (într-un final) balta.Ms anticipat de info,chiar și de la băieții care au un statut special și pot pescui pe balta.
Revin cu o poza cu insula,(pentru cei care nu o știu) in lungime de 600m și împădurită pe deasupra...poate totuși știe cineva ceva Oricum,subiectul e de "Romania te iubesc"!
Fişiere ataşate
IMG_20220608_065302999.jpg
IMG_20220608_065302999.jpg (54.28 KiB) Vizualizat de 2691 ori
earth_postcard_1655034454~2.jpg
earth_postcard_1655034454~2.jpg (45.58 KiB) Vizualizat de 2691 ori

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 23 Oct 2022, 19:13

Pentru că sunt convins că orice se scrie pe aici,ajunge și la cele două asociații județene de pescuit și poate la anul se va găsi și o rezolvare.
In ordinul privind prohibiția din ultimii ani,apare acest text:
"
j) braţul secundar al râului Olt rezultat în urma devierii artificiale a râului Olt din zona localităţilor Sărata-Colun având coordonatele - latitudine 45.768266, longitudine 24.490176 până la confluenţa cu cursul principal al Oltului având coordonatele - latitudine 45.772138, longitudine 24.486772, tot timpul anului.
"

Nimic neobișnuit până aici,desi unii ar putea spune că și acest punct a fost făcut în avantajul anumitor persoane mai ales că acest braț este sau cel puțin a fost exploatat vreme de mai multi ani de o anumită firma locala cunoscuta și doar de anul asta a fost închisă fara a mai avea legătură directa cu Oltul...
Ce este deranjant,e faptul că pescarii nu mai sunt lăsați sa pescuiască nici măcar pe cursul Oltului(zona marcata cu galben) sub pretextul că e proprietate privată!!.E o porțiune de aprox.900m !!! ,zona care e formata din dale de beton existența de multi ani, iar deasupra imediat e un drum,unde pe vremuri se ajungea bine mersi și cu mașina.Astfel,daca cumva ajungi chiar și în capăt,pe partea de jos a acestui loc,imediat apare un paznic,care te obliga să părăsești malul Oltului.Atasez mai jos o poza cu zona in cauză,cu roșu e brațul vechi interzis iar cu galben e zona unde nu ești lăsat,abuziv zic eu,sa pescuiești.Poate se va găsi cineva sa reglementeze acest abuz,din păcate locurile de pescuit sunt tot mai puține deoarece tot mai mulți își cumpără Olt și limitează accesul pe apă,!
Fişiere ataşate
earth_postcard_1666543658~2.jpg
earth_postcard_1666543658~2.jpg (51.39 KiB) Vizualizat de 2042 ori

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 01 Dec 2022, 19:25

https://www.turnulsfatului.ro/2022/12/0 ... olt-198628

Daca se mai întreaba cineva de ce nu mai avem pește pe zona....asta după ce au casapit apele de la ei.Si ca el ori fi mulți în perioada asta,probabil că se consideră ghinionistul celor din branșa lui...Oricum,jos pălăria pentru toti cei care au participat la acțiune.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 07 Dec 2022, 13:55

https://youtu.be/2G_m7ykxd6A
Un reportaj despre cum se fura balast din albiile râurilor sub pretextul că se face regularizare.Ape care de fapt aparțin statului român. Asta se întâmplă și în zone de la noi de pe Olt și se va incerca și în continuare, vizată fiind chiar și zona la care făceam referire mai sus,Sărata Colun,unde sub pretextul regularizării s-ar dori exploatarea insulei mari.Mai precis aceasta urmând să dispară cu tot cu materialul lemnos de acolo.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de tito » 07 Ian 2023, 16:39

"Ce este deranjant,e faptul că pescarii nu mai sunt lăsați sa pescuiască nici măcar pe cursul Oltului(zona marcata cu galben) sub pretextul că e proprietate privată!!.E o porțiune de aprox.900m !!! ,zona care e formata din dale de beton existența de multi ani, iar deasupra imediat e un drum,unde pe vremuri se ajungea bine mersi și cu mașina.Astfel,daca cumva ajungi chiar și în capăt,pe partea de jos a acestui loc,imediat apare un paznic,care te obliga să părăsești malul Oltului"

De ce nu suni/sunati la 112 sa vina un echipaj de politie ?

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 07 Ian 2023, 18:44

tito scrie:
07 Ian 2023, 16:39
"Ce este deranjant,e faptul că pescarii nu mai sunt lăsați sa pescuiască nici măcar pe cursul Oltului(zona marcata cu galben) sub pretextul că e proprietate privată!!.E o porțiune de aprox.900m !!! ,zona care e formata din dale de beton existența de multi ani, iar deasupra imediat e un drum,unde pe vremuri se ajungea bine mersi și cu mașina.Astfel,daca cumva ajungi chiar și în capăt,pe partea de jos a acestui loc,imediat apare un paznic,care te obliga să părăsești malul Oltului"

De ce nu suni/sunati la 112 sa vina un echipaj de politie ?
Sincer,chiar daca e absolut normal acest lucru,adică să suni la Poliție când pățești chestii de genul asta,am ceva dubii că cineva se va deranja pentru așa ceva.Mi-i s-ar părea normal că asociațiile sa discute cu persoanele in cauză și să le spună că fac un abuz.Dar și aici nu știu cât de interesate sunt asociațiile de asta O sa întreb in momentul in care merg sa le platesc pentru anul in curs.
Acum 15 ani pescuiam pe locurile respective și era o adevărată plăcere să fi acolo,probabil cei care acum cred că Oltul e al lor,nu știu că mai suntem pescari care știu cum arata acest loc înainte să apară ei.Nu știu, cred că doar la noi in Romania poți să iei și să exploatezi un brat vechi al Oltului, care vreme de mai multi ani a avut legătură directă cu Oltul și să interzici pescuitul pe el.Da-ti seama cat peste intra acolo in prohibiție sau pe iarna.Am întâlnit persoane care scoteau plasele din respectivul braț ziua în amiaza mare.Nu as putea sa îți zic cine erau aia...
De anul trecut au închis comunicarea cu Oltul și au modificat malul Oltului și cum spuneam mai sus nu te mai lasă să pescuiești
pe zona,cu pretextul că nu ai voie sa treci pe proprietatea lor că sa ajungi la apa.
La Sibiu se întâmplă lucruri la care altădată nici nu te puteai gandi ,sau daca o făceai era doar sub forma de gluma.Malul Oltului devine ușor ușor "proprietatea"unora,care nu înțeleg sau nu vor să înțeleagă ca proprietatea lor nu se întinde până în apă.Indiferent că au cabane sau bălți private,legea din ce știu eu nu le permite acest lucru.Ma bucur că am reușit să trăiesc vremurile când Oltul chiar avea peste,locurile sălbatice erau cu mult mai multe și pescuitul chiar era o plăcere.Probabil daca as fi descoerit acum pescuitul,cred că după câteva partide mă lăsam.Vorba unui prieten drag din București....bahh,parca m-am saturat să fac drumeție cu lanseta.

Scrie răspuns