suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 18 Iun 2020, 08:58

Deși istoria se repetă și anul asta,presimt că nici anul viitor nu vom avea prohibiție pe specii.Doua luni de inactivitate pentru că legea e făcută după ureche,apoi inca o luna jumătate de inundații care se pare că devine regula de la an la an și rămân vreo 4-5 luni de pescuit in condiții acceptabile la pestele care mai e....pașnicul e plin de icre și probabil va intra la bătaie în iulie😀
Interesele sunt prea mari ca să avem o lege a prohibiției pe specii, și nici nu vad vreo asociație dornica de așa ceva.Ganduri de vreme rea....😅

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 20 Iun 2020, 21:55

grey-wolf scrie:
11 Iun 2020, 21:28
Se pun si aia inregistrati in 14 noiembrie 2009? Daca da eu sunt viu inca :D
Ai mp😉

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Zamfi » 21 Iun 2020, 09:01

OldSVF scrie:
18 Iun 2020, 08:58
Deși istoria se repetă și anul asta,presimt că nici anul viitor nu vom avea prohibiție pe specii.Doua luni de inactivitate pentru că legea e făcută după ureche,apoi inca o luna jumătate de inundații care se pare că devine regula de la an la an și rămân vreo 4-5 luni de pescuit in condiții acceptabile la pestele care mai e....pașnicul e plin de icre și probabil va intra la bătaie în iulie😀
Interesele sunt prea mari ca să avem o lege a prohibiției pe specii, și nici nu vad vreo asociație dornica de așa ceva.Ganduri de vreme rea....😅
Acum ceva ani , era liber la stiuca in prohibitie.Un an a fost minune! Locurile libere, spinningari putini, eliberau avatul si restul...Vis.Anul urmator tot pescarul era spinningar! Avea 2 bete la peste viu ,daca nu 3, si un bat cu o oscilanta mare afisat ostentativ ! Kkt.Neam de straita! O sa.mi spui ca organul , ca sunt platiti si nu.si fac treaba...Nu pot sa te contrazic, insa...gustul amar ramane! Anul urmator s.a interzis din nou spinningul la stiuca in prohibitie! Simplu.Logic. Deci...nu! Parere personala normal.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 21 Iun 2020, 13:43

Zamfi scrie:
21 Iun 2020, 09:01
OldSVF scrie:
18 Iun 2020, 08:58
Deși istoria se repetă și anul asta,presimt că nici anul viitor nu vom avea prohibiție pe specii.Doua luni de inactivitate pentru că legea e făcută după ureche,apoi inca o luna jumătate de inundații care se pare că devine regula de la an la an și rămân vreo 4-5 luni de pescuit in condiții acceptabile la pestele care mai e....pașnicul e plin de icre și probabil va intra la bătaie în iulie😀
Interesele sunt prea mari ca să avem o lege a prohibiției pe specii, și nici nu vad vreo asociație dornica de așa ceva.Ganduri de vreme rea....😅
Acum ceva ani , era liber la stiuca in prohibitie.Un an a fost minune! Locurile libere, spinningari putini, eliberau avatul si restul...Vis.Anul urmator tot pescarul era spinningar! Avea 2 bete la peste viu ,daca nu 3, si un bat cu o oscilanta mare afisat ostentativ ! Kkt.Neam de straita! O sa.mi spui ca organul , ca sunt platiti si nu.si fac treaba...Nu pot sa te contrazic, insa...gustul amar ramane! Anul urmator s.a interzis din nou spinningul la stiuca in prohibitie! Simplu.Logic. Deci...nu! Parere personala normal.
Știu ce zici Aline,intr-adevar,omul e veriga slabă 😂
Pe de altă parte îmi dau și mie dreptate😜,o apa păzită e o apa cu pescarii pe ea.Cred că au fost vreo doi ani în perioada la care faci referire,perioada care pentru un pescar de spinning a fost buna dpmdv .Nu țin minte sa fi văzut excese care acum sunt ceva banal și la ordinea zilei.Adica plase,dar nici pescari la staționar cu pescuți.Erau și alte vremuri.Totusi,daca am trecut noi peste atâtea,cred că putem supraviețui și unei prohibiții pe specii😂..
părerea mea .Duminica faina sa ai👍

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Zamfi » 21 Iun 2020, 16:07

Mersi! La fel.
Ps : poate la voi e mai civilizati :)
La noi...as inchide Muresul complet 5 ani daca as putea! Poate ar avea si nepotelul o sansa...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 21 Iun 2020, 17:13

Zamfi scrie:
21 Iun 2020, 16:07
Mersi! La fel.
Ps : poate la voi e mai civilizati :)
😂 Vezi de treabă.
Acum mă uit f.atent in jur când ies la un grătar cu sotia pe malul Oltului,nu cumva sa zboare vreun plumb peste noi😅 Uneori am impresia că în wk-end tot Sibiul pescuiește.😂

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 30 Iun 2020, 11:07

Oltul la Avrig sub centrala,aproape în cote normale, tulbure,dar pescuibil în mal :).Avatul cu pofta de hrănire,dații bice...

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de OldSVF » 07 Iul 2020, 11:10

Arpas,Scoreiu,Porumbac -Oltul mai mare și mult mai tulbure decât sâmbătă.Nici pașnicul nu mananca.
Si la munte ploua bine...

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de pikeman » 13 Iul 2020, 20:56

cafea cu lapte, inca nu inteleg de ce se pune lapte in cafea si apoi se varsa totul in Olt :lol:
cunoscand conditiile am ales sa folosesc betele de 2.6m la stationar :lol: (altfel someaza, nefiind bune de barca) rezultatul e ca somotelul pare la fel de dens ca si carasul si nu ma mai surprinde lipsa pasnicului la lasarea intunericului. Cum s-a cam incalzit apa, pestele nu mai misca la hidro decat in patrat , daca prinzi loc, cu riscurile de rigoare...oricum ala nu e pescuit :lol: ca-cam atat, eu am pescuit la Arpas pe lac de pe dale, as fi preferat pe salbatic sub un copac (altfel dadeau tantarii acolo ) dar nu am avut cu cine :lol: salutari la toti

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Zamfi » 14 Iul 2020, 06:41

Pfuaiiii, de cand nu am fost pe Arpas....Poate la toamna ;)
Mazi , hai pe Olt la vale.E curat...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns