suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de sorinB » 20 Dec 2017, 12:54

Staj linistit ca nu sunt angajat al asociatiei, si eu sunt foarte nemultumit de mai multe ;)
De altfel nici nu o sa vizez permisu :)

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de sorinB » 20 Dec 2017, 13:02

Dar platesti 190 de lei pe 2018 daca ai fost membru si anul asta si nu ai fost la macar 2 actiuni de ecologizare ( daca platesti pana la 31 martie 2018.
Daca ai fost la 2 actiuni, atunci platesti 90 de lei ;)

gigi_19
veteran
veteran
Mesaje: 3775
Membru din: 05 Feb 2013, 21:16

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de gigi_19 » 20 Dec 2017, 16:14

Ar trebui facute public aceste actiuni de ecologizare sau curatenie la inceputul anului sub forma unui tabel in care sa apara , luna si ziua sau zilele in care se face aceasta actiune, loc de plecare, loc de actiune , ora de inceput si de finalizare, persoana care sa detina tabelul in care se semneaza ... etc., repet , toate acestea la inceputul anului sa isi poata face toata lumea un program care sa duca la finalizarea acestor actiuni... Unii dintre noi au program in ture , altii au probleme in anumite zile dar avand un program stabilit long time oricine isi poate planifica in decursul a 12 luni 2 actiuni la care sa poata participa... Este o parere personala, nu trebuie sa adere nimeni la ea dar desi sunt de acord cu aceste actiuni nu am participat la ele caci nu am stiut in ce date se vor desfasura ( am inteles ca s-a scris pe facebook sau in alte parti , ce facem dca nu avem facebook ?// ). In acelasi timp as dori sa intreb dupa ce noi strangem mormane de saci cu deseuri de pe malul apei, vine cineva in control sa sanctioneze acele " exemplare" lipsite de cei 7 .... care ignora munca altora si un loc de pescuit ingrijit ? Aceasta intrebare vine in contextul in care unii dintre colegii nostri pescuiesc cate 1 saptamana sau mai mult cu rulote sau casute pe acelasi loc de pescuit dupa care la plecare ..... prapadul in urma lor ca in legendarul Nero ... dupa noi .... Asteptam un pct. de vedere din partea celor care sunt in masura sa ne lamureasca... multumim ...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de sorinB » 20 Dec 2017, 17:19

Si eu am vrut sa merg anul asta de 2 ori Florine, dar n-am gasit pe nimeni cu masina, io cu trenul nu merg la asa ceva...

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de willi » 20 Dec 2017, 21:01

Daca nu au nici o apa concesionata atunci legal se poate pescui cu permisul ANPA , fara carnetu de membru AJVPS Sibiu . SAU NU ? :respekt:

Mihaitza84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 24 Apr 2007, 15:10
Localitate: Sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Mihaitza84 » 25 Ian 2018, 16:51

sorinB scrie:Si eu am vrut sa merg anul asta de 2 ori Florine, dar n-am gasit pe nimeni cu masina, io cu trenul nu merg la asa ceva...
Parerea mea e ca oricum e o idiotenie sa ma pui sa platesc daca nu particip la aceste actiuni. Pai ba neamurile lui liviu dragnea, atata timp cat sunt membru ajvps si va platesc o cotizatie si o taxa de pescuit, e fix treaba voastra ba sa gestionati acei bani si sa imi oferiti conditii decente de pescuit. Pe mine nu ma plateste firma la care sunt angajat, (200 de zile pe an, dar doua vine directorul sa-mi faca treaba ca plm). In plus de asta daca tot faceti aceste actiuni, care ar trebui sa fie VOLUNTARE, pai inchiriati ba 1-2 autocare pentru cei care vor sa participe sau ne decontati carburantul si ziua de munca?!? Va credeti in teleorman, ba hahalelelor?!? :censored: :censored: :censored:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de sorinB » 25 Ian 2018, 17:41

Mihaitza84 scrie:
Parerea mea e ca oricum e o idiotenie sa ma pui sa platesc daca nu particip la aceste actiuni. Pai ba neamurile lui liviu dragnea, atata timp cat sunt membru ajvps si va platesc o cotizatie si o taxa de pescuit, e fix treaba voastra ba sa gestionati acei bani si sa imi oferiti conditii decente de pescuit. Pe mine nu ma plateste firma la care sunt angajat, (200 de zile pe an, dar doua vine directorul sa-mi faca treaba ca plm). In plus de asta daca tot faceti aceste actiuni, care ar trebui sa fie VOLUNTARE, pai inchiriati ba 1-2 autocare pentru cei care vor sa participe sau ne decontati carburantul si ziua de munca?!? Va credeti in teleorman, ba hahalelelor?!? :censored: :censored: :censored:
Plus de asta am vazut ca cine nu a fost membru anul trecut, anul asta plateste 140 de lei.
Cine a fost membru si nu a fost la cele 2 actiuni, plateste 190 de lei.
Anul asta nu il vizez si la anul nu platesc cele 2 zile, 100 de lei fiecare, ca se aplica doar membrilor sanctiunea ;)

gigi_19
veteran
veteran
Mesaje: 3775
Membru din: 05 Feb 2013, 21:16

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de gigi_19 » 26 Ian 2018, 21:08

Sincer, eu am platit permisul inclusiv acei 100ron ( 2 zile de ecologizare la care nu am fost ) insa mi se pare abuziva hotararea conform careia anul viitor cine nu vine la ecologizare va plati 200 ron ( ptr. cele 2 zile )...
Acum vin cu cateva intrebari, zic eu pertinente si dca exista cineva din conducerea AJVPS Sibiu poate vine cu lamuriri care vor linisti "apele" si asa tulburi :
- vi se pare normal ca aceste penalizari de 100ron/zi ecologizare sa le luati in mod arbitrar si unilateral fara a intreba si supune la vot aprobarea lor de catre membrii acestei asociatii ??
- cati ani de acum inainte credeti ca va fi necesar sa faceti aceste actiuni atata vreme cat pe timpul anului nu organizati si actiuni de sanctionare a celor care lasa gunoi
- daca tot faceti actiuni de verificare permise si ar trebui si de numar lansete, carlige , marime pesti retinuti , cantitate etc. de ce nu atrageti atentia / sanctionati acele persoane care lasa mizerie si nu numai ci implicit si pe cele care pescuiesc pe locuri murdare lasate de altii ( caci se va pune problema , eu nu am lasat mizerie ci asa am gasit - ok , asa ai gasit ori strangi tu ori nu pescuiesti acolo ca sa nu fi invinovatit de ceea ce este pe langa tine la momentul controlului )
- sunt pe timpul verii colegi pescari care stau cu rulotele zile intregi pe un singur loc, a verificat cineva dupa plecarea lor ce lasa acolo ( de la pontoane improvizate, wc-uri , mizerii etc.. ) este normal ca noi ceilalti sa adunam hartia igienica si resturile lor ca la anul sa isi poata revendica "locul" gata curatat ???
- vi se pare normal ca acei colegi din AB, BV, si poate alte judete care platesc cotizatie la noi sa fie "penalizati" cu aceste sume atata vreme cat voi nu decontati si nu puneti la dispozitie nici un mijloc de transport pentru acestia ?/?
- este corect ca acesti pescari sa plateasca taxa de pescuit in apele concesionate de voi si sa primeasca in schimb ....... 2 zile de ecologizare sau 200ron amenda ?///
- voi mergeti la bazin, platiti bilet dupa care sunteti pusi sa adunati parul din piscina sau sa spalati pe jos in vestiare ?????
- ar mai fi intrebari dar deja sunt prea multe , inchei cu o observatie , la-ti indepartat pe Varga ca fura si facea lucruri ilegale si prejudicia pescuitul si vanatoarea in judet, ce faceti voi acum ???/ incercati prin aceste mijloace sa acoperiti gaurile lasate de el ???
Veniti si fiti transparenti, raspundeti fara perdea acestor oameni care v-au acordat incredere si v-au sprijinit atunci cand a-ti avut nevoie de ei pentru a inlatura un flagel, nu lasati loc de interpretari si nu bagati mana in buzunarele lor cu forta, faceti-o in mod decent ca omului sa i fie "hazna", cum ziceti voi ardelenii, cand va dau aceste sume....multumim anticipat ptr.eventuale raspunsuri si clarificari.....

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de rcorbu » 26 Ian 2018, 22:30

willi scrie:Daca nu au nici o apa concesionata atunci legal se poate pescui cu permisul ANPA , fara carnetu de membru AJVPS Sibiu . SAU NU ? :respekt:
DA! Pe apele neconcesionate se poate pescui doar cu permisul albastru eliberat de ANPA.

ily
veteran
veteran
Mesaje: 789
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de ily » 26 Ian 2018, 22:47

rcorbu scrie:
willi scrie:Daca nu au nici o apa concesionata atunci legal se poate pescui cu permisul ANPA , fara carnetu de membru AJVPS Sibiu . SAU NU ? :respekt:
DA! Pe apele neconcesionate se poate pescui doar cu permisul albastru eliberat de ANPA.
Imagine
La Sibiu APS—ul a luat Oltul.

Scrie răspuns