suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ccc
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 23 Ian 2006, 10:42
Localitate: medias

Mesaj de ccc » 17 Apr 2006, 07:33

salut
zau = un salau de 2kg montura carasel viu
la spin nimic :(

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 17 Apr 2006, 08:28

liviu ,
cum se ajunge la baltile de la Bradu ?
Am auzit ca au si salau.
fishi ,
Desi Stradicul e o mulineta buna si fiabila , Twin Power este mult peste .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 17 Apr 2006, 08:59

Twin Power-ul este mult peste si la pret(aproape dublu) fata de Stradic.Stradicul la fiabilitate, rezistenta in timp,rezistenta la socuri mecanice nu prea are rival(un fel deWW-Golf)iar Twin Power-ul e mai cu fitze(grija mare la scapat pe jos),necesita ungere cel putin o data pe an(un fel de BMW CABRIO)

liviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 198
Membru din: 06 Mai 2004, 21:59

Mesaj de liviu » 17 Apr 2006, 10:12

e simplu.....daca te indrepti spre brasov,dupa ce treci podul peste olt la cca 300 metri ,pe partea stanga este drumul care trece pe langa fiecare balta....
.....este salau..........acum depinde de ce balta alegi...
specii existente:stiuca,salau,somotei(fiindca nu cred ca sunt foarte mari),biban--si pasnic(crap romanesc,chinezisme,caras,etc...-au ex faine)
....daca mergi,sper sa nimeresti o zi din acelea in care pestii nu au fost "tulburati" cu o noapte in urma de plase si bolovani...... :D -oricum nu-s capabili sa prinda nici cu plasele..... :lol:
cat despre plata....te intelegi pe malul baltii.....50000-100000max-chiar doua pers...iar daca ai fost inspirat sa iei ceva tarie chiar daca e "moale",ieftina si de chiosc----TE-AI SCOS(de obicei)
P.S.Nu incerca la salau prima balta stanga sau dreapta-NU este...
Personal am cred ca vreo 5 "capturi"(una la 1,5 kg,restul pana'n kil) in zona- shad si cozma de 7...dar sincer...nici nu am prea incercat...De te incumeti sa mergi incearca si la stiuca neaparat..este stiuca faina..grija mare la agataturi!!!(pomi,arbusti scufundati)-FIR INTINS!!!
MARlACHI

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 17 Apr 2006, 10:24

Multumesc Liviu .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 18 Apr 2006, 10:41

a-m fost ieri pe lac in Cisnadie si am vb cu cineva care bate baltile de la Bradu. Zice ca se merita si ca nu da baltile pe nimic . Cred si eu , ca el nu plateste , din anumite motive ,si daca bati acelasi loc de 3-4 ani sti cand si cum merge.
Vorbea respectivul de niste capturi insemnate la: crap , somn (2,5-4 kg astia nu sunt chiar somotei), stiuca , salau . :roll:
Apropo de somn pe baltile astea .
Un amic imi povestea ca ar fi luat si el somn si chiar ca a patit odata sa il traga in apa o dihanie si dupa 15-20 de minute in care s-a luptat cu somnul , a trebuit sa renunte si sa taie firul ca nu mai putea de frig . (octombrie) :mrgreen: :mrgreen: :roll:
Cine are capturi sau partide super pe aceste balti , sa posteze pe topic sa stim si noi ce ii asa de minunat la Bradu. (dar fara sf ) :lol: :lol:
Eu nu cred in baltile private ! :evil: 8) 8)
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 18 Apr 2006, 12:20

Eu unul vreau sa incerc balta asta sambata , pt ca Oltul oricum e varza .
Daca se baga cineva ...
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Paul Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 585
Membru din: 06 Apr 2005, 10:50
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Paul Adrian » 18 Apr 2006, 14:10

daca mergi la balti la bradu trimite-ne un mesaj cum ti-a mers, eventual capturi. Acum citva ani mergeam frecvent pe acolo, prindeam clean la rotativa, cu timpul am renuntat... putin clean dar am inteles ca se tine stiuca, salau si bibani. A fost cineva la colun de curind?

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 18 Apr 2006, 19:22

Ati auzit careva dintre voi ceva legat de curatarea lacurilor de la shopa ?
Imi zice un vecin ca lacul 1 este deja gol si ca ar fi bagat o cinsterna de caras (palmasi) pe lacul 2 . Sti-ti ceva :?: :?: :?: :shock:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

liviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 198
Membru din: 06 Mai 2004, 21:59

Mesaj de liviu » 18 Apr 2006, 21:34

e...cum sa le zic si eu daca sunt ceva mai mici ca si cei pe care ii vad in reviste :D ...am vazut acum vreo 2-3 ani prinsi "somni"...de 2-4 kg..si banuiesc ca s-au mai si reprodus intre timp......capturi personale-somn-0 :) ..."dar vorba 'ceea-ai prins?-nu...dar ai dat...nu..."
...pot sa-ti spun din surse sigure...ca atunci cand s-a facut popularea cu somn...au bagat si un SOMN-monstruletz...2 zeci si ceva de kile.......anii au trecut....si multi inca...somnul a crescut... :D ...pot sa spun sigur ca nu a fost prins...poate are careva "norocul...
Personal...'spinneresc" baltile din mers(stiuka-my love!!!)........nici nu mai platesc :D
Legat de crap.....cand inca plutaream zona respectiva...si nu erau inca toate baltile cumparate......prindeam caras frumos si crap( 3 kg cel mai mare)-dar la o partida(3-5ore) ieseau mai multi(4-6) ciortanasi.....
MARlACHI

Scrie răspuns