suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 14 Apr 2006, 14:41

Sorin scrie:ceva informatii proaspete ?
banuiesc ca Oltul e varza
dar baltile ?
a inceput stiuca sa manance?

Te salut Sorine ,am vesti de pe acolo dar nu sunt bune ...
Oltul e mare si nu e bun de spin.Pe balti numai marle sub kg.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Apr 2006, 15:09

mda....urat.
:cry:
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 15 Apr 2006, 20:45

daca sunteti dispusi sa dati 100 de mii , mergeti la cismasu (movila)
au luat azi 4 buc si anume
1kg , 1,8 1,8 2,4 ..io am somat :oops:

la spin binenteles...

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 15 Apr 2006, 20:49

draga fishi!

vreau sa facem cuma sa ma ajuti sa-mi aleg o mulineta daiwa , pe care sunt dispus sa dau ceva bani si totodata vreau sa fiu si multumit de ea..
spro-ul red arc pe care il am , l-am bulit rau :cry: :cry: :cry:
astept replay..

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 16 Apr 2006, 11:01

Salut !Sprosalmorapala.
M-a bucur pt tine , trebuie ca te-ai distrat. zi-mi si mie ce erau si la ce naluca i-ai pacalit. 8) :oops:

Cine stie ce mai este cu Vistea ?Eu stiu ca s-a privatizat :evil: :evil:
Se mai prinde stiuca ? :?:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 16 Apr 2006, 11:10

sal. Mediasul !(ccc)
Ce mai zici, ce mai faci ? mai de si tu un semn de viata !
Ai spus ca te duci la Zau , cum a fost ?
Astept sa mai stiu ceva si de tine.
Salut !
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

liviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 198
Membru din: 06 Mai 2004, 21:59

...stiuca...

Mesaj de liviu » 16 Apr 2006, 11:27

da.......... Oltul e mare...dar daca te gandesti unde s-ar putea refugia pestii pe astfel de ape....rezultatele sunt cat de cat multumitoare ...de ex ieri "dimineata"....trei marlite pana'n kil...+una sarita de pe mal...in mediul ei..+2 bibani la vre 200 gr(burtosi rau si eliberati sa-si faca exercitiul de amor,ca deh faini si buni is cand au peste juma de kil)....... :D ,cred ca e un rezultat buuun...pe o astfel de vreme.Drept e ca toata isprava a avut loc in decursul a 1h si juma(vreme stabila-nori fara vant)........cand a inceput sa bata vantul 3 ore "spinning lighean".Nu-i greu sa cautam confluente ape limpezi(rauri, parauri)-cu oltul...
P.S.Marlele desi-s "legale" si bune de mancat le voi elibera intr-o balta uitata de lume si de vreme.....iar peste vreo 2 ani va vand pontul unde gasiti balta cu stiuci... :D :D .in zona sebes sunt niste balti care "detin " stiuca...ce-am prins eu au fost la bradu-in zona bradu...toate baltile au stiuca,inclusiv garlele de 2-3 metri latime-surprinzator :D
P.S.P.S.nu retineti sub 40 cm !!!
MARlACHI

liviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 198
Membru din: 06 Mai 2004, 21:59

Mesaj de liviu » 16 Apr 2006, 11:59

LEGAT DE LACUL DE ACUMULARE DE LA AVRIG.....pot sa spun ca am vazut in juvelnicul uni pecar 3 salauti la trei sfert de kil...prinsi la "culisant- coada albitura" .....eu nu am apucat sa caut vreo zona unde s-ar putea ascunde fratiorii sau parintii lor.De asemenea am putut "viziona" cativa somotei capturati,si un exemplar de toata frumusetea de stiuca...1 m 35.....ENORMA...(omul dadea dupa salau -culisant-STRUNA-albitura..... :shock: )...
Iar legat de faza cu locurile de pescuit de sub hidrocentrala.....AVETI PERFECTA DREPTATE!!!....si iarna e un SOU!!!?????? TOTAL sa vezi disperatii cum grebleaza apa in cautare de "hrana? si vodca ieftina :evil: -deh e mai simplu decat sa mearga la munca..........in capitolul plase......nu cred ca mai este cazul sa mai intru...ca ma scarbesc prea tare....si sa ma intreb cum de mai scapa peste............ :shock:
Salau am prins sub centrala de la avrig dar in momentele de liniste ale zilei :) ....(majoritatea 1-1,5 kg.....unul de 2,2 kg la deschidere si unul de 3,5 dupa vreo 3 luni,si asta multumita hatzarilor care i-au recoltat iarna pe aia frumosi sa-i vanda la colt de crasma)
CEL MAI INTINS FIR ...pe unde mergeti...!!!
MARlACHI

liviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 198
Membru din: 06 Mai 2004, 21:59

stiuk asta............

Mesaj de liviu » 16 Apr 2006, 22:04

capricioasa vremea asta...pe langa faptul ca sunt apele....asa cum sunt........mai bat si "alizeele"astea de-ti strica.........."toata randuiala"..... cica ar fi si vanturi bune...sa-mi spuneti va rog si mie cand bat vanturile alea favorabile....in judetul sibiu......
MARlACHI

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 17 Apr 2006, 07:08

sprosalmorapala scrie:draga fishi!

vreau sa facem cuma sa ma ajuti sa-mi aleg o mulineta daiwa , pe care sunt dispus sa dau ceva bani si totodata vreau sa fiu si multumit de ea..
spro-ul red arc pe care il am , l-am bulit rau :cry: :cry: :cry:
astept replay..
Daca vrei neaparat Daiwa eu aleg Emblemul (made in Japan) dar pune mana pe un Shimano Twin Power (eu cred ca este peste Stradic la fiabilitate)

Scrie răspuns