suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 12 Apr 2006, 20:22

sal. si eu sunt venit de 10 zile in tara si nu am iesit deloc ,pe Olt sau pe balti.A-m fost pe lac si am prins niste biba (JUNIORI)si rosioara (tot junior) :( Vreau sa merg undeva, dar ploua una-ntruna si apele sunt "nebune". :evil: :evil: :evil:
La Sopa poti sa prinzi carasei (palmasi) pe lacul 1 , dar au un gust nasol si ii pacat sa ii retii. Asa sa faci o iesire mai merge dar numai sa te relaxezi. :wink:
Pe Cibin nu stiu cum merge ca nu-l prea "bat" si oricum daca ploua putin pe partea Agnitei , vine Hartibaciu "namol" si unde sa mergi :?:
sal si hai acasa sa facem un pescuit !! :wink:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

liviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 198
Membru din: 06 Mai 2004, 21:59

Mesaj de liviu » 12 Apr 2006, 21:53

salutare! aveti dreptate la capitolul cu baltile private.....eu sunt din avrig...si parerea mea este ca nu merita sa va complicati cu baltile private........este peste pe olt incat daca ai timp si stii sa-l cauti nu-ti mai ramane timp sa mergi si la baltile private.... :D ....cred ca le-as fi recomandat daca nu as fi pierdut si eu timpul pe la astfel de balti.......intr-adevar cum citeam mai sus sunt zile in care poti prinde si pe acestea zile bune.....dar in asteptarea lor se pierd mult prea multe partide pe olt...(m-am referit mai mult la zona avrig).......cred ca nu e specie de care sa ma fi mirat mai mult pe olt decat pe orice balta privata(calitativ-cantitativ)...ramane sa ne mai tinem la kurent.........am vazut azi ca parca incep sa scada poootintel apele...iar daca se limpezesc...la stiuca-cu momeli artificiale-nu e inchis.....
MARlACHI

Avatar utilizator
Paul Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 585
Membru din: 06 Apr 2005, 10:50
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Paul Adrian » 13 Apr 2006, 07:33

salutare la toti sibienii si nu numai, ce parere aveti, se tine salau pe barajul de la avrig? in aval de baraj s-a prins ceva anul trecut dar nu mare( vorbesc de mine) si sunt curios daca pe baraj s-a prins ceva si la ce?

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 13 Apr 2006, 17:18

Pe Cibin nu stiu cum merge ca nu-l prea "bat" si oricum daca ploua putin pe partea Agnitei , vine Hartibaciu "namol" si unde sa mergi :?:


Tocmai asta era si idea ca atunci cand e mare prinzi ceva hotarat si merge bine cand e mic pierzi vremea degeaba si cum a fost anul trecut Hartibaciul mare o buna parte din pesti sau tras in Cibin ca aici au unde sa se adaposteasca, sunt mai multe locuri mai ferite de curent.De sopa stiu si eu ca nus buni de mancat dar merge salaul pe lacul doi langa dig am luat in octombrie dar nu mari,acum nu stiu cati ani cel mai mare peste pe care l-am prins la pluta :D a fost la sopa in coada la doi un crap de 3kile si ceva erau in bataie atunci si din greseala cred ca a intrat.
As veni maine la un peste ca asa de dor mie dar mai astept pana in septembrie ca numai atunci vin si dau o fuga si pana la Gatul Berbecului ca vreau sa imi iau o ''scula'' ca lumea de carbon numai ptr artificiale cu accesorile aferente.
Fir intins sau mai bine ....... in trasta si zile frumoase 8) .

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 13 Apr 2006, 17:36

Salutare celor noi :) La Avrig sub baraj sau pe baraj prefer sa nu ma mai duc :? ,prea multzi merg numai acolo si iii inebuneste prea putzini prind ceva si atunci numai cand merge. De ce nu mergetzi la Scorei ca acolo ai satisfactzi mai mari si daca incerci seara de la 8,30-11,30 o sa ai surprize cu avatzi :shock: dar acolo unde bate lumina de la baraj si musai sa fie verde apa adica(nu prea mica ca nu merge dar nici prea mare,te uitzi la dale trebuie sa fie cu 30cm mai scazuta de unde e verdeatza pe ele),ca intre orele alea nu lucra barajul si ies mai spre suprafatza asta va spun din experientza mea.
Unde merg in zona Avrigului, e la '''cruce''' undeva mai injos de Avrig cu 500m acolo sunt niste repezisuri faine de tot si tot iau, in rest sub baraj m-am cam lamurit eu unul asta nu e valabil ptr totzi.
Fir intins dar nu prea mult :D mai lasati-mi mie cand vin :D

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 14 Apr 2006, 00:16

salut Ed . 8)
Zi-mi si mie la ce(naluca) ai facut treaba , cand ai incercat seara pe Scorei la avat ? :twisted:
Si eu am cele mai faine partide pe Scorei :lol: si dupa parerea mea merge mai bine ca Avrigul si sincer , cred ca nici nu-i asa de braconat cum ii Avrigul.
Cat de salau , cred ca sunt si pe baraj , ca sa-au prins si sub baraj la Scorei. Logic asa ar trebuii ,nu? :?
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 14 Apr 2006, 01:53

salut !
partide frumoase am avut vara trecuta la Arpasu si scorei binenteles..
anu asta as vrea sa merg la avrig pentru ca nu am ajuns inca..dar am auzit ca-s foarte multe agatatori..cum e? e sau nu? :roll:

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Mesaj de nickydarnico » 14 Apr 2006, 10:55

as vrea sa merg la avrig pentru ca nu am ajuns inca..dar am auzit ca-s foarte multe agatatori..cum e? e sau nu?


Salut! Eu cred ca Avrigul este cea mai mare capcana pe care atat natura cat si localnicii au pregatit-o inpotriva noastra , celor care mergem sa ne recreem si sa ne simtim bine.(ma refer la portiunea de din-jos de centrala). :x
A-m mai scris pe un topic despre cea mai neagra iesire pe care a-m trait-o . (binenteles la Avrig) Poate ca nu stiu eu cum se pescuieste pe Avrig , dar nu cred ca ma mai duc vre-odata pe acolo. 8)
Sunt o gramada de pescari care altceva in afara de Avrig nu stiu si sunt chiar multumiti . :roll:
Se prea poate , ca daca bati acelasi loc ani la rand , ii inveti toate cotloanele si toanele. Nu? :?: :idea: :?:
In concluzie : eu nu a-m vazut niciodata agataturi mai urate ca la Avrig. :evil: :evil: :evil:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Apr 2006, 12:08

ceva informatii proaspete ?
banuiesc ca Oltul e varza
dar baltile ?
a inceput stiuca sa manance?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 14 Apr 2006, 13:04

salutare 8) Naluca la care am luat pot sa spun e un salmo care seamana cu obletele cas multi pe acolo(dar am mai luat si la cozma nu merge de fiecare data la aceasi naluca si la una din america seamana cu boartza am luat-o din sb de pe mihai viteazu), sa vezi dimineatza pe la 9 ce atacuri sunt de ramai prost,dar cele mai periculoase :shock: le-am vazut la ''Salcia arsa'' itzi vine sa te bagi in apa dupa ei,dihani nu gluma,dar nu am vazut de prea multe ori treaba asta cred ca au perioada lor si atunci sa intamplat sa fiu si eu pe acolo.
Treaba cu Avrigul asa e :cry: multe agataturi de cei ce merg la hatza in timpul ierni si is multzi :? i-am vazut si eu,iar cei care merg acolo se multzumesc cu putzin :?: :?: :?: nu sa caute si ei locuri noi unde sa nu te deranjeze nimeni,asta e eu unul nu vreau sa fiu ca si '''turma'''' unde merge bine ca am auzit de la altzi sa ma duc si eu,eu am locurile mele unde daca prind bine daca nu mai sunt zile nu au intrat in sac nu tot timpul e duminica si soare :D

Scrie răspuns