stil unic de pescuit

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

stil unic de pescuit

Mesaj de alexc » 29 Mai 2007, 11:33

Ce credeti, fiecare ar trebui sa se axeze pe un anumit stil de pescuit si sa pescuiasca exclusiv asa ( ex: spinning, crap, muscarit) sau e ok daca pescuim "la toate"? Ma gandesc insa cat de multe cunostinte trebuie sa ai, si cati bani trebuie sa ai ca sa acoperi toate stilurile de pescuit. Eu unul am imbratisat spinningul si de curand pescuitul la musca. Multumesc.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 29 Mai 2007, 12:22

io-s sub febra spinningului dar n-am renuntat la stationar.
nu-mi place pescuitul la musca, am incercat de vre-o doua ori cu taparina cand eram mic fara rezultate...am si legat muste :)
asta e, nu ma atrage deloc flyfishingu' :P

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Mesaj de alexc » 29 Mai 2007, 12:25

Si eu pescuiesc si la stationar dar cred ca trebuie sa fie ceva de baza. Cu toate astea am tendinta sa ma duc spre extreme si sa imi fixez toata atentia asupra unui singur stil.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 29 Mai 2007, 12:33

Depinde ce astepti de la pescuit. Daca vrei sa fii campion mondial, atunci cred ca ar trebui sa te axezi pe un singur stil. Daca pescuiesti de placere, atunci poti pescui in toate stilurile. Deci depinde de obiectivele pe care ti le stabilesti! :lol:

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Mesaj de alexc » 29 Mai 2007, 12:51

Nu, campion mondial nu am sa ajung, si nici nu imi doresc asta. Pescuiesc de placere; cu toate astea imi doresc sa ajung la un nivel cat mai inalt de pricepere. Voi cum pescuiti?

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 29 Mai 2007, 13:49

La inceputul anului trecut, aveam doar 2 bete, amandoua "
universale" adica le foloseam atat la stationar, cat si la "spinning". Erau 2 telescoape, Shakespeare si Daiwa :)). Apoi am trecut pe "particularizarea" betelor, in sensul ca pentru spinning am luat un bat de spinning, pentru match, am luat unul de match, pentru caras/crap alt bat :) si tot asa.Ultima investitie a fost echipamentul de fly, dar care cam someaza.

Desi am investit "masiv" in spinning de atunci si pana acum , nu refuz niciodata o partida de stationar. De fapt..eu cand ies la pescuit, iau cu mine de obicei cam 2 tipuri de echipament, in general, cel de spinning, si ca backup..cel de match sau musca.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: stil unic de pescuit

Mesaj de Zamfi » 29 Mai 2007, 15:40

fly-er scrie:Ce credeti, fiecare ar trebui sa se axeze pe un anumit stil de pescuit si sa pescuiasca exclusiv asa ( ex: spinning, crap, muscarit)
Sincer, NU!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 29 Mai 2007, 15:44

nu exista "ar trebui", exista doar ce i-ar place sa faca fiecaruia dintre noi
pana una alta pescuitul este un hobby, o relaxare, si la pescuit mergem cand avem chef ( sau putem ) sa pescuim cum avem chef

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 29 Mai 2007, 16:20

Sustzin opinia lui Dan.

Dar "e recomandat" ca despre spinning si muscarit sa scrii pe rapitori.ro iar despre boilies pe crap.ro. Nu de alta dar daca le incurci s-ar putea sa te simtzi ca un stelist imbracat in tricoul lui Radoi in galeria lui Dinamo la meciul dintre cele doua rivale. :lol:

P.S. Fly-er:
Daca-tzi va spune cineva ca muscaritul este "sportul cu panglica" sa nu-l crezi!

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 29 Mai 2007, 16:41

Nu conteaza cate stiluri de pescuit practici atat timp cat le faci din placere....nu de ''foame'' cum fac destui....
Pe mine de exemplu ma incanta la fel de mult o partida la oblete ca o partida la salau sau mreana....si va spun cu toata sinceritatea ca nu mananc decat obletele prajit in malai(facut crocant)!!!

Scrie răspuns