STIATI CA..........................(e de citit)

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 20 Iun 2006, 09:48

deci ce credeti ca e de facut in asemenea situatii????
oare tu, pescuitorule, ce crezi ca e de facut in asemenea situatii?

ceea ce ar trebui sa faci pentru banii pe care ii primesti. sa aplici legea si sa iei toate masurile pe care legal le poti lua!

de ce nu faci asta? pentru ca il superi pe sefu' si te temi ca "te va tuna"? pentru ca il superi pe neamu'/prietenul lui sefu' si te temi ca "te va tuna"?

pentru ca tocmai nu ai chef sa te apuci sa iti scrii cv-uri pe care sa le depui pe la diverse firme pentru angajare, dupa o chestie din asta.
braconeaza baietii, eh, asta e. nasol, dar nici sa te apuci acum sa-ti cauti de lucru nu e pre atragator. de bine de rau iti iei banii si in loc sa citesti rubrica "angajari" din ziarul local, mai bine iesi la o bere cu baietii, pe banii aia, nu?...

cunosc (si cred ca si multi altii de pe aceasta lista) foarte bine cum functioneaza sistemul public - mai exact, cum (NU) isi fac datoria cei care lucreaza in sistemul public...
e un sistem care functioneaza pe teama, pe frica, pe smecherie si "acoperire"[/b]
zeii scad din viata oamenilor orele petrecute la pescuit

woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 20 Iun 2006, 09:48

deci ce credeti ca e de facut in asemenea situatii????
oare tu, pescuitorule, ce crezi ca e de facut in asemenea situatii?

ceea ce ar trebui sa faci pentru banii pe care ii primesti. sa aplici legea si sa iei toate masurile pe care legal le poti lua!

de ce nu faci asta? pentru ca il superi pe sefu' si te temi ca "te va tuna"? pentru ca il superi pe neamu'/prietenul lui sefu' si te temi ca "te va tuna"?

pentru ca tocmai nu ai chef sa te apuci sa iti scrii cv-uri pe care sa le depui pe la diverse firme pentru angajare, dupa o chestie din asta.
braconeaza baietii, eh, asta e. nasol, dar nici sa te apuci acum sa-ti cauti de lucru nu e pre atragator. de bine de rau iti iei banii si in loc sa citesti rubrica "angajari" din ziarul local, mai bine iesi la o bere cu baietii, pe banii aia, nu?...

cunosc (si cred ca si multi altii de pe aceasta lista) foarte bine cum functioneaza sistemul public - mai exact, cum (NU) isi fac datoria cei care lucreaza in sistemul public...
e un sistem care functioneaza pe teama, pe frica, pe smecherie si "acoperire"[/b]
zeii scad din viata oamenilor orele petrecute la pescuit

woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 20 Iun 2006, 09:49

scuze pentru dublaj, din greseala.
zeii scad din viata oamenilor orele petrecute la pescuit

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 21 Iun 2006, 00:03

woblerman scrie:
deci ce credeti ca e de facut in asemenea situatii????
oare tu, pescuitorule, ce crezi ca e de facut in asemenea situatii?

ceea ce ar trebui sa faci pentru banii pe care ii primesti. sa aplici legea si sa iei toate masurile pe care legal le poti lua!

de ce nu faci asta? pentru ca il superi pe sefu' si te temi ca "te va tuna"? pentru ca il superi pe neamu'/prietenul lui sefu' si te temi ca "te va tuna"?
[/b]
Esti haios...da o fi si asta dar...sati zic eu UNITATE de PESCAR, jumatate din pescarii cu sau fara permise mai ales de stationari is niste tzaranoi(sper sa jicnesc pe cine trebuie si sa se simta cine vrea) care la asemenea faze sunt uniti si sar la bataie, daca pune unu plasa in fata lor li se rupe, numai bine, vad si ei ce peste e sa stiu la ce sa dea. Dar daca vine unu sa le dea amenda sar toti cu gura, sunt scarbit de asa zisii pescari si mam saturat sa fac parte din acest grup, chiar nu mai vreau sa ma asociez cu numele asta de pescar sportiv, daca asta inseamna sa fiu pus langa acei betzivani care fac numai panarame pe balti si pescuiesc cu 10 carlige si dau "la fund" pe o balta de 10 metri latime...nam nimic cu stationarul dar aici se naste nesimitirea, ura, rautatea, invidia acestor "pescari". Uitativa in jur si o sa vedeti ca 70% din "pescari" sunt asa, cel putin asta vad eu in tren unde se strang vro 150 de astfel de personaje. Niste tzaranoi care nu inteleg sportivitatea pescuitului, pentru care pestele e un obiect nu un competitor, si care nu se chinuie sa fac 1000 de lansari si poate sa nu prinda nimic.
Cand o sa ne unim in treburi bune sa ma anuntati ca am sa vreau si eu sa fac parte dintr-o astfel de uniune...dar pana atunci pentru mine pescuitul sportiv cel scris pe carnetul de membru echivaleaza cu o gluma buna. cand vom afla cu totii sportivitatea din denumirea de pescar sportiv atunci vom face parte dintr-o asociatie, pana atunci suntem cate un pescar sportiv pe ici pe colo
Fir intins celor ce merita si muncesc sal intinda, celorlalti bafta
P.S. sa nu se inteleaga ca am ceva antistationar, chiar imi place sa ma relaxez cateodata la o astfel de partida de pescuit. :wink:

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

ptr woblerman

Mesaj de pescuitorul » 21 Iun 2006, 08:49

din pacate nu ai inteles nimic din ceea ce am vrut sa evidentiez in mesajul precedent.dar nu iti cer mai mult ptr ca mi-am dat seama din ce ai scris ca........poate citesti tu rubrica din ziar toata ziua si de aceea esti asa ofticat, dar cum am mai spuso si cu pestii mai demult asa o spun si cu banii luati de pe balta sau replica sefului:" atati bani sa castigi tu cati am luat eu de la pescari si iti doresc sa ai atatea replici ale sefului tau cate am avut eu".
Pai stimati domni de aceea nu dam inainte ptr ca daca avem asemenea minti sclipitoare printre noi care le spui ceva si vad altceva.
Va multumec

grecu_kid
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 17 Mai 2006, 14:01

Mesaj de grecu_kid » 21 Iun 2006, 14:14

Povestioara.... sambata dim eram la o partida de pescuit pe un rau din spania la vreo 100 de m vad o persoana care la un moment dat incepe sa traga la hata..... sa imi cada lanseta din mana...... ma duc si ii zic ca acest tip de pescuit este interzis si ca daca nu inceteaza sun la politie..... ghiciti ce face.... ma injura in romaneste... nu ca nu ma asteptam sa fie roman..... Eu zic ca omu e de vina nu sistemu!!!!! Iar unire intre pescarii ROMANI nu o sa vedeti prea curant caci asa e genul romanului... majoritatea sunt lasi... mult prea lasi si prea parsivi..... am mult prea multe exemple.... singurul loc unde am vazut pescuit sportiv in ROMANIA este Raul Mare RETEZAT.... acolo mie mi s-a parut ca pescarii sunt ca si o familie..... cam in fiecare weevk-end aceeasi!!!
FIR INTINS baieti si nu o mai intorceti pe toate partile. Faceti ceva concret.... acum cateva saptamani ii ziceati pescuitorului ca aplica corect o lege incorecta.... acuma ii ziceti sa o aplice la sange... in Romania... aproape nimeni nu stie ce vrea cu adevarat... iar pana nu iei haturile in mana... nu poti conduce caii

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 21 Iun 2006, 14:26

grecu_kid scrie:Povestioara.... sambata dim eram la o partida de pescuit pe un rau din spania la vreo 100 de m vad o persoana care la un moment dat incepe sa traga la hata..... sa imi cada lanseta din mana...... ma duc si ii zic ca acest tip de pescuit este interzis si ca daca nu inceteaza sun la politie..... ghiciti ce face.... ma injura in romaneste... nu ca nu ma asteptam sa fie roman..... Eu zic ca omu e de vina nu sistemu!!!!! Iar unire intre pescarii ROMANI nu o sa vedeti prea curant caci asa e genul romanului... majoritatea sunt lasi... mult prea lasi si prea parsivi..... am mult prea multe exemple.... singurul loc unde am vazut pescuit sportiv in ROMANIA este Raul Mare RETEZAT.... acolo mie mi s-a parut ca pescarii sunt ca si o familie..... cam in fiecare weevk-end aceeasi!!!
FIR INTINS baieti si nu o mai intorceti pe toate partile. Faceti ceva concret.... acum cateva saptamani ii ziceati pescuitorului ca aplica corect o lege incorecta.... acuma ii ziceti sa o aplice la sange... in Romania... aproape nimeni nu stie ce vrea cu adevarat... iar pana nu iei haturile in mana... nu poti conduce caii
Te-ai angajat la filiala ajvps Spania?Vad ca numai sa critici romanii si sa dai sfaturi sti !
Situatia din Romania o stie toata lumea si daca ajvps-ul poseda inca monopolul apelor si incaseaza bani atunci ajvps-ul sa,,faca ceva concret'',sa ia haturile.....nu crezi?

grecu_kid
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 17 Mai 2006, 14:01

Mesaj de grecu_kid » 21 Iun 2006, 15:01

Bine ai revenit fishy :D ... se pare ca adevarul doare... te doare ca spun lucruriolor pe nume.... dar de ce sa faca AJVPS-ul dreptate.... vi s-a dat putere.... face-ti voi dreptate..... e prea greu... mai bine ne ascundem dupa un calculator si dam vina pe altii..... cati dintre voi ati mers la filiala si i-ati zis pescuitorului sa va ia cu el in control sau sa face-ti ceva impreuna? Zice-ti acum dupa o luna de discutii? Cati? Aveti cu cine si tot nu face-ti nimic.... am auzit eu destule.... as veni si eu in control dar dupa aceea ma iau la ochi baietii si vreau sa mai vin pe aici la pescuit... bla bla bla. Nu nu m-am angajat la AGV spania ca aici nici nu e nevoie de controale daca nu ar fii unii .... Aici face politia controale
Fir intins!!!! TUTUROR care stiu sa aprecieze pestele si il considera un partener.....

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

STIATI CA.......

Mesaj de pescuitorul » 21 Iun 2006, 15:01

Stiati ca autoritatile de la Bucuresti emit autorizatii de pescuit comercial pe rauri unde NU s-a realizat nici un studiu cu privire la cantitatea de peste ce poate fi capturata?????????
Concluzie: fiecare prinde cat si ce vrea.
CINE II VERIFICA ZILNIC(sau cand scot plasa din apa) pe cei care au autorizatie???????????????
Tara de prosti am fost tara de prosti ramanem.Ne meritam soarta.
Bucurati-va de peste cat mai puteti ca peste vreo 3 ani in acest ritm carasul pe Olt e specie rara sau poate cei de la mediu o intriduc la specii interzise. :!: :!: :!: :!: :!:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 21 Iun 2006, 15:09

grecu_kid scrie:Bine ai revenit fishy :D ... se pare ca adevarul doare... te doare ca spun lucruriolor pe nume.... dar de ce sa faca AJVPS-ul dreptate.... vi s-a dat putere.... face-ti voi dreptate..... e prea greu... mai bine ne ascundem dupa un calculator si dam vina pe altii..... cati dintre voi ati mers la filiala si i-ati zis pescuitorului sa va ia cu el in control sau sa face-ti ceva impreuna? Zice-ti acum dupa o luna de discutii? Cati? Aveti cu cine si tot nu face-ti nimic.... am auzit eu destule.... as veni si eu in control dar dupa aceea ma iau la ochi baietii si vreau sa mai vin pe aici la pescuit... bla bla bla. Nu nu m-am angajat la AGV spania ca aici nici nu e nevoie de controale daca nu ar fii unii .... Aici face politia controale
Fir intins!!!! TUTUROR care stiu sa aprecieze pestele si il considera un partener.....
Nu cred ca eu ma ascund dupa calculator mai tare decat tine.Cam ce-ai vrea sa fac ,sa confisc plase sa fiu linsat si tu din Spania sa-mi spui ca am procedat corect?Nu cred ca o sa ajung la ,,pescuitor'' pt ca sunt din Brasov si nu o sa merg pana la Sibiu .Poate o sa ma vad cu el pe apa ,pare si cred ca pescuitorul este un tip cu care se poate vorbi.Nici aici nu e nevoie de control daca nu ar fii unii!

Scrie răspuns