Sper sa nu radeti de mine...

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Sper sa nu radeti de mine...

Mesaj de ovidiu » 29 Iun 2007, 22:16

sper sa nu radeti de mine, dar azi mi-am luat primul vobler din viata mea (am 30 de ani si pescuiesc de 22).
l-am luat pentru ca am vazut niste avati sarind pe dunare in jos... si sper sa prind si eu ceva. "ceva" a se citi avat intre 4-7kg, obiective de incepator desigur! :D :D
voblerul rapala HUSKYJERK SUSPENDING RATLIN!. 8cm/6g zice pe cutia lui ca se scufunda pana la 1,2-1,8m.

rugaminte pentru cei care folosesc voblere: e bun de ceva modelul asta?
l-am cumparat pentru ca mi-a placut nu pentru ca mi-ar fi spus ceva..azi dimineata nu aveam in cap sa-mi iau asa ceva, urmand caduminica la dunare sa pescuiesc tot la twister..

deci este bun ? mie unul imi place rau de el.... :D
il pun imediat in galeria personala.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 29 Iun 2007, 22:32

E bun dar cu un vobler nu se face primavara :)
Poti lansa cu el destul de mult, are o vibratie mai larga in comparatie cu un Original Floater. Nu e prea stabil in curent puternic.
Cu primul a fost mai greu. Celelalte vor veni de la sine, ca ceva foarte natural... :D
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 29 Iun 2007, 22:38

daca nu e bun poti sa-l folosesti ca breloc la chei :D :D :D :D :D

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 29 Iun 2007, 22:39

Asa e Razvan! nu se face primavara... :D jiguri si silicoane am vreo 1000 de bucati, de la nr 4 pana la 6/0..
e un inceput in toate...dar am o dorinta nebuna sa prind un avat caprea se rupeau in figuri...
eu ma gandeam cu modelul repectiv sa recuperez cu varful ridicat, mi-e sa nu coaboare prea adanc ..
ce credeti despre recuperare?
spuneti-mi tot ca sa va povestesc duminca seara despre 7 avati unul si unul... :D :oops:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 29 Iun 2007, 22:59

felicitari pt achizitie si fir intins dar daca mai ai drum pe la magazin cumpara asa sa fie o oscilanta cu ceva rosu pe ea si 2-3 rotative de la mepps si sa le incerci si sa i-mi spui ce parere au avut avatii
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 29 Iun 2007, 23:01

am chiar 3 oscilante...cu ancore nr 3 rosii:)
sun echipat nu gluma....
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 01 Iul 2007, 10:24

si pe tine te au zapacit avatzi?? :cry: al dreaq de aratare...seara asta ma duc dupa ei...miam luat si niste stremere....nu de altada le cam lauda oameni pe ici...sper sa iau si eu un avat anu asta k de nu tai cutzitu cu venele...sau cum se zice :lol:

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 12 Iul 2007, 10:13

Husky nu e tocmai indicat pentru avat. Mai ales vara la 1,2-1,8 metri... Modelele Original sunt intr-adevar mult mai productive. Cauta Original Floating editia aniversara, e ca un oblete, argintiu cu spatele negru si cu multe stelute discrete pe el, are si vreo doua semnaturi de-a mostenitorilor averii Rapala. :) serios. Da oscilanta lunguiata sau streamerele sunt mult mai bune deobicei. Mie imi place sa pescuiesc la vobler in general. Mai putin la stiuca unde oscilanta le bate clar, mai putin Sliderul de la Salmo in apa mica, s-a dovedit killer. Pentru avat poti incerca de la Salmo si Minnow de 5 cm culori D, DB, GS, sau Thrill, este in unica dimensiune si culoare, proiectat special pentru avat, asa cum scrie si in prezentarea lui pe pagina ogficiala. Fir intins!

Avatar utilizator
Junior
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 21 Mai 2007, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Junior » 12 Iul 2007, 11:42

Yo am facut treaba la avat cu rotativele shi cu voblerul plutitor cu capul rosu shi corpul alb(facut de tatal meu)!

Avatar utilizator
georgel_spin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 13 Iul 2007, 23:19
Localitate: CLUJ-NAPOCA
Contact:

Mesaj de georgel_spin » 31 Iul 2007, 12:37

hai salut
pe la noi pe la cj avatii se poarta bine la salmo sting si ar fi o treaba sa incerci niste popere chiar de la salmo ca-s mai accesibile.
culorile fac mult,argintiu cu rosu mi se pare coombinatia!
sper sa le dai de cap

Scrie răspuns