Somnul african prezent in delta?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Somnul african prezent in delta?

Mesaj de johnnybravo » 22 Iul 2021, 13:47

https://www.tlnews.ro/video-o-specie-in ... lS2yjEF4P4

Cautand cazare pentru delta am dat de articolul de mai sus.
Nu cunosc comportamentul speciei dar daca se va inmulti precum speciile asiatice de crap sigur ar putea fi tinut sub control prin pescuit excesiv (presupunand ca raspunde bine la pescuitul cu artificiale) cum se va intampla incet-incet si cu Silurus glanis si cum s-a intamplat cu salaul sau stiuca.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Somnul african prezent in delta?

Mesaj de ady_fly » 24 Iul 2021, 11:10

O scurtă descriere a speciei:
http://pescariamarasteni.ro/somnul-afri ... ariepinus/
Citind descrierea îmi vine în cap o întrebare: ținând cont că vorbim despre o specie venită din climat cald, deci și iubitoare de căldură, cum se va comporta la iernile aspre din Deltă? Oare până într-acolo să meargă aclimatizarea încât să suporte temperaturi negative perioade lungi?
:roll:

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: Somnul african prezent in delta?

Mesaj de gigi 2007 » 08 Noi 2021, 10:50

Am fost in Delta si nu e niciun somn african ! Nu ar fi rau sa existe somn african aici ! Am pescuit in Oradea intr-o balta privata asa ceva , ..exemplare de 3 - 5 kg ! Exelente partide ! Pacat ca moare iarna nerezistand la temperaturile noastre !

chirti
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 27 Iul 2011, 07:44
Localitate: Corabia;Olt

Re: Somnul african prezent in delta?

Mesaj de chirti » 28 Ian 2022, 16:12

Salut ,pe Dunare ,in zona km 630 Corabia sa prins somn pitic african! Asa ca nu mai are mult sa ajunga si in Delta.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Somnul african prezent in delta?

Mesaj de Zamfi » 28 Ian 2022, 20:47

In opinia mea sunt specii diferite: somnul pitic de cel african.Si da, african este in Delta, scapat din crescatoriile existente acolo.S.a prins in vintire.Piticul este pe Dunare , venit de la unguri, printre altele.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16024
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Somnul african prezent in delta?

Mesaj de adrian99 » 28 Ian 2022, 21:38

da,alin are dreptate:somnul pitic(specie invaziva)adusa odata cu puietul altor specii(atat cu ajutorul pasarilor cat si prin populari( Ungaria).acesta nu creste mare,rar ajunge la kg.
somnul african,adus in Europa intrucat are un ritm de crestere foarte rapid,carnea destul de buna,rapunde la momeli(atat naturale cat si artificiale) dar nu rezista la inghet.tot ungurii au cele mai mari populatii,la noi este prin anumite balti.

Scrie răspuns