solunar

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 21 Iun 2004, 08:23

NU
DA si....NU
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 21 Iun 2004, 16:13

cu solunarul pe ore, cel cu maxime zilnice de 1 si 2 ore, din AvP, am avut de multe ori concordanta. dar n-am plecat niciodata la pescuit in functie de solunar.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

vrajeala

Mesaj de eugen » 21 Iun 2004, 17:23

cunosc un singur om care merge la pescuit tinand seama de solunar. e si singurul despre care stiu ca merge la peste si nu prinde niciodata nimic. :))

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 22 Iun 2004, 08:35

Nu credeam sa existe cineva care merge la pescuit in functie de pedictiile solunarului. Nu cred ca solunarul se ridica macar la nivelul prognozei meteo, poate fi asemanat doar cu astrologia.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

:)

Mesaj de eugen » 22 Iun 2004, 12:59

e adevarat ca seamana cu un horoscop, dar exista un fundament stiintific in cazul solunarului. din cate stiu, cel din AVLP este singurul publicat pe la noi care este facut profi. cica asa sunt astea adevarate, pe perioade scurte de 1-2 ore.

eu cred ca factorii de mediu si relieful baltilor, schimbarile de curenti si alte chestii influenteaza pestii mai mult decat fazele lunii, asa ca nu voi tine seama niciodata de solunar.

mi s-ar parea aberant sa nu profit de o zi libera pe motiv ca solunarul zice ca ma duc degeaba. nu ma duc la pescuit ca sa prind peste, poate cei care traiesc din asta tin cont de solunar, habar n-am.

respect!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 22 Iun 2004, 13:12

Intradevar, mergi sa pescuiesti si nu neaparat sa prinzi peste. Ca la orice sport (exclusiv concursurile), profiturile obtinute nu sunt materiale. O mare parte din cei care traiesc din pescuit cred ca nici macar nu au auzit de solunar cu atat mai mult nu cred ca renunta la o zi de pescuit (sau la anumite ore) pentru ca solunarul indica zile negre.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 22 Iun 2004, 13:36

Ca fundament stiintific solunarele au fost gindite ca un "indicator" al fluctuatiei nivelului apei MARINE, in functie de fazele lunii si, implicit, ale mareei. Nu e cazul pe baltile noastre sa tinem cont prea mult de ele. Ca experienta personala am prins si in zile cu solunar F.B. si in zile cind "mai bine stai acasa". Presiunea atmosferica, vintul, ploaia, factorul antropic (aglomeratia pe zona de pescuit respectiv) au influentat mai mult decit "culoarea" solunarului din ziua respectiv. Si cum sa compari, tinind cont de solunar, rezultatele unei partide de pescuit la salau pe Dunare cu una la pastrav pe un lac de baraj?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 22 Iun 2004, 14:29

corect!

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

solunare

Mesaj de pupu » 22 Iun 2004, 18:54

eu am un ceas casio forester cu solunar de doi ani si va pot spune ca poate doar ambitia cu care insistam in prima si a doua jumatate de ora m-au facut sa cred ca are ceva efect ,acum il folosesc din ce in ce mai rar in schimb il iau in delta pentru ca acolo mi s-a parut ca informatia ests mai aproape de realitate

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 23 Iun 2004, 07:49

In mari si oceane luna are mare influenta asupra nivelului apei si acolo se justifica folosirea solunarului. In baltile noastre, au altii grija de nivelul apei inainte de partidele de pescuit.

Scrie răspuns