sezonul la pastrav - 1 ianuarie sau 1 mai?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

sezonul la pastrav - 1 ianuarie sau 1 mai?

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Dec 2009, 15:24

Mai stie cineva cand se deschide sezonul la pastrav indigen? Oare va fi din nou 1 ianuarie ca in 2009 sau asteptam pana in mai? Poate profitam de o lacuma a legii, nu? As fi f bucuros sa pot merge pe Latorita sau Azuga inca din ianuarie, e mirifc sa fii in waders in mijlocul unui rau cu maluri prinse de zapada, cu gheata cristal, hohoho, ma voi simti ca Mos Craciun! :lol: :lol: Cadourile avand puncte rosii si negre....

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 21 Dec 2009, 17:23

Fario, te simti bine? Totul e in regula?
De cand vrei tu sa fii in regula cand te duci la pastrav? De cand e importanta legea pentru tine?
Cui lasi meciurile si urmaririle spectaculase cu padurarii?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 22 Dec 2009, 15:42

Tavi scrie:Fario, te simti bine? Totul e in regula?
De cand vrei tu sa fii in regula cand te duci la pastrav? De cand e importanta legea pentru tine?
Cui lasi meciurile si urmaririle spectaculase cu padurarii?
Tavi, te asigur ca ma simt foarte bine si recunosc ca am cam inceput sa imbatranesc. De aceea ma gandesc mai rara la "meciurile" cu padurarii. Anul trecut am avut o ruptura de muschi la stangul si intindere la dreptul asa ca o las mai moale cu fuga. In plus, de cand am trecut pe scule mai de doamne ajuta ma tot gandesc sa nu mi le confiste aiurea omul in verde. OK, daca merg cu chinezarii ma pot duce si pe 30 decembrie, nu sufar prea tare daca mi le ia. Lasa ca se reface muschiul si incep iar alergarile...desi poate nu va fi nevoie. Anul asta am avut permisul ANPA so m-a cam lasat lumea in pace.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Dec 2009, 15:52

Santate iti doresc.
Deocamdata e inchis pana in 31. decembrie.
Conform proiectului de ordin se va inchide de la data intrarii acestuia in vigoare pana la 30 aprilie 2010.
http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... ubmeniu=23
Asa ca poate dupa anul nou prinzi o fereastra, desi nu vei avea permis.. mai bine stai acasa. :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Apr 2010, 11:19

Ce facem fratilor? Mai asteptam pana la 1 mai? Pe mine ma "gadila" palma sa iau lanseta de spinning din cui si sa merg pe Timis sau Azuga cu o saptamana inainte de deschidere, adica 25 aprilie. De ce? Pai pe 1 mai va fi nebunie, pescari si grataragii pe malul paraului, poate nici vremea nu fa vi OK. In fond nu fac un mare pacat ca merg cu cateva zile inainte. Datele astea de prohibitie sunt oricum destul de arbitrare, pastravii demult au depus icrele. Acum 2 ani m-a gasit un padurar pescuid pe 20 aprilie pe un parau langa Brasov dar culmea ca nu a facut scandal ca e prea "devreme" ci ca aveam doar permis ANPA si nu bon de zi de la RNP! :lol: Omul nici nu cred ca stia exact cand se descjide sezonul! Dar se jura ca nu e suficient doar permisul ANPA!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Apr 2010, 11:33

Am sunat acum 10 minute la ocolul silvic Sinaia sa intreb daca pot pescui pe la Cascada Vanturis pe Izvor si mi s-a spus ca ei nu mai gestioneaza nici o apa de munte si ca au primit ordin de la centrala sa nu mai faca nici controale deoarece e atributia ANPA si a AJVPS! Deci gata cu stresul legat de controalele padurarilor si faza cu bonurile de o zi! E suficient doar permisul ANPA.

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Zuckala » 16 Apr 2010, 11:40

eu am fost deja, mai mult ca sa incerc niste voblere pe care le-am cumparat pentru ca nu aveam rabdare pana in mai, oricum eu la pastrav practic intotdeauna C&R (de fapt nu intotdeauna Catch).

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 16 Apr 2010, 12:59

Raul unde merg eu e concesionat de o asociatie privata..Ma rog de 2 saptamani de tipu care se ocupa de rau sa ma lase si pe mine macar 1 ora sa ud si eu o musca sau macar u bobler...NU vrea:(Imi tot zice k pe 1 mai,atunci sigur nu o sa am loc de gratare..In weekendu asta eu ma furisez sa arunc de 2 ori k nu mai rezist:))

Avatar utilizator
Zuckala
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 205
Membru din: 14 Dec 2009, 12:42
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Zuckala » 16 Apr 2010, 13:05

din cate am inteles din comunicatul de la ANPA in afara de cateva zone din Delta nu exista ape publice concesionate catre nimeni.

pescarescu'
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 08 Noi 2004, 12:52
Localitate: bucuresti

Mesaj de pescarescu' » 16 Apr 2010, 13:11

draqdevil scrie:Raul unde merg eu e concesionat de o asociatie privata..Ma rog de 2 saptamani de tipu care se ocupa de rau sa ma lase si pe mine macar 1 ora sa ud si eu o musca sau macar u bobler...NU vrea:(Imi tot zice k pe 1 mai,atunci sigur nu o sa am loc de gratare..In weekendu asta eu ma furisez sa arunc de 2 ori k nu mai rezist:))
adica pe sohodol? :roll:
a inebunit tutu de tot, dar pana la urma mai e legal sa ceara taxa, din legea asta noua eu inteleg ca toate apele naturale sunt naturale si nu mai pot sa le concesioneze, asa sa fie?
daca ai mai multe date poate ma anunti si pe mine

a si...fir intins

Scrie răspuns