sezonul la pastrav - 1 ianuarie sau 1 mai?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 17 Apr 2010, 21:21

draqdevil scrie:
dan70 scrie:Nu va mai ascundeti dupa povesti pescaresti pentru a face ceva bani, postati contractul de concesionare pentru a putea sa ii luam la rost pe cei de la ANPA.
Auzi,dar cum ai ajuns tu la concluzia ca eu am ceva de castigat daca se percepe sau nu taxa de pescuit pe sohodol?
Eu nu am zis ca aveti ceva de castigat, dar daca nu aveti atunci nu le mai faceti reclama gratuita teparilor. Cu totii ar trebui sa respectam natura, nu teparii!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 18 Apr 2010, 08:43

Ok,deci oamenii care au grija de apa ar fi trebuit sa populeze,sa alunge braconierii gratis,sa pazeasca in fiecare zi,sa ridice cascade cu banii proprii,nu?Cat la suta din voi ati face acest lucru cu banii dintr'un salariu modest?

pescarescu'
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 08 Noi 2004, 12:52
Localitate: bucuresti

Mesaj de pescarescu' » 18 Apr 2010, 11:58

frana fratilor c-am luat-o pe aratura!
nu stiu cine m-a pus sa deschid discutia despre sohodol! :cry:
topicul e 1ian sau 1 mai, deci cum e pana la urma?!

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 18 Apr 2010, 12:15

1 mai
S'altare și bunăstare !

stefi oprea
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 24 Sep 2007, 15:43
Localitate: Resita

Mesaj de stefi oprea » 18 Apr 2010, 14:31

ar fi mai bine 1 ianuarie
e naspa sa astepti de la 15 sept. pana la 1 mai
poate o sa inchida definitiv ca astia sunt capabili de orice sa protejeze braconierii de pescari platitori de taxe.
"Diplomatia este arta de a spune cutu-cutu,pana pui mana pe o piatra sanatoasa"

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 18 Apr 2010, 14:59

1 ianurie, 1 Mai...chiar conteaza data?
Si asa sunt multi, chiar prea multi pescari "sportivi" care sub pretextul ca dau la clean (ca deh, cleanul NU e in prohibitie din ianurie pana in aprilie), pescuiesc la pastrav aproape tot anul, la fel cum se pescuieste la avat/salau/somn acum in prohibitie, sub pretextul ca se da la stiuca.

Asadar, domnilor, din punct de vedere "legal", prohibitie nu exista, exisa doar prohibitie "morala", dar cum multi au chiulit de la orele de moralitate din viata....

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2010, 21:12

Cred ca pentru pastravi chiar nu are nici o importanta daca va fi 25 aprilie sau 1 mai. Pana la urma ei pestii deja "ne asteapta" cu nerabdare, stiu si ei ca vor veni cohortele de pescari pe malul apei. Cred ca deja si-au facut provizii de apa si mancare si incep sa se ascunda sub bolovani si in cotloane sub maluri. Dar...vor rezista ascunsi pana la 15 septembrie? :lol: Daca va uitati la legislatia piscicola din UE cred ca suntem singura tara care deschide sezonul la pastrav in mai. Restul in aprilie si chiar martie.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Apr 2010, 22:43

draqdevil scrie:Dane,dar de ce esti asa suparat?NU este obligat nimeni sa mearga neaparat pe sohodol....Nici eu nu merg f. des,cu toate ca stau la 2-3 minute de rau,merg doar de la 1 mai pana la jumatea lui iunie...Snt cam satul de prins pastrav,de la 7 ani fac lucrul asta:)Oricum,fata de alte locuri unde se plateste aici macar se vede ca se face ceva cu banii!Referitor la comunicatul anpa...daca eu concesionez un fond de pescuit pe 50 de ani si am contract,dupa comunicatul lor contractul meu nu mai este valabil sau cum?
As pune pariu ca daca suni la ANPA si relatezi cazul Sohodolului iti vor spune ca nu exista sa fie gestionat de vreo asociatie privata si ca doar permisul ANPA e valabil. Vrei sa sun maine dimineata sa intreb?

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 20 Apr 2010, 07:40

draqdevil scrie:Decat sa fie gratis sau administrat de Ocolul Silvic si sa nu prinzi mai nimic din cauza braconajului,mai bine platesc,are cine sa se ocupe de braconieri,e peste,prind,am unde sa ma destind fara sa dau peste cei care pescuiesc cu naturale sau cu siruri de 5-6-7 muste care dupa ce trec printr'un loc 2-3 zile nu are rost sa insinsti... !Nu stiu ce autoritate are anpa pe raul respectiv...Toata Valea sohodolului apartine Obstei Muntele Runcu si ei au dat in concesiune fondul de pescuit si cel de vanatoare.....
Vreau sa clarific vreo cateva aspecte de natura juridica. Obstea muntele Runcu stapaneste padurea de pe Valea Sohodolului. Produsele padurii( fondului forestier) apartin proprietarului sau administratorului, dupa caz, cu exceptia faunei cinegetice si a resursei piscicole care apartin statului. Darea in arenda a unui fond de vanatoare sau a unui fond de pescuit n-o poate face obstea care stapaneste padurea indiferent care-ar fi ea. Arendarea fondurilor de vanatoare este facuta de Ministerul Agriculturii prin licitatie iar arendarea fondurilor de pescuit montane o face RNP Romsilva , in masura in care mai este administrator sau gestionar al resursei piscicole din apele de munte. Pentru o parte a fondurilor de pescuit montane exista din anii trecuti contracte de arenda incheiate in general pe 10 ani intre RNP si diferite asociatii de pescari. Daca am sti ce clauze contin aceste contracte am putea sa spunem daca mai sunt valabile sau nu in conditiile actualei legislatii. Atata vreme cat RNP considera ca protocolul incheiat cu ANPA in 2009 este valabil, iar ANPA nu-l declara nul in mod oficial( si nu in mod indirect prin comunicate de presa sau raspunzand petitiilor unor persoane fizice sau asociatii de pescari) din punct de vedere pur legal gestionarul apelor de mune este tot Romsilva.

PS. Astazi ar trebui sa se pronunte instanta Curtii de Apel Alba in legatura cu cererea de anulare a protocolului ANPA - Romsilva din aprilie 2009, formulta de FNPSR( Stefan Popescu). Poate ca se va face un pas spre clarificarea aspectelor de natura juridica. .

kio
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 04 Aug 2008, 12:02

Mesaj de kio » 20 Apr 2010, 08:52

Ar trebui sa faca ceva, vine 1 mai si nu stim pe ce picior dansam.

Scrie răspuns