sezonul la pastrav - 1 ianuarie sau 1 mai?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

kio
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 04 Aug 2008, 12:02

Mesaj de kio » 16 Apr 2010, 13:20

Nici eu nu vad cum ar putea fi concesionat un rau. L-ai intrebat pe tip cu cine a semnat contractul de concesiune si alte detalii legate de legislatie? Eu cred ca la aceasta data numai printr-o ilegalitate pot fi concesionate ape (curgatoare) naturale, exceptand Delta. Pana la 1 mai nu ai ce face, dar dupa ar trebui sa il iei la bani marunti. Nu sunt de acord cu milogeala, daca-i lege, atunci sa fie pentru toti! Plangere la politie.
PS. Si nu iti cere si taxa suplimentara dupa 1 mai?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Apr 2010, 13:35

draqdevil scrie:Raul unde merg eu e concesionat de o asociatie privata..Ma rog de 2 saptamani de tipu care se ocupa de rau sa ma lase si pe mine macar 1 ora sa ud si eu o musca sau macar u bobler...NU vrea:(Imi tot zice k pe 1 mai,atunci sigur nu o sa am loc de gratare..In weekendu asta eu ma furisez sa arunc de 2 ori k nu mai rezist:))
Sa nu imi spui ca e vorba de Salmo carpatica.....oricum suna la ANPA si ti se va spune ca nu exista ape concesionate cu exceptia unor segmente ale Deltei (nea Radutza coada de maimutza) deci nua au baza legala. Ei ca sa te controleze de permis trebuioe sa fie insotiti de jandarm si de inspector ANPA altfel e ilegal, ii dai in judecata.
E drept ca a practica C&R nu te scapa 100% de amenda daca te prind aia inainte de 1 mai. Eu daca as fi paznic nu as amenda un spinner sau muscar care nu are nici un peste asupra lui. Pe cuvant!

pescarescu'
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 08 Noi 2004, 12:52
Localitate: bucuresti

Mesaj de pescarescu' » 16 Apr 2010, 14:03

Fario_nebunu scrie:
draqdevil scrie:Raul unde merg eu e concesionat de o asociatie privata..Ma rog de 2 saptamani de tipu care se ocupa de rau sa ma lase si pe mine macar 1 ora sa ud si eu o musca sau macar u bobler...NU vrea:(Imi tot zice k pe 1 mai,atunci sigur nu o sa am loc de gratare..In weekendu asta eu ma furisez sa arunc de 2 ori k nu mai rezist:))
Sa nu imi spui ca e vorba de Salmo carpatica.....oricum suna la ANPA si ti se va spune ca nu exista ape concesionate cu exceptia unor segmente ale Deltei (nea Radutza coada de maimutza) deci nua au baza legala. Ei ca sa te controleze de permis trebuioe sa fie insotiti de jandarm si de inspector ANPA altfel e ilegal, ii dai in judecata.
E drept ca a practica C&R nu te scapa 100% de amenda daca te prind aia inainte de 1 mai. Eu daca as fi paznic nu as amenda un spinner sau muscar care nu are nici un peste asupra lui. Pe cuvant!
tu esti mai milos, asa
o cerna cand facem?
eu am incercat-o deja :twisted:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Apr 2010, 14:13

pescarescu' scrie: tu esti mai milos, asa
o cerna cand facem?
eu am incercat-o deja :twisted:
Nu am ajuns inca pe acolo, doar pe Raul Mare in retezat dar nu e departe. Poate prin iulie daca ajung. Nu e mai bine pe Nera sau pe Beusnita? Am vazut la TV cheile Nerei, cheile Beusnitei si ale Carasului si cred ca tin toate pastravi pe cinste!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 16 Apr 2010, 17:42

toate astea sunt in rezervatii, deci... pescuitul interzis :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Apr 2010, 23:26

Adi_ scrie:toate astea sunt in rezervatii, deci... pescuitul interzis :)
In teorie e interzis, in practica....cel putin pe Nera in chei se pescuieste, am vazut fotografii si filmulete.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 17 Apr 2010, 06:30

...mai baietzi!!! a-ncoltzit samantza in voi! :twisted:
este adevarat ca si pe mine "ma roade"...dar o las pe 1Mai caci sunt "blocat" pana atunci....
...pe Nera am "dezbracat-o" doar din priviri cand faceam turism prin zona si din pacate nu mi-am folosit si scula...si-acum am ramas cu sechele din cauza asta, iar pe Azuga am vizita-o doar odata (demult) si m-a lasat cu "chilotii in vine" caci n-a vrut sa dea nimic...
in fine....vedea-v-as pe garla!

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 17 Apr 2010, 09:02

Sohodolul chiar este concesionat prin contract...Pe mine chiar ma bucura lucrul asta ,deoarece in contract sunt niste clauze care trebuie respectate,de exemplu,trebuie populat anual de minim 3 ori,construite cascade,ecologizari si multe altele!Macar acum raul are peste,e mult maruntis,dar va dati seama cand o sa creasca toti ce paradis va fi acolo....O sa va anunt ce si cum dupa prima partida serioasa,care cred k va fi pe 1 mai,acum raul este umflat si tulbure!era sa uit....taxa suplimentara se cere dupa 1 mai,30 ron/zi,dar nu ma deranjaza pt k stiu pt ce o platesc...In contract scrie ca este concesionat fondul de pescuit,si oricum asociatia care l-a concesionat este non-profit si toti banii care se incaseaza se baga in populari,il cunosc destul de bine pe tipul care se ocupa de zona!

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 17 Apr 2010, 09:34

Povesti pescaresti! Nu ati citit comunicatul de presa al ANPA? Sa posteze contractul de concesiune sa vedem cine si cui a concesionat (poate AJPS-ul catre un alt SRL).

kio
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 04 Aug 2008, 12:02

Mesaj de kio » 17 Apr 2010, 17:09

@draqdevil
Saracu' de tine! Esti credul ca o libelula! Toate asociatiile vechi traiesc ca sa traiasca ei si sa le fie bine lor, nu ca sa faca ceva!!! Ce naiba, traiesti precum cartita si iesi doar noaptea afara, cand nu se vede nimic????

Scrie răspuns