SCANDAL !!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 15 Feb 2005, 13:02

audit-urile nu se pot boicota pentru simplu motiv ca nu-s facute pe bune in ro. nici cele comerciale comandate de firme nu se fac pe bune.

dupa parerea mea, tibanu este exact imaginea pescarilor din ro pentru nepescarii care produc astfel de emisiuni. cat timp ei ne considera penali, asta vom vedea la teveu.

anul asta am aflat si eu ca Victor Tarus e unul dintre cei mai buni muscari din tara. nu-mi venea sa cred, atata timp cat l-am vazut la teve dand lectii de pescuit cu larve de libelule la bibanei. how low can u go?!!!

nu c-ar fi in aceeasi categorie cu Tibanu, doamne fereste, dar ideea e ca omul cedeaza cam repede. e clar ca exista o presiune din partea ideii celor multi cum ca pescarii sunt niste penali, si tree tratati cu junk videos.

asta nu e ok, ar trebui ca cei care ajung sa faca din astea sa aiba o anume tinuta, ori marea majoritate a astora cedeaza fiind convinsi ca asta vor pescarii amatori de pe la noi.

dupa mine, astia vor ceea ce primesc, n-ar refuza si ceva mai de calitate daca ar sti ca exista. pana in momentul de fata singurul produs media care s-a prins ca e cazul sa faca educatie este AVP, cat de cat se mentine un anumit nivel, chiar daca si acolo sunt oarece lucruri care dau spre comercial. da' oricum,

stiati ca in anii 50 AJVP-ul publica carti si manuale de pescuit cu artificiale?
nice shit, isn't it. eu tot cred ca acolo e buba cea mare. parerea mea!

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 15 Feb 2005, 13:39

n-are nici o treaba teveu cu genul de emisiuni practicate. daca n-ar pacali sponsorii si nu ar avea audienta ãla ar ramane sa faca reclama outdoor pe DN1 la Tancabeshti. Are fizic adecvat pentru un om sandwich daca te gandesti la cm2 sau agate line. La noi comersantzii inca prefera sa-si asocieze imaginea cu junk-ul oportunist. Amatorul de tibaniade se uita la teveu, vede reclame si se duce si isi cumpara linguri si fir din Obor. In nici un caz Mepps-urile sau Mustad-urile sponsorilor. Nu prea pricep care e geschaft-ul pentru cei care cotizeaza la intretinerea acestor emisiuni. Poate gandesc ei pe termen mai lung si mie imi scapa ceva :roll:

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 15 Feb 2005, 13:53

cum care-i shpilu?
sa mananca si gura lui o peste copata....



oricum .."jalnic" e un termen prea elegant
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 15 Feb 2005, 18:39

Bravo domn costica ,si eu as fi facut la fel dar ce sa fac cu nevasta si copii...

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 15 Feb 2005, 20:11

codrut,

comersantii nu-s chiar asa de vinovati, e nevoie de promovare si tree sa aiba si ei un reper cand aleg un canal de media. la presa e tirajul, care e ceva mai autentic, dar e totdeauna mic, deci nu e cost effective. la teveu ai rate-card si acolo is cifre umflate. da' aia e emisiunea, acolo se aduna target-ul tau, daca asa zice omu' de tembeliziune tree sa-l crezi macar pe jumatate. cand iti da un post teve o cifra de spectatori si te gandesti ca pentru banii aia aud atatia de tine, te sensibilizezi rapid si preferi varianta aia. nu-i asa, Marius? :)
Ultima oară modificat 15 Feb 2005, 20:36 de către eugen, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 15 Feb 2005, 20:30

pupu scrie:Bravo domn costica ,si eu as fi facut la fel dar ce sa fac cu nevasta si copii...
Intrebarea era retorica, ai?

la lectii, la bucatarie! gasesc ei ceva.

E drept insa ca in aceste conditii lipsa ta din gospodarie ar fi resimtita mai din greu! :D Sa n-o ia pe cai gresite! :roll:
near the beer

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 15 Feb 2005, 23:56

Andrei scrie:E observabila treaba, dar odata cu noi probabil k,,,creste si numarul pescarilor de rand, cu scule de obor, vandute aproape la kilogram, si e pacat k avps nu face nimica impotriva lor :((.
Pacat!! Mare pacat!
Andrei, lasa sculele pescarilor in pace.
Crezi ca nu le ajung birurile puse de compania nationala a pescuitului, de AGVPS, de AJVPS. Vorbesti ca si cum ai fi interesat ca fiecare membru al AJVPS sa treaca pe la magazinul AJVPS-ului si sa-si ia cele mai scumpe scule. Ai cumva vreun astfel de magazin? (daca da, care ar fi suma minima pe care ar trebui s-o las acolo intr-un an?)

Dincolo de calitatea (submediocra) a emisiunilor realizate, Tibanu e de admirat. A facut sa supravietuieasca o emisiune moarta din lipsa de sposori . Pina la urma el trebuie sa faca pe placul sponsorilor. Si cind principalul sponsor al unei emisiuni e o amenajare pisciola modesta sau o pensiune pentru pescari va dati seama ce "forta financiara" sta in spatele emisiunii si cit de greu e sa filmezi cava ca sa poti primi si acei putini bani promisi.

Cu Tarus e alta problema. Omul isi poate permite aproape orice. Nimeni nu i-ar putea spune ca nu stie pescuit. Insa, cel putin mie, mi-a placut abordarea emisiunilor ca turism insotit de undita (sau lanseta). Mi-a placut ca lipseste acel gen de incrincenare (pe care-l vedem prea adesea pe balta) de a folosi cea mai eficienta metoda, cea mai buna scula, cea mai buna momeala ... etc. (Chiar prin toamna mi s-a parut ca vad pe una din lansetele lui Victor Tarus o mulineta Delfin 8. Bine ca n-a vazut-o si Andrei, ca-l dadea pe mina AGVPS-ului :P ) Mi-a placut cum spune omul Victor Tarus, direct si fara retineri, " pe acesta (peste) il pastram pentru ... (numele preparatului de la masa de seara)". Simplu si fara ascunzisuri, in definitiv e legal, iar consumul de peste e o realitate in ro.

Cererea de peste (pentru consum) va trebui sa genereze si o oferta pe masura. Ca cineva il ia de la Metro, iar altcineva vrea sa si-l prinda singur, asta e alta problema. Daca respecta legea, poti fi sigur ca si cel de al doilea l-a platit!
Actualmente in ro exista amenajari in care se pescuieste cu retinerea pestelui prins (in limitele impuse de patron).
Cu ceilalti pescari, adepti ai C&R, ma gaindesc ca ar fi totusi o problema, daca inca nu se grabesc administratorii de balti sa deschida balti unde sa se pescuiasca numai C&R. Sau exista citeva (insa ziua de pescuit costa mai mult decit la cele unde se retine pestele). :roll:
Dragi iubitori de C&R, pentru asta nu trebuie sa fiti suparati pe cei care retin pestele (daca o fac in limitele legii) :idea:

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 16 Feb 2005, 00:11

Ioan S. scrie:Chiar prin toamna mi s-a parut ca vad pe una din lansetele lui Victor Tarus o mulineta Delfin 8.
Nici chiar asa...
Este un Pezon & Michell model Luxor. Culmea e ca are argumente sa foloseasca o astfel de "vechitura" (spus admirativ si nu peiorativ).

Avatar utilizator
Codrut
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2004, 20:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Codrut » 16 Feb 2005, 00:24

Eugen, normal ca pentru promotie alegi un canal de media, sau mai multe. Sau refuzi si astepti ceva ce ti se potriveste. Eu nu am invinovatit pe nimeni, practic interpretez fenomenul dupa mintea mea. Poti sa-ti faci reclama si pe calendarul ortodox daca te tin lumanrilei insa, de Arrow "am auzit' atunci cand i-am gasit langa Gipo :D si de atunci merg la ei in mod curent dupa diverse chestii. Tu de la teveu ai auzit de Arrow? Cati cumpara de la Arrow in urma vizionarii reclamelor respective oare? Etc, etc. Habar n-aveam ca sponsorizeaza emisiunea aluia. Pana la urma fiecare face ce poate si cum crede. Plus nu uita aspectul vanzarii articolelor de vanatoare. Pai Tibanu pescuieste dar mai si vaneaza parca, nu?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Feb 2005, 01:37

codrut,
ia mai da-l incolo pe tibanu si publicitatea lui. discutam discutia asta la fishing, ca baietii. e 2 si tree sa plec acasa sa dorm, nu de alta. :)

Scrie răspuns