salau mort sau viu?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de Adi G » 22 Noi 2012, 22:37

tudor scrie: As spune ca e prins la jig intr-o groapa, pus pe jerk, si re-drill.
whow... la varianta asta nu m-am gandit....
m-am mai uitat de vreo 2 ori la video :lol: totusi, inca nu as zice ca e mort. am mai scos salai obositzi si de la 2-3 metri adancime... ok, n-aveau ochii bulbucatzi... dar a trebuit sa-i vantur vreo 10 minute inainte sa plece....
daca e intr-adevar asa cum zici as fi foarte dezamagit de ditmar isaiasch...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de Adi G » 22 Noi 2012, 22:39

Adi G scrie:
tudor scrie: As spune ca e prins la jig intr-o groapa, pus pe jerk, si re-drill.
whow... la varianta asta nu m-am gandit....
m-am mai uitat de vreo 2 ori la video :lol: totusi, inca nu as zice ca e mort. am mai scos salai obositzi si de la 2-3 metri adancime... ok, n-aveau ochii bulbucatzi... dar a trebuit sa-i vantur vreo 10 minute inainte sa plece....
daca e intr-adevar asa cum zici as fi foarte dezamagit de ditmar isaiasch...
p.s. mai astept pareri!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de tudor » 22 Noi 2012, 22:54

Nu ai de ce sa fii dezamagit. Toti cei care fac filme sau vor sa figureze in ele sunt obilgati sa triseze. Pentru ca pestele nu trage cand vrei, daca ai o echipa cu cameraman, omul cu prajina pentru sunet si microfoanele, un tip care se ocupa de carat, incarcat baterii etc + realizatorul cu o camera, ai deja 4 persoane. Mai trebuie 2 barci, Ditmar actorul principal, deci iata, sunt cam 7 persoane. Iar ala nu prinde nimic ca asa-i la pescuit. In acest caz nea Ditmar avea niste pesti facuti prizonieri de la partidele de pescuit precedente. Face apel la ei, ii pune la naluca pe care vrea s-o promoveze, si aia filmeaza. Si asa ies filmele de rahat. Dar altfel ar costa prea scump.
Am participat la cateva filme din astea, asa ca stiu cum merge treaba.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de johnnybravo » 22 Noi 2012, 23:01

RIP :)))))

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de ULK » 23 Noi 2012, 01:16

Pectorala este miscata de vant...si dorsala(inainte sa il ridice la orizontala) este ridicat cu degetul din spate ..chiar de el.

Batul este fortat sub apa chiar de pescar..intr-o clipa varful chiar se indoaie in sus de la presiunea exercitata de pescar..nu in jos, cum era normal daca tragea pestele varful.

Ochii nu par limpezi...e mort de-a-binelea.

Faker...si inca urat de tot.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de ULK » 23 Noi 2012, 01:26

Da poate nu e chiar mort de tot...dar foarte foarte aproape..ochii sunt albiciosi...Poate sa fie de la diferenta de presiune si ala? Nu doar ca ies din orbite?

Nu avea nici un motiv sa"drilluieasca" cu batul sub apa..Nu tragea nimic asa puternic in jos. .Pe varf nu se vede nici o lovitura.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de tudor » 23 Noi 2012, 08:13

Hai ca noaptea am visat despre problema asta. concluzia ? Pestele este mort.
Lanseta si mulineta sunt facute pentru pescuit pe verticala, nicidecum pentru jerkbaits de talia aia.
Salau la jerk se prinde mai greu, cu exceptia pescuitului pe cuiburi primavara, ori pe film nu prea reiese chestia asta.
Deci cred ca l-a prins cu lanseta si mulineta aia, la shad pe verticala, specialitatea lui Dietmar, dupa care l-a intepat cu jerk-ul si a facut filmarea, jerk-ul fiind distribuit chiar de firma lui.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de andrei-ovidiu » 23 Noi 2012, 08:20

Da, Tudor si ULK au evidentiat foarte bine toate aspectele.

Pestele este clar MORT, fara dubii...pacat, nu ma asteptam la Dietmar Isaiasch sa ne minta in halul asta, dar un lucru este cert in lumea asta...SCOPUL scuza MIJLOACELE...banu' e miere peste tot :mrgreen:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de Zamfi » 23 Noi 2012, 13:46

Mort de ...curand! :lol: Dorsala principala lipita de spate evidentiaza acest lucru .Sau poate nu am vazut eu bine.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: salau mort sau viu?

Mesaj de oby 1 » 23 Noi 2012, 15:18

salaul asta a stat pe o agrafa inainte(ROZUL ALA MOVULIU DIN BARBA E SEMN CLAR)

Scrie răspuns