Rod holder belly boat

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wily91
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 25 Iul 2016, 22:58
Localitate: Timisoara

Rod holder belly boat

Mesaj de wily91 » 24 Mai 2017, 11:03

De curand mi-am achizitionat un belly boat de la Taimen. Treaba e ca as dori sa achizitionez sau sa fac eu un rod holder. Si-a mai confectionat cineva? Orice sfat ar fi de folos. Multumesc anticipat :respekt:

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Rod holder belly boat

Mesaj de vali stratonov » 30 Iun 2017, 11:39

wily91 scrie:De curand mi-am achizitionat un belly boat de la Taimen. Treaba e ca as dori sa achizitionez sau sa fac eu un rod holder. Si-a mai confectionat cineva? Orice sfat ar fi de folos. Multumesc anticipat :respekt:
Sunt de vinzare chiar si aici dupa cite stiu...cauta si vei gasi.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rod holder belly boat

Mesaj de tdum » 01 Iul 2017, 09:28

wily91 scrie:De curand mi-am achizitionat un belly boat de la Taimen. Treaba e ca as dori sa achizitionez sau sa fac eu un rod holder. Si-a mai confectionat cineva? Orice sfat ar fi de folos. Multumesc anticipat :respekt:
Va salut. Daca imi permiteti va sugerez o rezolvare simpla si la indemana pentru solicitarea dumneavoastra. Va recomand sa va folositi de ceea ce exista deja in echiparea standard a majoritatii acestor ,,ambarcatiuni' si anume acele buzunare aplicate. Banuiesc ca si la dumneavoastra exista cel putin un asemenea buzunar.

1) Prima varianta: Nu modificati deloc acel buzunar-compartimant ci cautati o cutie (din plastic, asemanatoare cu o jardiniera) sau confectionati una la masura din placaj de lemn care sa se potriveasca in acest compartiment si peste care sa se poata inchide acel capac textil. In unul din colturile acestei cutii, fixati la unghiul pe care il doriti (ex. cu coliere din plastic) un tub din plastic ce va servi drept suport de lanseta. Lanseta (de spinning) se va introduce in suport pe la coltul capacului (textil). Spatiul de depozitare al compartimentului va ramane disponibil si veti avea si un suport de lanseta vertical.

2) A doua varianta: Este chiar mai simpla decat prima. Tot de acel compartiment pentru accesorii, puteti sa coaseti doua benzi de Velcro, ceea ce popular se se numeste ,,scai" Se formeaza astfel doua coliere care pot fixa cu succes atat lanseta de spinning cat si pe cea de muscarit. Lucru care nu este posibil in varianta 1 datorita prezentei mulinetei de muscarit chiar la capatul lansetei. Si in acest caz spatiul de depozitare nu va fi afectat, dar suportul de lanseta va fi unul orizontal.

Daca macar o varianta din cele doua propuse de mine este fezabila in cazul dumneavoastra, atunci, va doresc spor la treaba. Rew.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Rod holder belly boat

Mesaj de makaveli » 07 Iul 2017, 09:28

Salut!
velcro care e pe float tube in general,daca nu intotdeauna e pozitionat mult prea jos iar mulineta va ajunge la apa cu usurinta.
Mai toata lumea isi construieste suportul din tuburi de pvc,pe YouTube o sa vezi multe.Mai sunt si de cumparat,ti-l recomand pe cel din aluminiu.Ala din otel il am eu si e cam greu.
Asa ceva folosesc eu:

https://www.google.es/search?q=soporte+ ... 9412116208
Zander_Master

Scrie răspuns