RNP se retrage?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

RNP se retrage?

Mesaj de Fario_nebunu » 17 Apr 2008, 20:30

Fratilor, e lata treaba. Vine deschiderea la munte pe 1 mai (ma rog, unii au facut o deja dar asta e alta mancare de peste!) si RNP inca nu stie ce ape va administra si daca va mai avea vreuna. Am sunat azi la Ocol silvic Vidraru din Curtea de ag si am vorbit cu un responsabil care mi a spus ca nu se stie ce se va intampla. L-am intrebat cum sa fac si eu sa pescuiesc in jur de 10 mai. Nu a stiut ce sa spuna, doar ca daca am permis national RNP pe 2007 pot merge cu el pana cand se va decide ce si cum. Iar el daca va controla pe Vidraru sau pe Capra nu va zice nimic. Dar eu nu am permisul acela. Atunci m-a sfatuit el, mai bine mai astepti. Intreb eu - o chitanta de mana, chiar una care nu e neaparat pe formular de pescuit (de pilda chianta de cumparare masa lemnoasa dar sa scrie pe ea taxa de pescuit). El: nuuu, daca nu le mai gospodarim noi cum sa taiem chitanta? Nu e legal...
Dar pe Buda, mai e interzis? El - daca nu o mai avem noi din iunie, nu ne mai intereseaza. Nu mai facem controale dar riscati sa va prinda jandarmii montani sau ecologistii.
Deci fratilor se prefigureaza in fine deschiderea pe cateva rauri care fusesera interzise ani de zile! Uraaaaaa. Se pare ca in mai se va pescui (semi)liber, gratuit, sper sa nu dea navala sute de braconieri. Ca nici asa nu ar fi bine! :lol:

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 18 Apr 2008, 07:06

RNP stie ca va fi declarat prin ordin de ministru ca administrator al apelor de munte.
RNP si-a schimbat tot prin hotarare de urgenta tot statutul pentru ca prin activitatile sale sa respecte si aspectul legii ce tine de pescuit, piscicultura si pescuit sportiv.

In concluzie RNP va fi cel care va elibera permise pe apele de munte

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Mesaj de Mos Martin » 18 Apr 2008, 13:18

In jud. Hunedoara, permisul ( autorizatia ) de pescuit in apele de munte este 290 Ron/an la RNP. Si am aflat ca elibereaza si autorizatie pentru apele lor pe toata tara la vreo 460 ron/an.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 18 Apr 2008, 14:08

@ Mos Martin

Anul trecut acestea au fost preturile. Dar vreau sa stiu daca ai o informatie sigura ca au inceput sa elibereze permise pentru 2008!?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 21 Apr 2008, 19:44

flydb scrie:@ Mos Martin

Anul trecut acestea au fost preturile. Dar vreau sa stiu daca ai o informatie sigura ca au inceput sa elibereze permise pentru 2008!?
Conform unei convorbiri telefonice cu un reprezentant Romsilva, elibereaza permise pt. 2008, la aceleasi preturi ca soi anul trecut, pentru ca le-a venit "ordinul". Nu stiu despre ce ordin e vorba, dar presupun ca ar trebui sa aiba o baza legala. Anii trecuti nu eliberau permise pana nu le venea hotarare de la Buc. Acum in haosul asta au deja aceste hartii. :roll:

Miercuri ma duc la ei sa vad ce si cum.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Apr 2008, 13:20

Am fost.
In baza unui ordin intern RNP emite bine mersi permise de pescuit pe 2008 in aceleasi conditii si la aceleasi preturi ca si in 2007. Eu mi-am luat ca nu vreau sa ma fugareasca padurarii, nu-s chiar asa sportiv :D
Se pare ca exista o intelegere (verbala?) la nivel de minister cum ca apele de munte vor ramane tot la ei anul asta.
Asadar RNP nu se retrage si bine face.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 23 Apr 2008, 14:03

:lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Apr 2008, 14:41

Ce e de ras?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 23 Apr 2008, 16:07

Nu inteleg. Deci RNP incaseaza bani pe apele apslaba?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 23 Apr 2008, 16:07

imi cer scuze!
Am vrut sa scriu apsalba.

Scrie răspuns