...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de old_radu » 30 Oct 2012, 16:49

...ideea acestui topic mi-a venit citind , foarte recent , niste discutii aprinse pe tema aceasta si vreau sa facem abstractie de acele replici , astfel incat sa dezvoltam subiectul intr-un mod cat mai obiectiv posibil
...este clar ca pescuitul in sistem C&R acapareaza tot mai multi sustinatori
...am observat asta in randul "aripii tinere" si este imbucurator ca tot mai multi pescari stiu cel putin ce inseamna C&R si chiar adopta acest "trend"
...faptul ca pe o apa care se supune legii (ordinului) privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv , se retn capturi care se incadreaza in dimensiunile si cantitatile legale , constituie un gest imoral , adica etica este incalcata flagrant sau este un lucru cat se poate de normal ?
...sunt curios sa aflu mai multe pareri , asta daca se poate in termeni "pasnici" , stiind foarte bine ca si aceasta disputa are "ultras"-ii ei :oops:


P.S. rog un moderator sa mute acest topic in " Discutii generale despre pescuit " !

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de stradic » 30 Oct 2012, 17:30

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ......"si tu Brutus???" :lol1:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de johnnybravo » 30 Oct 2012, 18:01

old_radu scrie: ...faptul ca pe o apa care se supune legii (ordinului) privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv , se retn capturi care se incadreaza in dimensiunile si cantitatile legale , constituie un gest imoral , adica etica este incalcata flagrant sau este un lucru cat se poate de normal ?
nu mi se pare a fi gest imoral, deci este un lucru cat se poate de normal

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de anem » 30 Oct 2012, 18:09

old_radu scrie: ...faptul ca pe o apa care se supune legii (ordinului) privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv , se retn capturi care se incadreaza in dimensiunile si cantitatile legale , constituie un gest imoral , adica etica este incalcata flagrant sau este un lucru cat se poate de normal ?
aici depinde de cel care iti raspunde ... din punctul meu de vedere TOTI pestii ar trebui eliberati ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de semlecangheorghe » 30 Oct 2012, 18:48

Nu este nimic imoral in a retine ceva din captura..e normal sa duci peste acasa..
Mai imoral este sa te dai mare c@R,si sa bagi totul la sac..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de rcorbu » 30 Oct 2012, 19:49

Poate ca "moralitatea" vine o data cu experienta, sau asa cred eu.
Cand eram mai mic bagam totul in traista chiar daca stiam ca este ilegal, pe masura ce am inceput sa mai invat cate ceva din tainele pescuitului am inceput incet incet sa eliberez pestii sub dimensiunea legala, chiar si din baltile private.
Un alt motiv la constituit si o experienta culinara si anume: pestii precum carasul, mreana, cleanul, bibanul au oasele mari in comparatie cu partea carnoasa, in stadiul de subdimensiune legala si nu ai ce manca din ei
Iar eu, sincer, merg la pescuit si pentru distractie dar si pentru a mai degusta o carne de peste, pe care nu o gasesti in magazine.
Oricum daca vrem sa avem ce pescuii si anul viitor C&R este un "trebuie", chiar daca langa noi vedem pe cineva care recolteaza tot ce prinde.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de Zamfi » 30 Oct 2012, 19:57

semlecangheorghe scrie:Nu este nimic imoral in a retine ceva din captura..e normal sa duci peste acasa..
Mai imoral este sa te dai mare c@R,si sa bagi totul la sac..
Asta este si parerea mea. :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de ranga » 30 Oct 2012, 20:32

O parere care nu se pune. :wink:
Prinzi cat prinzi dar mai si eliberezi. Opresti 1-2 pentru o saramura dar la restul...go planet. Sa umpli congelatorul cu peste ca sa ai peste nu stiu cat timp....mi se pare o idiotenie. Oricum pestele tinut in congelator nu-l mai poti numi proaspat..
Sunt si din astia care baga in sac tot ce prind, chit ca n-au ce face cu atat peste.
Ba la neamuri, la vecini, la "pisica", sau unii chiar il vand. Stiu cazuri din astea. Vand pestele sa aiba bani de benzina si tigari pentru tura urmatoare.
In concluzie, chiar daca-i la dimensiunea LEGALA, opreste vere cat ai nevoie, restul da'le drumu' sa se faca mari. Asta nu-i o scuza cu legalitatea. Se numeste FOAME si "calicenie" .

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de rine » 30 Oct 2012, 20:45

Zamfi scrie:
semlecangheorghe scrie:Nu este nimic imoral in a retine ceva din captura..e normal sa duci peste acasa..
Mai imoral este sa te dai mare c@R,si sa bagi totul la sac..
Asta este si parerea mea. :wink:
idem :)

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de ULK » 30 Oct 2012, 20:59

Nu era vorba despre un oarecare apa publica...Era vorba despre o apa pe care s-a incercat si s-a reusit populari din sponsorizari si instaurarea C&R...si s-a vazut urmarile pozitive imediat. Este o apa pentru care am luptat cu totii cum am putut sa o readucem la faima ei mult apusa.
Povestea este lunga se poate citi si acum tot, pe acest forum.

Cu mahnire in suflete...am fost martori la stergerea C&R-ului...si golirii incredibil de rapid de stiuci, de catre cei in legalitate.

Pe o asa apa...eu personal nu as retine nici o marlita cat de legal as fi.

Anul acesta s-a incercat sa se tina doua concursuri (dupa unul cu rasunet....in care s-a tras la sorti primele trei locuri..ca stiuca...ioc!!!!).....unul de stationar si unul la rapitori, mai exact stiuca.
Eh...stiti cu ce cantitate s-a castigat in prima mansa la stationar...14 kg...asta doar prima echipa de doi oameni...babusti, rosiaore si niste platici mici. in total undeva de 190kg in doua manse...daca nu ma inseala memoria.
Cea la stiuca..???? ...S-a anulat in lipsa de participanti...cu asa precedent ...cu nici o captura in concurs...ce se credea?

Oare numarul impresionant de albitura in lac...cam ce ne da de inteles?.. Cam cat este ponderea stiucii...de odinioara care sa decimeze acesti pestisorii?
Unde sunt platicile cat lopata si mai mari de odinioara pe care le-am vazut eu cu ochii mei?...Unde sunt linii(nu s-a prins deloc in cocncurs)...care se prindeau des?

Dupa doar aceste amanunte..ca mai sunt....Dece pare asa de greu de raspuns la intrebarea..de a retine acolo vreo marla sau nu? Fie si legal.

Pe baza ideii...daca toti plutasi baboierii cu nspe bete retin marlele...dece sa nu ma cobor si eu la nivelul lor...(eu spinningarul cu Stella si Lesath in mana) ... sa iau si eu ce imi da dreptul legea si sa vin sa spun pe forum ca nu imi pasa de Sacalaia DELOC!!!...si ce ramane in urma mea..ma lasa rece.

Mai incape vreun dubiu..ce fel de om este un asa specimen?

Nu exista nici o scuza pentru ei...Mai ales ca stiau povestea lacului.

Repet...nu am zis sa nu retina in limitele legii...doar ca,NU ACOLO!!!...Distrugem sudoarea, munca, banii unora...ca ne permite legea!!!!!

Eu daca pot sa ma duc 170 de km in alt judet sa platesc taxa si sa prind stiuci in sistemul C&R sa vin doar cu poze si atat ...si nu imi permit Sella...atunci nu cred ca pe ei le fac doo marle...sa fim seriosi.

Am fii mult mai bucuros...daca am avea stiucile la noi in judet. In loc de asta ne viziteaza ei...si vin si zic pe forum ca nu nepasa ce ramane in urma noastra...E corect si moral.
Si se mai deschide si topic...Ca e greu de digerat.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Scrie răspuns