reguli pentru import de pesti ptr repopulare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

reguli pentru import de pesti ptr repopulare

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Mar 2008, 23:39

Am si eu o intrebare care ma framanta de vreo 2 luni. Daca eu concesionez o balta sau un parau, oare am voie sa aduc puiet sau icre fecundate de la pesti din alte tari? Ii cumpar pur si simplu de la un producator de acolo si vin cu ei si ii deversez in apa inchiriata sau proprietatea mea?Ori, ca peste tot in Romania, am nevoie de o puzderie de aprobari de la n ministere si agentii de mediu?
De ce intreb asta? Am vazut la Discovery ca in Rusia, in Siberia, exista specii f interesante de pesti care ar putea fi adaptate si la noi. De pilda pastravul siberian numit Lenok are cam 50-70 cm si traieste in fluviul Lena si afluenti. Cred ca ar trai f bine si pe Mures, Viseu, Raul Mare ori Prahova. Mai e si o lostrita siberiana de cca 6-12 kg, cam ca a noastra dar cu puncte mai mari, negre si f dese. Pe urma din America de N si S se pot aduce puieti de pastrav curcubeu salbatic care ajuns matur chiar se reproduce natural. Insa aici intervine aspectul birocratic: daca am nevoie de o caruta de aprobari, bani de taxe, bani de spaga, de avocat, sediu, stampila etc etc mai bine ma las pagubas! Ori si mai bine imi bag extremitatile cu care merg in ea de lege si aduc pestii aia fara sa mai anunt pe nimeni! In fond ce consecinte grave poate avea introducerea in ape inchise sau semi-inchise a unor specii straine? OK, admit ca pastravii Lenok ar face concurenta pastravilor nostri dar asta nu i-ar face sa dispara. Plis ca eu ca pescar prefer sa prind frecvent pastravi de 40-50 cm decat de 20-30. In Rusia am auzit ca exista si somoni de lac care nu au nevoie sa migreze ca sa se reproduca.
Ce parere aveti de posibilitatea unei afaceri banoase cu importul de pesti straini pentru repopularea apelor noastre?

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 08 Mar 2008, 23:09

Avem si noi destule specii interesante , exemplare nu avem destule...iar asta nu se rezolva cu specii noi, nici macar nu e mare nevoie de populari, trebuie numai sa oprim sursele de poluare si braconajul industrial, inclusiv ala cu acte luate pe spaga. :idea:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 09 Mar 2008, 18:06

Nu este nevoie de nici o aprobare.
In vestul tarii se aduce frecvent peste viu cumparat din Ungaria deoarece este mult mai ieftin si mai de calitate fata de ce produc fermele noastre piscicole.
Daca specia respectiva nu este in tara noastra trebuie aprobare de la ANPA daca vrei sa populezi o apa din domeniul public.

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 09 Mar 2008, 20:37

Daca aduci specii care exista la noi e ok
Daca aduci specii care nu exista _cred_ ca e de parnaie.

Iti trebuie niste apropbari de pe la mediu cel putin. Stiu ca erau niste baieti care vroiau sa aduca black bass. Poate stiu ei mai multe.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Mar 2008, 21:29

Sincer, eu as forta putin nota si as cauta un sponsor bogat ca sa aduc in tara icre fecundate de pastrav curcubeu, pastrav siberian si de ce nu...black bass. In fond cei de la ANPA cu am cum verifica daca s-au introdus specii noi, doar daca ma prind in plina actiune de populare, ceea ce e putin probabil....Nu uitati ca noptile cu luna pline sunt extrem de propice popularilor de vara - e racoare, placut, romantic. Si puietii sunt mai putin stresati. Pana se vor sesiza autoritatile deja pestele ala va fi raspandit si in orice caz imposibil de starpit! Sa ii vad atunci ce mai fac! :lol:

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 09 Mar 2008, 22:31

go go fario ......esti jnebun :))) eu nu ma supar daca bagi bass....... :P

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 09 Mar 2008, 22:52

cu idei de aste dar cu actiuni oficiale in zori nu in noptile cu luna s-au exterminat populatiile de lin si caracuda :evil:

Scrie răspuns