Punct de vedere - Dady

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Modificare legislatie pescuit

Mesaj de Dady » 23 Oct 2004, 21:53

Draga Dan,
La noi in statutul asociatiei, statutut care a fost votat intr-o proportie de 90% de vinatori, pentru ca asociatia este atit a pescarilor cit si a vinatorilor, este prevazut pescuitul industrial ca un drept al asociatiei, inclusiv desfasurarea de contracte in participatiune, evaluarea pestelui rezultat din pescuitul industrial. De asemenea s-ar putea ca si la voi sa fie la fel, apa este concesionata asociatiei de pesc.si vinatoare, pe 20 sau 25m. de la mal spre larg, apoi de aici in colo este concesionata pe un pret de cca. 300.000lei/ha. si pe an, deci e concesionata diverselor societati care fac pescuit industrial ,comercial, sau cum vreti sa-i mai ziceti, adica braconaj legalizat, concesionari care se fac chiar si de catre Hidrotehnica, care nu stiu prin ce miracol au ajuns administratori ba chiar si propietari ai apelor si chiar ai multor terenuri din zona invecinata acestora. De ce spun ca se face braconaj legalizat? Ei bine, cei ce fac pescuit industrial pe Olt, baga la vinzare tot ce se prinde, caras, crap, platica, scobar, babusca, clean, avat, stiuca si chiar somn, cind e vorba de repopulat, vor repopula cu ceea ce gasesc mai ieftin si la vinzare la Nucet, adica: caras, fitofag, crap si nimic mai mult, ceea ce inseamna modificarea biodiversitatii acvatice in mod voit si controlat a faunei acvatice a bazinelor apelo romane. Totusi sa vedem ca dupa "90 incoace apele s-au mai curatat si au inceput sa reapara speciile care erau la un momentdat disparute, asta nu ca cineva ar fi avut vreo data grije sa se intimple asa ceva, ci datorita faptului ca s-au inchis o multime de agenti de productie comunista care produceau mai multa poluare de cit produse competitive. La noi platica, babusca, scobarul, mreana, avatul, stiuca, salaul, somnul, erau specii care disparusera cu desavirsire, abea aparute, s-a trecut imediat la nimicirea lor prin aceste metode. Nu stiu daca voi traii sa pot sa-i vad in boxa acuzatilor pe acesti nemernici care se gindesc numai la bani si restul ...Dumnezeu cu mila. Sa nu uitam ca acesti indivizi au semnat cu mina lor aceste orori. Deci ii vom putea gasii, nu-i bai. De aceia eu am niste principii care s-ar putea sa devina functionale, asta numai cu conditia ca sa se vrea. Si anume:
Daca vrei sa se faca un lucru pune un singur for sa se ocupe de aceasta, copilul cu multe moase....Cu alte cuvinte, s-au facut atitea foruri care raspund de toate si nu raspund de nimic, ministerul Agriculturii, care are in subordine comisii, departamente, agentii, si...COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A FONDULUI PISCICOL...care la rindul ei se ocupa cu mare sirg de PESCUITUL INDUSTRIAL...asta era tot ce ne mai lipsea. Hai sa vedem de unde sint finantate, ce cheltuieli mai apar si de unde sint suportate. Poate ca intradevar infintarea acestor forme noi lipsite de continut rezolva niste probleme in sensul de a crea niste posturi la nivel inalt foarte bine retribuite care sa fie ocupate de indivizi lipsiti de orice cunostinte dar fideli puterii. Daca treburile stau asa, cred ca nimeni normal, nu s-ar opune sa simplificam si sa facem lucrurile sa mearga de la sine. Cred ca ar fi mult mai ieftin si eficace sa se utilizeze structurile deja create, si anume DIRECTIILE APELOR ROMANE.
-Asta presupune in primul rind separarea pescuitului sportiv de vinatoare, lucru care se pare sa fie in asentimentul tuturor pescarilor sportivi.
-Aparitia unei legi a pescuitului sportiv, ne amestecata cu cea a pescuitului industrial.
-Interzicerea practicarii pescuitului industrial pe toate apele interne de domeniu public. Acesta sa se poata desfasura numai pe ape ale domeniului privat care sint amenajate in acest scop.
-Organizarea dupa cum am spus, dupa sistemulsi chiar sub egida apelor Romane, dupa cum se si incepuse cu mai multi ani in urma. Ce avantaje ar aduce sistemul? este clar ca organizarea este deja facuta pe bazine, adica sistemul are in interior 11 bazine, si anume: Somes-Tisa, Crisuri, Mures, Banat, Jiu, Olt, Arges-Vedea, Buzau-Ialomita, Dobrogea-Litoral, Prut, Siret. Fiind de gata nu mai necesita alte cheltuieli suplimentare. Este adevarat ca in interiorul fiecarui bazin intra mai multe judete, acest lucru este de fapt un avantaj si o sa vedem si de ce. Tot adevarat este si faptul ca intr-un bazin poate sa intre partial un judet si acelasi judet sa apartina tot partial si altui bazin, aceasta deoarece reteaua hidrografica nu tine cont de impartirea administrariv teritoriala. Acest lucru are solutionare care nu merita sa pierdem vremea acum cu ea. Consider ca s-ar obtine o mai buna organizare pe acest sistem. Exemplu, bazinul Olt, cuprinde toate judetele care sint udate de aceasta apa, inclusiv si afluentii, asta ar insemna ca directia apelor Olt sa aiba un singur sef de asociatie peste toate cele 6 jud., deci 5 salarii de sefi in economie si ceea ce mai inseanma pe linga ele, sistemul judetean sa fie condus de sefi de brigada care sa aiba in subordine brigada de paznicii care in mod cert vor fi mai multi si mai bine dotati avind in vedere numai economiile la nivel financiar realizate din salariile sefilor, contabililor, secretarelor, subsefilor pt. pescuit si pt. vinatoare, presedintilor, etc. si care daca socotim ca la ora actuala sint platiti din banii contribuabililor si nu cu salarii derizorii, de ex. un secretar are la noi cca. 16-18.000.000 lei, asta din informatii laturalnice pt ca la ei nu functioneaza transparezta in activitate. Banii din cotizatii se vor gospodarii la nivelul bazinului, ceea ce inseamna o populare pe baza stiintifica, deoarece este un tot unitar, si asa trebuie gindita oganizarea operatiunilor de populare la nivel de bazin. Protejarea inpotriva braconajului pe tot bazinul - se pot masa toate brigazile intr-un singur loc si se pot lua masuri ferme si imediae in sensul combaterii fenomenului. Se pot lua masuri de asemenea de mult mai mare amploare si cu eficacitate sporita impotriva poluarii. -Organizarea de crescatorii proprii care sa satisfaca popularea cu specii autohtone a intregului bazin si chiar a bazinelor invecinate, activitate ce ar putea sa devina profitabila, nu cum se procedeaza cu Nucetul, care cred ca ar trebuii sa vinda puiet de peste numai crescatoriilor cu scop de comert, pt. ca popularea apelor cu puiet provenit din Nucet duce la disparitia speciilor autohtone, deoarece acestia in afara de caras, fitofagi, si crap, nu au altceva.
-Activitatea de competitii s-ar desfasura pe bazine.
-Pescarii ar avea o cota unica de platit pe intreg bazinul hidrografic, iar pescuitul sportiv, va putea fi exercitat cu acelasi document pe intreg bazinul, ne mai fiind necesara plata suplimentara.
-Nu mai punem ca la o intindere pe mai multe judete se pot gasii mai usor sponsori in vederea finantarii operatiunilor competitionale.
Noua modificare a modificarii a mod...legii192/2001,este o timpenie, daca o citesti cu atentie vei gasii inacvertente, si idiotenii, si lucruri facute cu mare intentie, cum ar fi partea in care se acorda pedepse prin amenzi prevede amendarea celor ce pe linga altele utilizeaza scule interzise, in schimb unde se vorbeste de penal cei ce utilizeaza scule interzise nu mai sint bagati in seamna. Si multe altele... Ce-i drept e drept, legea asta nu are nimic comun cu pescuitul sportiv.
-Trebuie sa se lupte in sensul interzicerii pescuitul industrial in apele domeniului public.
-Trebuie sa se introduca formulari care sa scoata in evidenta respectul fata de cetatean nu numai fata de platitor, lucru care este aberant la ora actuala.
- Trebuie sa se caute formule transparente la care sa aiba acces ori care membru al asociatiei.
- Nu mai spun ca pe vremea comunistilor aceste bunuri erau mai bine gestionate, sa nu uitam ca pe acele vremuri, minimum 3 pescari aveau pret redus la transportul pe CFR. Concluzie-se pot gasii diverse cai de facilitare a acestui sport.
Infine trebuie multe, ceea ce spun eu aici nu este asezat intr-un mod foarte organizat, este doar o propunere care poate sa aiba modificari, adaugiri, completari etc...dupa cum doreste cetateanul in sensul ca sa -si dea seama ca legea trebuie sa fie facuta de el in favoarea lui, sa se caute sa se mearga pe linia bunului simt, sa nu mai existe posibilitatea sa apara neaveniti, ca presedinti sau mai alte functii onorifice...
Astept critici, inseamna ca devine interesant...sa dea DOMNUL.
Dady.

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 24 Oct 2004, 16:05

scuze, nu cumva dta construiesti voblerele alea super pt clean?

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 25 Oct 2004, 07:38

Bubu, exact, dar nu numai pt. clean.Problema este de alta natura.
Dady.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 25 Oct 2004, 07:43

Dady, deschide un topic nou despre voblerele tale sa discutam acolo cate ceva. Am si eu cateva intrebari.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 25 Oct 2004, 08:17

Daca vreti sa vedeti www.dadylures.home.ro, Aici puteti sa-mi spuneti ce aveti de spus dar la dadylures@home .ro, puteti sa-mi comunicati ceea ce aveti personal.
DACA CITESTI ---JANE SCURTULE --TE ASTEPT SA MA CONTACTEZI.
sCUZA-MA PUPU.Am gresit nu Bubu.
Dady.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 08:59

Vad ca la Valcea se cristalizeaza tot mai bine niste idei sanatoase.
Am inteles ca si la o emisiune TV de profil (parca Infopescar) a fost ceva legat tot de asta. N-am vazut.
Problema e cum putem pune in aplicare ideile care sunt? Cum putem sensibiliza politicul sa ne acorde atentie si sa faca legile asa cum trebuie?
Cred ca infiintarea Federatiei de Pescuit Sportiv ar fi un pas inainte.

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 25 Oct 2004, 09:45

Draga Mihai, ma bucur ca esti deosebit de activ in materie de pescuit si cred ca nu numai. Iti multumesc in numele tuturor pescarilor sportivi si de bine din tara asta. Vreau o contributie mult mai palpabila de la tine, vreau sa vad scris ceea ce tu si prietenii tai gindesc, organizatoric eu fac o propunere dar care nu t6rebuie sa ramina asa. Vreau ca in 2-3 luni sa terminam cu faza de propuneri si sa trecem la concret, adica sa stringem cele 200000 de semnaturi in sensul ca aceasta propunere sa devina act juridic, deci sa aiba trecere in sistemul de discutie si aprobare al legislstivului romanesc.In acest sens trebuie sa gasim un jurist care sa aiba un suflet tot ca al nostru si care sa inteleaga ceea ce vrem
Astept raspuns.
Dady.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 25 Oct 2004, 09:52

pe 30-31 la Peris se strang pescari ....se pare ca de crap..in special ...dar nu numai ...pentru a discuta infiintarea unei Federatii de pescuit...oamenii sunt informati din punct de vedere juridic si din cate am inteles nu estevorba ca Federeatia sa fie numai pentru un anumit timp de pecuit .se doreste a fi ceva serios si care sa fie benefic tuturor ...cred ca ar fi foarte indicat ca dintre dumneavoastra cei cu multe experienta si vechime pe aici sa incercati sa luati legatura cu ei...prezenta dumneavoastra consider ca ar constitui un aport important in vederea finalizarii unui proiect interesant si folositot tuturor
stiu ca detinatorii acestui site pot foarte usor sa ia contact cu ceilalti si astfel sa fie ceva de amploare si constructiv

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Oct 2004, 09:58

la peris se disuta despre organizarea unei federatii de pescuit sportiv
tb. sa existe cel putin 10 cluburi sau asociatii
ce putem noi face, in primavara, este sa infiintam un club ( asociatie )rapitori.ro, sa sustinem infiintarea acestei federati si sa ajutam la strangerea semnaturilor pentru initiativele legislative

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 25 Oct 2004, 10:07

...exact ...am crezut ca si prezenta dumneavoastrar fi un lucru excelent...impreuna cred ca se pot face mai usor toate, iar una din asociatii poate fi a "rapitorilor " de exemplu.....in bucuresti poate fi una ...in timisoara unde am vazut ca sunt impatimiti adevarati alta si uite asa se poate ajunge , cred eu mai usor la ceva bun...
cu aceasta idee am postat considerand ca daca si dumneavoastra ati fi prezenti ar fi un pas inainte

cu stima

Scrie răspuns