Pt Iliuta...

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Pt Iliuta...

Mesaj de legio1083 » 23 Apr 2004, 12:14

Salutare!
Am vazut ca sunteti bolnav de "avatita"... si eu sunt.
O problema am si eu: Sunt multe situatii in pescuitul avatului cand trebuie sa apelezi la prezentari ce ar putea tine mai degraba de domeniul acrobatiei dacat de pescuit. Acele lansari " pe sub salcie" , strecutand naluca(in astfel de situatii de obicei rotativa) cu ajutorul curentului, prin "deriva controlata" . Cred ca nu odata ati asistat la atacuri exact sub coroana unei salcii ce s-a trezit in mijlocul anaforului, locuri extraordinare pt avat. Treaba e ca fiind imposibil un lanseu direct, e necesar un control precis al nalucii, care oprita prea devreme din "deriva" descrie un arc de cerc prea ingust, care nu atinge zona radacinilor scufundate(locul in care "bat" avatii, dar se ascund si exemplare frumoase de salau!), pe cand o stopare tardiva duce la pierderea nalucii , agatata in reteaua lemnoasa. Problema e ca pt astfel de situatii e nevoie de un fir cu o vizibilitate sporita. Acest aspect poate fi si un dezavantaj, stiut fiind faptul ca avatul e un peste cu o vedere excelenta? Mai concret , in ce masura afecteaza firul fluo(sau alt patern cromatic cu o vizibilitate sporita) rezultatul unei partide la avat?...
Numai bine!!!
Costi 8)
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

fluo

Mesaj de eugen » 23 Apr 2004, 19:16

costi,

firul fluo nu mai e la fel de vizibil cand intra sub apa, dar asta nu inseamna ca nu se vede deloc. depinde de diametrul folosit, transparenta apei in ziua aia si gradul de activitate al pestilor. uneori poti da cu 0.20 si ai atacuri. alteori nu se intampla nimic decat daca pui un 0.14. deci trebuie sa te adaptezi in functie de situatie.

ai doua optiuni ca sa rezolvi problema asta: ori iti iei mai multe role de fluo de diametre diferite, ori folosesti aceeasi linie principala la care legi un leader, pe care il schimbi in functie de situatie. iti recomand calduros a doua varianta.

cel mai bun material pentru leader este fluorocarbonul, are acelasi indice de refractie cu apa si poti folosi si diametre mari, chestie utila cand e agatatura. din pacate, nu-l gasesti decat afara. daca nu poti comanda, ia-ti monofilament de diferite diametre, din ala care se vinde la metru. sau, mai bine, la role de 20m, din ala pentru forface de musca. oricum ar fi iesi mai ieftin, te asigur.

avantajul firului fluo este ca-l vezi mai bine pe apa, dar cam atat. ca rezistenta la nod e mai slab ca monofilamentul, ca vizibilitate sub apa comparabil cu firul mono. anul trecut am schimbat pe putin 8 role de fluo si imi pare rau ca m-am complicat aiurea.

acum dau doar cu textil, cu leader din fluorocarbon sau mono, de lungimi si diametre variabile, in functie de situatie. e mult mai bine asa, vad la fel de bine firul pe apa, elasticitate e aproape zero, rezistenta mult mai mare, lanseurile mai lungi. in plus, folosesc aceiasi 200m de pe tambur la toate aplicatiile, fara sa rup nimic, doar schimb leaderul. e un pic principiul care se aplica la muscari, daca vrei. asta e cea mai buna solutie, dupa parerea mea.

Salutare!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Apr 2004, 09:28

pana iti raspunde iliuta, parerea mea este ca firul fluo nu te ajuta la aruncari mai precise sau la un control mai bun al nalucii, cu exceptia pescuitului cu jig-uri
in al doi-lea rand, am observat ca avtul are o vedere f. buna si nu cred ca este recomandat de loc sa pescuiesti cu fluo

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

OK !

Mesaj de legio1083 » 26 Apr 2004, 11:40

Deci sa-nteleg ca cea mai buna solutie in cazul in care vreau sa dau cu fluo ar fi sa pun o "struna" de mono0.20-0.30 transparent, presupun ca lung de max 70cm... si asa ar trebui sa nu mai sperie jigodiile... Mai e ceva. Am auzit ca stiuca n-are nici o treaba co fluo sau rosu (Sufix Sinergy) si ca e chiar incitata de aspectul ciudat... Astea-s doar povesti sau ati patit asa ceva pe malul apei?...
MAi e si POWER PRO-ul , un fir de care m-am indragostit numai din cataloage , si din spusele prietenilor. DE unde se poate lua asa ceva?
Bafta "tutulor"!
Costi 8)
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 26 Apr 2004, 13:24

Monofilament bun a aparut si pe piata noastra,Sufix.Ata pe care ai dori sa o ai tu se poate comanda sau cauta prin tirgul pescarilor.

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 26 Apr 2004, 13:27

am testat acest lucru acum 2 ani pescuind impreuna cu 2 prieteni pe dunare, unul dintre ei pescuia cu fir verde fluo si in timp ce noi aveam atacuri repetate la el nu se intampla nimic, toti foloseam acelasi model de rotativa.

avatul vede foarte foarte bine, parerea mea este ca trebuie sa fii atent pana la cele mai mici detalii, firul (daca vrei neaparat sa folosesti fluo foloseste clear blue, eu am prins cu el), agrafe foarte mici sau deloc.

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Sufix Sinergy

Mesaj de legio1083 » 26 Apr 2004, 16:33

Dar Sinergy , ala rosu de la Sufix ar putea inlocui verdele fluo cu succes? Aceeasi problema o ridic si in cazul stiucii...
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 26 Apr 2004, 18:49

synergy e perfect ca vizibilitate, cred ca se vede si din satelit, marele avantaj este ca se vede si pe seara, pe intunecate cand alte fluo palesc. Eu nu l-as folosi nici la stiuca nici la avat sau alti pesti care se bazeaza pe vedere (pastrav, clean etc).

e f bun pt salau la twister, pentru crap la pescuit de noapte

caaron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 15 Mai 2004, 15:58

Mesaj de caaron » 20 Mai 2004, 19:21

eu mi-am luat power pro de la capt hook.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Iun 2004, 11:20

cat te-a costat ?
nu a fost cam scump totusi ?

Scrie răspuns