Propunere ordin prohibitie 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8220
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de dan bobei » 18 Dec 2015, 23:15

PS: daca cineva crede ca Germania (de ex) a ajuns unde este din cauza educatiei, se inseala. Cuantumul amenzilor si fermitatea cu care se aplica legea sunt de vina...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de MuskMd » 18 Dec 2015, 23:52

domnilor, nu educatia si civilizatia fac societatea cum ne place sa o vedem in reviste, ci dresajul, si nu un dresaj cu bonus ci cu ..malus :D . Cand o sa ne asumam asta , s-ar putea sa avem si restul :twisted:

Pacat ca ai nostri conationali sunt amendati ca taie porcul pe alte meleaguri .... :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Dec 2015, 08:15

dan bobei scrie:Am mai spus-o si anul trecut si o repet, poate totusi citeste si cineva de la ANPA pe aici, desi nu cred: anul trecut a fost prima data cand am auzit de folosirea curentului intr-un loc unde nu se auzise de curent pana atunci. Si asta s-a intamplat in prohibitie (e vorba de un loc din jud Sibiu, unde se fac cat de cat controale, fata de alte locuri). Dupa prohibitie, in locul in care pescuiesc cel mai mult am gasit o rata care clocea niste oua, pescuiam la 1 metru de ea, ne desparteau niste smocuri de iarba, saraca de ea credea ca nu am vazut-o. Deci pescarii au putut sta acasa, in schimb braconajul a ajuns strigator la cer. Evident ca trebuie marsat pe respectarea legii, proiectul asta tocmai problema asta o are. Am mai spus-o: de ce nu se interzice sofatul, pentru ca teoretic te poti sui baut la volan?

Am zis asta inca din primul an cand s-a dat ''minunata'' dubla prohibitie a stiucii..
ANPA stie despre situatie..sa nu ne facem iluzii cum ca nu stie ca daca ar sti ar lua masuri..
Cei care au propus aceasta masura absolut distructiva au fost inspectorii ANPA.
La mine in zona subspecimenul se numeste micoroiu si seful lui care ii tine spatele se numeste petcu, doi lupi(..nu lupi,ca lupul are ceva nobil..sacal e mai potrivit), deci doi sacali pusi sa pazeasca oile..
Subspecimenul asta mi-a spus in fata ca abia asteapta sa intre legea asta cu dubla prohibitie pentru ca sa poata confisca si el ''niste lansete americane de salau''..mno, acuma legea o intrat ,posesorii de ''americane de salau '' nu prea umbla pe unde bantuie microbu'asta anaerob,in schimb avem cea mai minuntata ,cea mai completa ''pista'' de greblat din tota tara ,unica cred..un platou artificial lung de vreo 2-3 km,acces prin mai multe puncte si vizibiltate foarte buna la distanta si pe un mal si pe altul..si cum toata lumea are un telefon..e greu sa se apropie vreo masina(la mai multe nici nu putem visa)cu insemne oficiale..Apa e de vis..albia dragata ,adincimi intre 3si8metri, nu prea sunt agaturi si e plin de fitofag..candva erau si somni si salai si crapi..acuma cand intra unul in zona nu prea apuca sa isi ocupe nisa in ecosistem.Cand am trecut anul asta pe acolo cu sonarul am crezut ca sa defectat, atitia fitofagi erau intre ape..de unde stiu ca erau fitofagi??Pai o aparut o echipa de ''cosasi'' si in 5 minute unul o pus pe mal un fitofag de vreo 5-6kile..
Interesul subspecimenului ce are denumirea de ''inspector'' este ca astfel de ''agricultori'' sa nu fie deranjati din ''munca campului'',care e o munca grea trebuie sa recunoastem...iar roadele ,se impart intre membrii echipei..Schimbul 1 ''coseste'' ziua ,iar schimbul doi face electroliza hidrogenului,noaptea..pesemne ''studii stiintifice secrete'' efectuate cu binecuvantarea tacita a agentiei pentru ''pescuit'' si electrocultura..
Asa ca nu va face-ti griji..mai bine nu o sa fie..mai rau...toate sansele..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8220
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de dan bobei » 29 Dec 2015, 08:58

semlecangheorghe scrie: Interesul subspecimenului ce are denumirea de ''inspector'' este ca astfel de ''agricultori'' sa nu fie deranjati din ''munca campului'',care e o munca grea trebuie sa recunoastem...iar roadele ,se impart intre membrii echipei..Schimbul 1 ''coseste'' ziua ,iar schimbul doi face electroliza hidrogenului,noaptea..pesemne ''studii stiintifice secrete'' efectuate cu binecuvantarea tacita a agentiei pentru ''pescuit'' si electrocultura..
Asa ca nu va face-ti griji..mai bine nu o sa fie..mai rau...toate sansele..
Trist. As fi preferat sa fie vorba de incompetenta decat de asa ceva...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Dec 2015, 18:38

Ohooo, stai ca aste nimic..la noi in Arad ,au propus o zona situata intre doua poduri pentru a fi trecuta pe lista ''zonelor de protectie''..
Nu comentez oportunitatea sau utilitatea acestei propuneri..
Cert este ca ,dupa lege, o zona de protectie trebuie sa fie trecuta in M.O.,prin ordin de ministru si semnalizata in teritoriu prin mijloace vizibile in teren.
Nici vorba de asa ceva,in schimb inspectorul micoroi (crezandu-se pesemne vreun lord feudal potent si discretionar)o inceput sa imparta amenzi ,nu se stie in virtutea carui articol..
Efectul???Pai...ANPA sa ales cu o gramada de contestatii si anulari in instanta a sanctiunilor impuse..cheltuielile de judecata, platite de unde??a..pai din banii statului,nu?

Apoi, efectul a fost ca pescarii de buna credinta nu prea au mai calcat pe acolo...ce bine,nu??

Insa greblistii ...calcau zilnic..naiba stie ca pe astia nu ii speriau amenzile..oare de ce??Io am auzit ca inspectoru' nostru avea un fel de orbu'gainilor selectiv..vedea doar pe cine vroia el..

Acu' ma intreb asa retoric...oare seful lui direct cand o vazut ca asta are o gramada de sanctiuni contestate si anulate, ba si un proces pe cap in care era acuzat ca a batut un pescar, nu si-a pus intrebarea daca individul e potrivit ori nu ,in locul in care este??

De fapt ei sunt mana in mana .Stiu asta pentru ca l-am sunat personal pe seful minunatului nostru inspector si i-am spus despre situatia braconajului din zona mea precum si despre masura abuziva si ''dupa ureche'' a asa zisei ''zone de protectie''..Dupa ce mi-a promis ca ''va fac cercetari''..a inchis telefonul si dupa cca 20 de secunde m-a sunat inapoi din greseala,crezand ca il suna pe inspectorul micoroi..nu am apucat decat sa spun ''alo'' si individul sa revarsat la propriu, explicandu-i de-a fir a par toata povestea celui pe care-l credea inspectorul micoroiu..pur si simplu ia spus direct ca ''vezi ca ma sunat unu' ,era documentat, a zis de braconajul de la tine din zona..etc''..Nu iti spun ce penibil ia fost cand a realizat ce gafa a facut si -am multumit pentru''sinceritate'' .

Deci...astia fac legile..puah...ar merita spanzurati de outze ,cu capul in jos..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.


APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de APSHD » 30 Dec 2015, 17:24

La noi in judetul Hunedoara cind Micoroi a fost inspector piscicol a bagat spaima in braconieri .
Nu avea mama , nu avea tata , amenda pe toata lumea indiferent cine era daca incalca legea .Cu el am facut controale atit simbata cit si duminica inclusiv noaptea , pe cind cu noul inspector piscicol acesta simbata si duminica nu face controale si nici noaptea spunind ca el nu este platit in acea perioada , in rest 1-2 controale pa saptamina de la 10 pina la ora 3 maxim. Astfel a revenit haosul pe apele din judetul Hunedoara . Din pacate Asociatiile nu au nici un drept in acest caz . Noi putem numai constata un caz de braconaj si sa anuntam organele abilitate de lege , dar pina intervi ele :!: :wallbash: :headbash: :lol1: :respekt:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 31 Dec 2015, 18:15

Da o bagat spaima in braconierii care nu au cotizat..
Ce pot sa iti spun este ca acum vreo 2 ani ,mai era vreo saptamana buna pina la terminarea prohibitiei cand m-am intalnit intimplator cu el pe mal ,in oras, si singura lui grija o fost sa vina la mina si sa-mi zica printre dinti..''deabia astept sa te prind la pescuit ca te f.. de nu te vezi''..
Zic ''singura lui grija'' pentru ca la vreo 100 de metri in spatele lui era unu' cu doua fixe in apa si in juvelnicul de la picoarele lui se zbateau o gramada de carasi,platici etc..
Al dracului pe ala nu l-a vazut ,o venit atza la mine, ca eram cu joarda de spining la mine si pe atunci nu era dubla prohibitie la stiuca..dar eu nu pescuiam eram pur si simplu in trecere pe acolo..
Ca si-a facut renume in a da amenzi e clar,doar ca o gramada au fost contestate si platite cheltuieli de judecata de bine ce au fost facute..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Ian 2016, 19:32

APSHD scrie:La noi in judetul Hunedoara cind Micoroi a fost inspector piscicol a bagat spaima in braconieri .
Nu avea mama , nu avea tata , amenda pe toata lumea indiferent cine era daca incalca legea .Cu el am facut controale atit simbata cit si duminica inclusiv noaptea , pe cind cu noul inspector piscicol acesta simbata si duminica nu face controale si nici noaptea spunind ca el nu este platit in acea perioada , in rest 1-2 controale pa saptamina de la 10 pina la ora 3 maxim. Astfel a revenit haosul pe apele din judetul Hunedoara . Din pacate Asociatiile nu au nici un drept in acest caz . Noi putem numai constata un caz de braconaj si sa anuntam organele abilitate de lege , dar pina intervi ele :!: :wallbash: :headbash: :lol1: :respekt:

Ooo saracu' , la noi or gasit pescarii o setca plina cu sturioni si le-o zis sa nu il deranjeze ca e in concediu.. :lol1:
Gheorghe Semlecan Tare, asta ar trebui trimisa la ANPA ..
Îmi place · Răspunde · 1 · 21 de ore · Editat
Sebastian Groza
Sebastian Groza Fara vreun efect, l-am sunat pe nicoroi si mi-a spus sa nu il deranjez ca e in concediu, apoi mi-a inchis
Sursa..

https://www.facebook.com/groups/pescuit ... ment_reply
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de lucky_51 » 01 Feb 2016, 08:26

Noutati privind ordinul de prohibitie? :?:

Scrie răspuns