Propunere ordin prohibitie 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de adrian99 » 30 Noi 2015, 22:32

alex,degeaba urlam pe n-forumuri...
noi vrem sa schimbam,sa facem lucruri bune pentru apele in care pescuim
dar suntem putini,nu prea avem sorti de izbanda
nu avem pe nimeni "acolo sus"care sa ne sustina cauza...
ai vazut vreo televiziune in ultimii ani care sa discute(constant)despre situatia dezastroasa a apelor din Romania?
ici colo cate un reportaj....

pe langa asta sunt multe magazaine care in dorinta de a face cat mai multi bani vand scule interzise(plase,setci,parasute)
ce sa-i mai ceri "organului"de control cand pescarul asa zis sportiv pescuieste cu unelete interzise motivand ca au fost cumparate din magazinele de specialitate... :shock:

raul a fost facut si se accentueaza...

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de jackspinner » 01 Dec 2015, 15:39

adrian99 scrie:alex,degeaba urlam pe n-forumuri...
noi vrem sa schimbam,sa facem lucruri bune pentru apele in care pescuim
dar suntem putini,nu prea avem sorti de izbanda
nu avem pe nimeni "acolo sus"care sa ne sustina cauza...
ai vazut vreo televiziune in ultimii ani care sa discute(constant)despre situatia dezastroasa a apelor din Romania?
ici colo cate un reportaj....

pe langa asta sunt multe magazaine care in dorinta de a face cat mai multi bani vand scule interzise(plase,setci,parasute)
ce sa-i mai ceri "organului"de control cand pescarul asa zis sportiv pescuieste cu unelete interzise motivand ca au fost cumparate din magazinele de specialitate... :shock:

raul a fost facut si se accentueaza...

Deci mai bine tăcem și nu cerem nimic...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de adrian99 » 01 Dec 2015, 21:04

daca tu asta ai inteles....e clar :wallbash:

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de jackspinner » 01 Dec 2015, 21:30

adrian99 scrie:daca tu asta ai inteles....e clar :wallbash:
Inteles neinteles , daca vrem sa scapam de electricieni si plase de mono trebuie sa nu ii lase sa stea pe apa noaptea .

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de Constantin37 » 02 Dec 2015, 00:01

O vorba romaneasca spune: "Ca'nele care latra nu musca".
Din pacate (chiar din multe pacate) multi pescari (unii chiar "recunoscuti") nu sunt in stare nici macar sa "latre" (adica sa spuna ceva clar si raspicat atunci cand au prilejul, cand trebuie si unde trebuie), multi doar "schelalaie" asemenea unor catelusi slabi, fricosi si mai ales flamanzi (unii au noroc ca sunt "sponsorizati")... Si din pacate (chiar din prea multe pacate), azi fiind 1 Decembrie, am putea recunoaste ca acest "fenomen" depaseste randurile pescarilor...
Exista un clip (pe pvtv, youtube) intitulat, daca-mi amintesc bine "Avem un braconier, ce facem cu el": niste baieti destul de bine facuti si mai ales suficient de multi, aflati la o "bibaneala" noaptea pe Dambovita (ei ii spun street fishing si mai organizeaza si un asa zis concurs... fara urs...) au agatat o plasa cu pesti prinsi in ea... se uitau la plasa si se filmau.. a aparut si proprietarul plasei care i-a facut din vorbe (ca sa nu spun ca s-a 3.14sat pe ei) si-a luat plasa si a plecat... fraierii au ramas sa se filmeze... :shock:

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de Constantin37 » 02 Dec 2015, 02:31

In clipul despre care am scris mai sus, "actiunea" se petrece in buricul Capitalei (deci ce sa mai vorbim de braconieri pe alte ape... pe coclauri), adica intr-un loc unde sunt politisti de toate felurile peste tot si semnalul la mobil e full... fraierii din clip nu doar ca nu au incercat sa-l imobilizeze pe braconier, dar nici macar nu au sunat la 112... in clip apare unul care incerca sa dea foc la plasa dar nu reusea (probabil ii curgea scuipat din gura si se stingea bricheta)... daca braconierul tragea o _asina li se ofileau fraierilor si betele si tatuajele... "Spinningarii" din clip sunt atat de prosti incat dupa _uia care s-au luat-o de la braconier au mai si pus clipul pe net... Corect ar fi sa se numeasca clipul "Avem un braconier care s-a 3.14sat pe niste retarzi!"
Cred ca ar trebui ca dreptul de a practica pescuitul (sportiv) sa poata fi dobandit doar in urma unui examen complex...

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de dsg » 02 Dec 2015, 08:42

Constantin eu cred ca greșești cu gândirea ta critică și cu atitudinea asta a ta de haiduc. Poate braconierul avea un cuțit la el și ii făcea unuia niște buzunare... Era mai bine asa nu? Cică trebuiau să-l imobilizeze... De ce nu sari tu sa imobilizezei pe toți aia care ști ca fura sau fac vreo nedreptate în loc să-ți bați joc de alții.
Nu cred ca e de datoria noastră sa facem treaba poliției.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de dan bobei » 18 Dec 2015, 22:05

Aceeasi Marie, aceeasi palarie. Proasta conducere mai este la ANPA, de cei care au propus ordinul asta nu mai zic nimic...
Ne meritam soarta.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de SF » 18 Dec 2015, 22:29

Un desen al societatii care o traim :oops: Asta este , aici am ajuns !
Cartile au fost inlocuite cu facebook , demnitatea , moralitatea , adevarul zace undeva in colt , nu-i ceva de luat pe tine cand iesi seara pe bulevard !Traiasca the selfies si tehnologia !

Pe de alta parte , in ultimii cativa ani o devenit clar ca pescuitu sportiv face mai mari pagube decat ala comercial , si io m-am discutat cu niste baieti pe aici care ziceau ca nu o sa secatuiesti un rau cu undita , insa uite ca se pare ca se poate !
Probabil nu-i clar in Romania , insa o sa vina incet incet si mintea romanului , la urma !

La fel ii clar ca nu legislatia ii de vina , si asta in orice domeniu , in orice tara din Europa (si nu numai ) , ci nerespectarea legii , mai bine zis coruptia !
Ii cel putin hilar sa vezi cum se propun legi , atata vreme cat alea dinainte nu is respectate ! Si aici ii punctu , exact , ala care face lumea sa voteze pe unu sau pe altu , propuneri de legi care oricum nu vor fi respectate !
Nu ar fi mai simplu ca lumea sa presioneze pentru respectarea legii ! De unde , ii mai important ce o sa zica , nu ce o sa faca !
Asa nu o sa se schimbe nimic !

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de dan bobei » 18 Dec 2015, 23:10

Am mai spus-o si anul trecut si o repet, poate totusi citeste si cineva de la ANPA pe aici, desi nu cred: anul trecut a fost prima data cand am auzit de folosirea curentului intr-un loc unde nu se auzise de curent pana atunci. Si asta s-a intamplat in prohibitie (e vorba de un loc din jud Sibiu, unde se fac cat de cat controale, fata de alte locuri). Dupa prohibitie, in locul in care pescuiesc cel mai mult am gasit o rata care clocea niste oua, pescuiam la 1 metru de ea, ne desparteau niste smocuri de iarba, saraca de ea credea ca nu am vazut-o. Deci pescarii au putut sta acasa, in schimb braconajul a ajuns strigator la cer. Evident ca trebuie marsat pe respectarea legii, proiectul asta tocmai problema asta o are. Am mai spus-o: de ce nu se interzice sofatul, pentru ca teoretic te poti sui baut la volan?

Scrie răspuns