Propunere ordin prohibitie 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de andriipopa75 » 24 Noi 2015, 00:16

ar trebui sa interzica de proba pescuitul comercial pe apele interioare,care e in afara legii in 99% din situatii

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Noi 2015, 08:07

e) sturionii, tot timpul anului, cu excepţia pescuitului în scop ştiinţific şi a pescuitului reproducătorilor de sturioni în stare vie pentru programele de populare a Dunării şi dezvoltare a acvaculturii de sturioni;
Asta-i cu dedicatie pt. Raduta.In timp ce aria zonelor de protectie s-a marit .Consecinta:pescarii locali nu mai pot pescui sturionul decat in arii extrem de limitate .Raduta poate.

Cand legile se fac cu dedicatie ...e clar..

''Comercialii'' nu au nevoie de ''recreativi'' in jurul lor atunci cand pestele e cu burta rotunda.Kila de icre e scumpa si se vinde bine..
Mai crede cineva ca putem avea un cuvant de spus cand exista asemenea interese??
Totul nu este decat o mascarada gretoasa cu o aparenta pojghita de legalitate,ecologie,bla,bla,bla..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de chiscaru' » 24 Noi 2015, 11:16

Constantin37 scrie:"Asociatiile" ar putea si ar trebui sa transmita propuneri pentru modifcari (ARGUMENTAT)!
Da, da, da !... dar nu inainte de a consulta forumurile de specialitate si pescarii independenti ! :lol:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de boistean » 26 Noi 2015, 10:14

Pana si la moldoveni se poate, numai la noi nu:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 716&type=3

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de Constantin37 » 29 Noi 2015, 19:25

@chiscaru': ... altfel cum? "asociatii" inseamna nu doar niste entitati juridice reprezentate de "presedinti"si altii asemenea lor care pare ca ar fi transformat unele in "s.r.l."/"s.a."-uri, ci "multimea" de pescari care se presupune ca nu sunt doar "platitori" (nu neaparat "fraieri platitori") de cotizatii si altele... :wink:
@boistean: ... tare link-ul :cooler:

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de Constantin37 » 29 Noi 2015, 19:39

A propos de "asociatii": ar fi CEVA despre (...) in acest link: http://www.rapitori.ro/forum/anpa-execu ... ml#p607476

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de chiscaru' » 29 Noi 2015, 20:32

Constantin37 scrie: "asociatii" inseamna nu doar niste entitati juridice reprezentate de "presedinti"si altii asemenea lor care pare ca ar fi transformat unele in "s.r.l."/"s.a."-uri, ci "multimea" de pescari care se presupune ca nu sunt doar "platitori" de cotizatii si altele... :wink:
Constantine,
Nu ti-am inteles postarea...
adica n-am inteles daca faci misto sau pur si simplu vorbesti "inocent si nevinovat"... in necunostinta de cauza !
Tu faci parte din "multimea" aia de pescari platitori (adica membri) in vreo asociatie ? Ca daca nu faci, n-ai de unde sa stii ce-s asociatiile de azi, doar presupui ca sunt ce ai vrea tu sa fie !
Din linkul pe care l-ai indicat, si unde ai si postat, se intelege ca tu platesti "cotizatia" la ANPA, deci esti membru in asociatia ANPA ! Fain, pe bune ! :lol:
Eu daca as fi in locul lui APSHD chiar as vrea sa-mi justifici interesul tau in procesul lui cu asociatia aia... ANPA, sunt sigur ca vei spune ceva interesant ! :lol:
Apropo, cat mai e cotizatia pe la voi prin ANPA, ... tot 30 lei/an ? Cred ca sunteti multi tare, cu miile... in ANPAul asta :mrgreen:
Aaa, sa nu uit: si eu as vrea tot un raspuns rapid ! Nu e un sfat, e doar o rugaminte ! :lol:

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de Constantin37 » 30 Noi 2015, 14:38

chiscarule eu am fost respectuos si nu imi pierd vremea sa te iau nici macar la misto! Din cele ce ai scris reiese clar ca orice raspuns ti-as da ar fi degeaba: nu ai inteles pana acum, nu vei intelege nici de acum incolo... atat ai invatat, atata poti! Ca idee, o mica explicatie pe care daca nu o intelegi o poti verifica: ANPA nu e o "asociatie"! :arrow:
De unde esti tu de pamant (de flori), de la Tovarnitel? :wink:

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de jackspinner » 30 Noi 2015, 18:23

Sa se interzica pescuitul commercial noaptea , cu sanctiunea retragerii licentei pe 5 ani .

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 267
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: Propunere ordin prohibitie 2016

Mesaj de Alex-BAV » 30 Noi 2015, 18:53

jackspinner scrie:Sa se interzica pescuitul commercial noaptea , cu sanctiunea retragerii licentei pe 5 ani .
Bine punctat !

Pescuiesc la spining de aproximativ 10 ani pe Olt, portiunea Slatina-Dunare si in fiecare seara se baga (plase, siruri, curent, s.a) intr-o nesimtire fantastica indiferent de baraj sau perioada a anului !

In tot acest timp va rog sa ma credeti ca nu am vazut nici macar o data un control pt plasari.
P.S Am cel putin o partida pe sapt la Olt.

Putem schimba ceva, dar mai trebuie si aplicat cumva si aici e cel mai greu !!!!!
Do it with passion or not at all !

Scrie răspuns