Promovarea braconierilor de către mass media

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Dril
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Dec 2019, 20:27

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Dril » 09 Dec 2021, 21:32

Stimați colegi de forum, nu pot să mă abțin să povestesc aici o întâmplare petrecută acum 10 minute:
În timp ce vizionam un film, am fost apelat telefonic în legătură cu o lanseta pe care o am la vânzare pe forum. După primele fraze schimbate cu interlocutorul, mi.am dat seama că este la telefon chiar individul care face obiectul acestui topic. Modul pervers de a mă aborda (cu întrebări legate de lanseta) m.a dezamăgit crunt. Omul insistă în două direcții:
- a) vrea să se întâlnească cu mine să mă învețe ce înseamnă respectul;
- b) mă amenință că mă acționează în instanță pt folosirea abuzivă a imaginii sale.
Au fost primele cuvinte schimbate vreodata cu individul , sper să fi fost și ultimele - asta pt cei care au susținut că eu am ceva de împărțit cu elementul
Respectă LEGEA : prinde, reține și consumă pește în limitele legale! Avem legi obligatorii de respectat. Restul...e opțional...

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de albert.C » 10 Dec 2021, 18:02

Sunt curoios cati dintre utilizatorii acestui forum respecta legea,in special cantitatea de peste recoltat.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de johnnybravo » 10 Dec 2021, 20:27

Articolele din lege se bat cap in cap, unul zice ca poti retine 5kg, altul zice ca nu poti transporta peste, m-am confruntat cu o astfel de problema cand la un filtru al politiei de frontiera am fost intrebat ce am intr-o plasa...ma intorceam de la pescuit din delta unde am stat 5 zile si aveam cca 10kg de salau eviscerat si eram 3 pescari in masina :) Am primit un avertisment verbal pe tema asta si am mers mai departe. Deci conform legii, doar c/r poti practica.
Alt exemplu este pescuitul cu triple care sunt 3 carlige in conditiile in care poti folosi doar doua pe lanseta.
Alt exemplu, pescuitul scrumbiei in mare permis cu taparina cu 10 carlige iar pe Dunare doar cu doua pe lanseta.
Alt exemplu este cel legat de prohibitia la diverse specii de pesti, de exemplu pastravul de lac nici macar nu are prohibitie, indigenul depune in octombrie-noiembrie dar avem inchis pana in aprilie, somnul e protejat partial, avem dubla prohibitie la stiuca, etc.
Ca si concluzie, legea pescuitului la noi e o gluma, poate si asta e motivul pt care nu vine nimeni in control pe balta.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adiwolf » 10 Dec 2021, 20:40

90% din legile noastre sunt niste glume proaste
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de adrian99 » 10 Dec 2021, 21:51

anul acesta pescuitul urmatoareleor specii:stiuca,salau,somn,crap s-a putut practica in cadrul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii doar in varianta C&R.deci dupa cum ai afirmat c-ai fost oprit si controlat avand peste interzis retinerii eu zic sa fi multumit c-ai primit doar avertisment verbal.in draftul pentru anul viitor aceasta masura se mentine.
ca ea nu n-a dus si nici nu va duce la refacerea speciei atata timp cat cei cu autorizatie de pescuit+braconieri+localnici retin pestii enumerati mai sus stim,sigur stiu si autoritatile.desi voi credeti ca nu sunt informate ele sunt insa nu pot sa faca chiar orice atata timp cat interesele si gruparile de braconieri fac legea
cine si unde scrie ca nu poti transporta peste?daca te incadrezi in cele 5+kilograme pe zi,dovedesti c-ai stat un nr de zile in Delta,ai acte de la cherhana sau diverse magazine pentru pestele detinut nu sunt probleme
insa daca vrei sa "cari"sute de kile,eventual sturioni,da atunci vei avea probleme
ce ai punctat corect este cu prohibitia pe specii(s-a discutat aici).ce se aplica in vest nu se(va)aplica si aici.din pacate

adiwol,daca o lege nu este in favoarea ta nu inseamna ca este "stramba" :wink:

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 11 Dec 2021, 05:59

johnnybravo, chiar crezi ca cele enumerate de tine au dus la comportamentul pescarului recreativ/ sportiv din RO, care este in parte vinovat la ceea ce a ajuns DD???

Daca le analizezi putin, unele puncte enumerate de tine nu sunt deloc aiurea:
- un carlig = un carlig simplu sau o tripla! Pe lanseta ai voie 2 carlige maxim, adica 2 monturi diferite: 2carlige separat, 2 ancore separat, sau o ancora + un carlig. De exemplu aici, un vobler cu 3 ancore NU ar fi permis... (asta inteleg eu din legislatie, nu inseamna ca gresesc, si nici nu inseamna ca am fdreptate in acest punct de vedere al celor "2 carlige", dar asta nu inseamna ca un pescar are dreptul sa retina zeci de exemplare de pesti pe zi, in scopul de a le comercializa).
- pescuitul scrumbiei in mare permis cu taparina cu 10 carlige, iar pe Dunare doar cu doua pe lanseta: mi se pare foarte normal! Masina mea fuge cu 220km/h, dar in oras tra' respect 50km/h (sau 30, depinde de zone), in afara localitatii 80 (90)km/h, pe autostrada 130. Adica ma adaptez zonei unde activez! La fel si la scrumbie... vrei sa prinzi scrumbie de Marea Neagra care urca pe Dunare la depus, respecti legislatia de pe Dunare! E f simplu :)
- prohibitia dubla la stiuca s-a introdus in urma macelelor ce se faceau in DD, unde se taiau stiuculite si de 300gr doar ptr icre, si pestii se aruncau inapoi in apa. S-a incercat cativa ani pescuitul stiucii in prohibitia generala, insa nu poti nicicum cu pescarul! Ajuns pe apa rade tot :( si-au dat repede seama ca nu se respecta nici prohibitia la salau, nici la avat, nici la somn, daca au voie sa dea la stiuca, si odata prinsi, pestii au fost retinuti indiferent de specie!

Cu prohibitia totala de 60, respectiv 45 de zile pe frontiera nu sunt nici eu deacord, dar asa cum este ea, legea pescuitului ar trebui respectata. A se vedea ce a ajuns DD.

Sau ti-ar conveni legea ca si in Franta, din 1 febr pana in 15 mai inchis complet pescuitul cu naluci artificiale sau peste viu/mort? Pescuitul pe noapte interzis? Campatul si statul chiar cu masina (dormitul in masina) la malul apelor salbatice interzis complet?

Fiecare tara cu legislatia ei, si mi se pare normal sa o respecti!

"Ca si concluzie, legea pescuitului la noi e o gluma, poate si asta e motivul pt care nu vine nimeni in control pe balta."
Pe bune? Eu am fost pe Dunare controlat de catre Pol de Frontiera mult mai des decat in Germania sau in Franta!
Sau chiar crezi ca toti angajatii din politie, ANPA, AJVPS, si mai stiu eu cine, tra sa aibe 24h controlori pe fiecare 10m de mal de balta??? :) :) :)

In RO este pescarul problema, nu legislatia. Totul tine de bunul simt al pescarului, de cum a invatat el de acasa, la scoala, in societate sa se comporte, asa face si pe apa.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de johnnybravo » 11 Dec 2021, 20:24

adrian99 scrie:
10 Dec 2021, 21:51
anul acesta pescuitul urmatoareleor specii:stiuca,salau,somn,crap s-a putut practica in cadrul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii doar in varianta C&R.deci dupa cum ai afirmat c-ai fost oprit si controlat avand peste interzis retinerii eu zic sa fi multumit c-ai primit doar avertisment verbal.in draftul pentru anul viitor aceasta masura se mentine.
intamplarea asta e din 2009, alineatul cu transportatul pestelui il gasesti pe pagina anterioara. :respekt: .

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de johnnybravo » 11 Dec 2021, 22:36

Zoran Wiener scrie:
11 Dec 2021, 05:59
johnnybravo, chiar crezi ca cele enumerate de tine au dus la comportamentul pescarului recreativ/ sportiv din RO, care este in parte vinovat la ceea ce a ajuns DD???
Nu am mai fost in delta din 2009, lipsa controalelor si/sau neaplicarea legii duc la comportamentul pescarului pe care il percepi.
Daca le analizezi putin, unele puncte enumerate de tine nu sunt deloc aiurea:
Am alta parere, de cate ori citesc acele articole imi creste tensiunea, daca vrei, despicam firul in 4 cand ne-om vedea :)
"Ca si concluzie, legea pescuitului la noi e o gluma, poate si asta e motivul pt care nu vine nimeni in control pe balta."
Pe bune? Eu am fost pe Dunare controlat de catre Pol de Frontiera mult mai des decat in Germania sau in Franta!
Sau chiar crezi ca toti angajatii din politie, ANPA, AJVPS, si mai stiu eu cine, tra sa aibe 24h controlori pe fiecare 10m de mal de balta??? :) :) :)
Spune-mi te rog daca te-a controlat cineva daca respecti legea, eu la asta ma refer. Adica daca ti s-au masurat si cantarit pestii, verificat specia, etc ;)
In RO este pescarul problema, nu legislatia. Totul tine de bunul simt al pescarului, de cum a invatat el de acasa, la scoala, in societate sa se comporte, asa face si pe apa.
De acord partial, e la fel ca si cu legislatia rutiera, acolo unde este control / radar, omul circula frumos, in rest, rupe asfaltul. Cel care e prins si ars la buzunar sau lipsit de libertate, cu siguranta se va educa si a doua oara se va gandi bine daca mai face la fel sau nu. Deci, educatia se face si altfel, prin aplicarea legii, lege care ar trebuie sa fie coerenta, fara interpretari, justa in acceptiunea majoritatii oamenilor.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de Zoran Wiener » 12 Dec 2021, 05:40

johnnybravo,
eu nu stiu ce fel de controale astepti tu de la organe, ca la scoala, daca ti-ai facut tema??? Esti adult, ai o responsabilitate in societate, nu mai esti copil mic care sa faca tot timpul exact ceea ce nu are voie!
Nici aici in Germania nu m-au controlat de dimensiuni sau specii niciodata, nici macar un control in ultimii 3 ani. In Franta ma mai controleaza de permis, si in prohibitia rapitorului sa nu am cumva naluci in barca, mai arunca un ochi... dar nu de specii, marime sau cantitate! Si ce auzi de controalele din Ungaria, alea sunt tintit facute pe romani, in urma reputatiei care au facuto tot pescarii "rupetot". Si nu unul din zece pescari romani, ci 9 din 10!

Parerea mea este ca, daca ar fi o egalitate intre cei ce respecta legislatia si cei care "rupetot", un 50-50, cei ce respecta ar lua alta atitudine, ar putea influenta altfel comportamentul celor ce "rupetot"! DAR, cei 10% care poate respecta legislatia, nu au cum sa influenteze spre bine restul de 90% "rupetot". Uita-te la acest subiect, si spune-mi cati au fost deacord cu Dril?

De ex in Germania, in momentul in care un pescar "renumit", pescar de "reclama", distribuie o astfel de poza care arata ca el pescuieste ilegal, imediat i se anuleaza contractul de echipa al firmei, il blocheaza pe forumuri, pe grupuri, si nu mai gaseste la nici o firma loc de tester, sau pescar de echipa la vreo firma! Deci cumva indirect esti controlat de societate, de colegii de breasla.

Cum am spus si mai devreme, in RO, moderatori de forumuri sau grupuri pe FB care retin peste kg admise, sau sub dimensiunea legala si comercializeaza pestele capturat, dau si mai mult nas celor numiti rupetot. Pescari de liga sau de cluburi ce promoveaza accesorii si C&R pe YT, indeasa salai capitali prin saci de nailon, vand pestele capturat, sau pleaca de la Dunare cu zeci si zeci de kg de peste, destinate tot comercializarii! In plus, acesti pescari isi mai si aleg parteneri de pescuit care recunosc deschis ca sunt "rupetot", si le mai sunt si promovate grupurile, afacerile sau pensiunile :( este foarte trist ce se intampla, foarte trist... iar ca si pescar corect daca vrei sa spui ca ceva nu e ok ce se intampla undeva, esti huiduit imediat de 9 persoane, si ala 1 care e de-acord cu tine, are frica sa-si deschida gura.
Firmele si shopurile ptr care se face reclama la accesoriile de pescuit de catre unii pescari renumiti din RO, blogeri, influenceri, "rupetot" samd, nu ii intereseaza daca acestia sunt "rupetot" sau pescuiesc in echipa cu "rupetot", ptr locuri si ponturi se-nfratesc cu "Dracu" .
Fix cum a spus si Zamfi, a ajuns banul zeul suprem, banul, profitul si minciuna au ajuns sa domine, sa posede ca un diavol pescarul roman!
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Promovarea braconierilor de către mass media

Mesaj de johnnybravo » 12 Dec 2021, 07:22

Zoran Wiener scrie:
12 Dec 2021, 05:40
johnnybravo,
eu nu stiu ce fel de controale astepti tu de la organe, ca la scoala, daca ti-ai facut tema??? Esti adult, ai o responsabilitate in societate, nu mai esti copil mic care sa faca tot timpul exact ceea ce nu are voie!
Vedem lucrurile diferit, tu te astepti sa traim intr-o societate dreapta, cu oameni responsabili, fara organe de control (pt ca ar fi inutili, nu?:) )
Ai luat vreodata o amenda? Daca da, atunci cand ai mai fost in situatia sa repeti greseala, ai avut o retinere? Daca da, atunci pe aceasta idee se poate educa populatia, dar pt asta trebuie sa si fie controale, iar pana la control, trebuie sa avem si o lege coerenta (nu cum e ea acum, cu multe articole de lege fara acoperire de sanctiuni, deci degeaba).
Dar, cum Romania nu are nevoie de bani pt bugetul de stat, e de inteles ca sursa de venit din amenzi nu prezinta interes :lol1:

Scrie răspuns